I letošní transport převaláků je v pořádku na místě. Z přepravních beden jako...

I letošní transport převaláků je v pořádku na místě. Z přepravních beden jako první vyběhly klisny Yanja a Helmi. | foto: Markéta Bobková, Zoo Praha

Další koně Převalského úspěšně překonali cestu z Prahy do Mongolska

  • 2
Přesto, že úterní cestu čtyř klisen převaláků do jejich domoviny mohlo zkomplikovat deštivé počasí, letecký i pozemní přesun se podařil podle plánu. Zoo Praha tak má za sebou osmý úspěšný transport a 31 koní Převalského přepravených armádními letouny CASA z Evropy do Mongolska.

Po cestě, která započala v úterý časnou ranní nakládkou čtyř klisen koní Převalského v Dolním Dobřejově a zdárně byla završena v mongolské stepi jejich vypuštěním v aklimatizační ohradě v přísně chráněné oblasti Gobi B ve středu odpoledne, mohli zástupci Zoo Praha začít přímo na místě bilancovat. 

S Yanjou, Helmi, Hannou a Spes už ve spolupráci s Armádou ČR přepravila Zoo Praha z Evropy do Mongolska 31 koní. Letos se na organizaci a financování transportu podílelo také české ministerstvo životního prostředí, ITG (International Takhi Group), Taipei Zoo z Tchaj-wanu a berlínský Tierpark.

„Teď už si naštěstí můžeme oddechnout, ale snadné to tentokrát nebylo,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Den před plánovaným příletem letounu na letiště v Bulgan Sumu dlouho a intenzivně pršelo; hrozila tudíž i varianta záložního přistání v Chovdu.“

Se čtyřmi klisnami a jejich doprovodem na palubě odstartoval Letoun CASA Armády ČR z letiště v Praze-Kbelích v úterý 19. června 2018 ve 13:45. Po dvou plánovaných mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku dosedl na nezpevněnou plochu letiště v Bulgan Sumu ve středu před 11. hodinou místního času. Nákladními automobily pak klisny v transportních bednách doputovaly do oblasti Tachin tal, kde na ně čekala aklimatizační ohrada.

Projekt Návrat divokých koní 2018

Klisny přepravené do Mongolska pochází z evropských chovných zařízení. „Hanna a Helmi se narodily v Zoo Helsinky, jejich otcem je pražský hřebec Elán. Yanja pochází ze švýcarského Wildnispark Zürich Langeberg a Spes z německého Wisentgehege Springe,“ uvedl zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek.

Projekt Návrat divokých koní zahrnuje i celou řadu souvisejících aktivit, jako byla například výstavba strážních postů, seníků, studny s pitnou vodou, rekonstrukce nemocnice ve vesnici Bidž či zakoupení terénního vybavení pro strážce Gobi B.

Spolupracovníci ochránců přírody jsou připraveni začít s odchytem.
Pan Gantulga z WWF ukazuje telemetrické obojky, které pomohou sledovat migrační...
Sajga připravená na opětovné vypuštění do volné stepi. Ovšem už s monitorovacím...
Sajgy mongolské v plné kráse ve svém přirozeném prostředí

Zoo Praha se podílela na odchytu sajg, byly opatřeny monitorovacími obojky (2017).

V dubnu letošního roku navíc Zoo Praha uzavřela s mongolským ministerstvem životního prostředí Memorandum o ochraně ohrožených druhů, která se tímto rozšířila také na velbloudy divoké a sajgy mongolské.