OBRAZEM: Ostré souboje o laní harémy. Jsou tady jelení říje

  • 9
Fotograf Michal Růžička po dva měsíce číhal v jihočeských oborách na jeleny. Zachytil je v době říje. Troubí a vábí laně, zápasí, chladí se po náročné milostné aktivitě v blátivém kališti. Říje je čas, kdy jeleni "pokládají" laně.

"Je to opravdu královská zvěř a je obrovský zážitek pozorovat jeleny v říji," říká fotograf. "Fotím brzo ráno a pak večer, kdy jsou jeleni nejaktivnější. Ve volné přírodě je běžný návštěvník lesa potká jen sotva," dodává. Na jeleny číhá skryt mezi stromy, hlavní je podle něj dávat si pozor na vítr, aby ho jeleni s citlivým čichem nezvětřili.

Zkušený myslivec už na dálku podle výšky či intenzity troubení rozezná, jestli je jelen starý, nebo mladý, jestli má své laně a střeží si je, nebo naopak vábí laně cizí.

Vedoucí jeleni, úspěšní samci, mají své laní harémy. Někdy mají laně tři, jindy i deset a ostražitě je hlídají. Slabší jeleni, kteří svůj harém nemají, vyzvou "majitele" laní na souboj. Když jelen druhého přepere, odvede mu často i celé stádo. Stává se také, že silný jelen-vůdce je po pár dnech říje láskou tak vysílen, že vyklidí pole a nechá své laně rivalům.

Když laně na podzim zabřeznou, v červnu se narodí koloušci. A už po třech letech začíná životní koloběh nanovo, když mladí samečkové vábí své první laně.

A kdy ta říje vlastně je? Je to podobné jako s Velkou říjnovou socialistickou revolucí, která se ve skutečnosti odehrála v listopadu. Říje totiž neprobíhá v říjnu, ale hlavně v září. Vrcholí na svatého Václava. Hlavní roli však kromě hormonů hraje počasí. Ideální jsou noční mrazíky a přes den slunné babí léto. Když se jeleni zvnějšku přes noc ochlazují, stimuluje to jejich organismus k větší produkci hormonů a jsou pak aktivnější.