Dlouhosrstá kolie, kterou proslavila role Leslie (1962)

Dlouhosrstá kolie, kterou proslavila role Leslie (1962) | foto: Playtvak.cz

Plemena, která zazářila ve filmech a jejich příbuzní pak skončili na ulici

  • 7
I pro slavné psí herce platí rčení „Všechna sláva polní tráva“. Už proto, že na popularitu momentálně hvězdného psího plemene často doplácí řada němých psích tváří.

Často i ten, kdo o psech téměř nic neví a netuší, co přesně potřebují, zatouží mít doma představitele bavičů a hrdinů ze stříbrného plátna. Ne každý se však o něj pak dokáže postarat. Playtvák vybral další plemena, která proslavily psí role, a řada nešťastných psů pak na jejich popularitu doplatila: 

27. února 2018

Border kolie, jedno z nejchytřejších psích plemen a opravdoví pasáci ovcí, se staly hvězdami například ve filmu Prasátko Babe (1985). Hlavním hrdinou je sice prasátko, nicméně fena Fly ho spolu se psem Rexem a jejich štěňaty naučí hlídat ovce, čímž ho zachrání před jistým koncem na pekáči. Diváci byli nadšení, takže se film za tři roky dočkal pokračování.   

Velký filmový úspěch drobounkých  společenských psíků s vykulenýma očima pak začal filmem Pravá blondýnka (2001), kde si čivava zahrála po boku Reese Witherspoonovou.

Následovaly další a další filmy i série s čivavami, které ovšem kromě kasovního úspěchu Američanům přinesly i přeplněné útulky. Navíc: pes v kabelce někomu sice může připadat roztomilý, nicméně není od věci majitelky těchto psíků varovat, že na to jejich mazlíček může doplatit zdravím či životem.  

Místo nošení v kabelce se své čivavě raději věnujte. A třeba si spolu zacvičte:

24. září 2013

Mops je další psí roztomilouš, kterého si filmová kamera zamilovala a ve filmu Muži v černém II (2002) opravdu zazářil po boku Willa Smithe coby Frank. Jeho představitel už se ovšem natáčení třetího dílu nedožil.

Filmoví psí drsňáci

Asi největší klasikou je samozřejmě německý ovčák, vždyť kdo by neznal rakouského Komisaře Rexe. Milují ho diváci po celém světě a bez tohoto seriálu by filmotéka tzv. „vlčáků“ nebyla kompletní. Zazářili ovšem i v akčních komediích jako K9 (1989) a K911 (1999) či dramat Já, legenda (2007).

Také obliba dalmatinů jako psích společníků po natočení filmu s těmito puntíkatými krasavci stoupla.

Na natáčení filmu 101 dalmatinů (1996) se podílela více jak dvoustovka štěňat dalmatinů a dvacet dospělých psů. A s tímhle filmem přišla obliba puntíkatých černobílých filmových hrdinů, která dnes už zase tak často nepotkáte, i když jsou to skvělí parťáci na běhání

Jednoznačným vítězem filmového přehledu psích herců je pak jednoznačně Leslie (1962), dlouhosrstá kolie, kerou si díky svým schopnostem zahrál pes jménem Paul.

Při výběru psa se nenechte unést emocemi

Je docela pochopitelné, že po roztomilých psích plemenech, která zazáří ve filmu, obvykle bývá zvýšená poptávka. Jenže každý pes má svoje potřeby a ne vždy splňuje často naivní představy neznalých majitelů. Takže i krasavci s rodokmenem končí mnohdy na ulici a nebo v už zmíněném útulku. V těch případech by bývalo rozumnější pořízení plyšáka.

Ať už vás ve filmu zaujme kterékoliv plemeno a vy případně budete mít neodbytný pocit, že je to právě to, co ve vašem životě chybí, zpomalte. Filmový představitel vůbec nemusí být typickým zástupcem daného plemene, nehledě na to, že film neřeší, co takový pes potřebuje.

Raději si nejprve najděte zkušeného chovatele tohoto plemene, poznejte ho zblízka a rozmýšlejte s chladnou hlavou, zda jste schopni se o živého psa postarat v každé situaci po celý jeho život. Můžete ušetřit případného zklamání a trápení nejen sebe, ale především psa, pro kterého byste nemuseli být zrovna ideálním majitelem.