Není nad květnatý jarní trávník. V Milovicích ho ze země vydupala kopyta

  5:00aktualizováno  5:00
Díky divokým koním, zubrům a praturům se milovické pastviny dočkaly dalšího návratu, když se na nich po letech objevily barevné koberce jarních bylin. Od odchodu armády až doteď, téměř po tři dekády, přitom bylo jaro na milovických pláních docela jednotvárné. Trávníky zpestřovaly jen kvetoucí stromy.

Na pastvinách spásaných divokými koňmi, zubry a pratury svítí i bílé kvítky divokých jahod. | foto: Michal Köpping

S pastvou velkých kopytníků se do bývalého vojenského prostoru u Milovic před čtyřmi lety vrátily zaniklé biotopy suchých květnatých trávníků a opět se tu objevuje řada vzácných druhů rostlin a živočichů. Roky tu chyběly. Po odchodu armády totiž bývalý vojenský prostor zarostl agresivními trávami.

Rozkvetlé jarní pastviny

Jaro tak bylo v těchto místech v uplynulých třiceti letech sice šťavnatě zelené jako jinde, v trávě však chyběly květy. Kvetly tu sice divoké slivoně, třešně a hrušně polničky, nikoliv však byliny. První koberce kvetoucích bylin se tu objevovaly až v druhé půli května, kdy začínají kvést kopretiny a šalvěje.

„Typické jarní byliny, například pryšec chvojka a ptačinec velkokvětý, zde samozřejmě byly, ale velmi poskrovnu. Nyní se však vrací ve velkém stylu,“ popsal květnová pozorování Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Jak se o to zasloužili kopytníci? Spásají tu trávy, čímž uvolňují prostor pro řadu kvetoucích bylin, které by se v hustém porostu neprosadily. Kopyty zase rozbíjí husté drny a vytváří tak místa, kde se mohou uchytit semena květin.

„Zdejší louky bedlivě sledujeme od roku 2015, od kdy se zde pasou velcí kopytníci, a skutečné koberce jarních květin se zde letos objevily vůbec poprvé. Ukazuje se opět, že zdejší stepi se stále vyvíjí a pastva velkých kopytníků jim prospívá, a co je nejvíce vzrušující, že je stále co nového očekávat,“ dodal.

Díky divokým kopytníkům pastviny úžasně rozkvétají

Žluté květy pryšců chvojka a drobné kvítky ptačince velkokvětého doplňují na pastvinách také něžné bílé květy jahodníků a modré rozrazily, které jsou rozpoznatelné až při pohledu z blízka.

Celkový ráz pastvin tedy určují především zářivě žluté chvojky, čímž vzniká takzvaný jarní aspekt, kdy je vzhled vegetace definován kvetením či jiným výrazným projevem některých rostlin. „Lze to přirovnat ke vzniku architektonického slohu, který udává tvář měst,“ doplňuje ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. U pastvin spásaných divokými kopytníky teprve čtvrtým rokem jde o mimořádnou změnu.

Pryšce dokazují, že na našem území nebyly jen pralesy

Pryšec chvojka je jednou z místních rostlin, které dokazují historickou přítomnost nelesních biotopů v naší části Evropy. Tam, kde biologové ještě před nedávnem předpokládali jako původní prostředí temný prales.

Divocí koně žijí u Milovic teprve od ledna 2015

Divocí koně vstoupili na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu 2015. V říjnu stejného roku k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů.

Na pastviny spásané u Milovic divokými koňmi a dalšími velkými kopytníky se...
Znovuvyšlechtění pratuři krajině ve středních Čechách svědčí.

Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o dalších zhruba 120 hektarů pastvin nedaleko Benátek nad Jizerou a jako další původní kopytníci přibyli zubři.

„Chvojka totiž roste výhradně na teplých, prosluněných místech bez stromů a zároveň se vyskytuje jenom a pouze u nás v relativně vlhké střední, západní a východní Evropě. Zde je takzvaným endemitem, jelikož neroste nikde jinde na světě. Jako by nám samotná existence chvojky říkala, že u nás historicky nebyl jen temný prales, ale také prosluněné nelesní biotopy, kde dříve rostla,“ doplňuje Miloslav Jirků.

Zajímavé je, jak se sousední pastviny liší. Sotva pět kilometrů vzdálenou pastvinu Traviny u Benátek nad Jizerou zdobí zběhovce, zatímco u Milovic kvetou koberce uvedených chvojek a ptačinců.

U Benátek dokonce kvete také velká vzácnost, téměř nepovšimnuta. Drobná vzácná bobovitá bylinka kozinec dánský. „Skoro bychom si ho nevšimli, nebýt velkého porostu ptačince, který jsme se chystali fotit,“ uvedl Miloslav Jirků. (Biologický monitoring a další terénní práce byly provedeny v rámci regionální spolupráce Kanceláře Akademie věd (AV) a programu ROZE Strategie AV 21.)

59 druhů motýlů na pastvině u Milovic. Díky kopytníkům

„Nejde však jen o nové objevy. Povzbuzující je, že na stejných místech jako loni dál prospívají botanické vzácnosti jako pipla osmahlá či hořec křížatý,“ doplňuje Miloslav Jirků. Dokazují, že se jim v rezervaci díky dlouhodobému vlivu pastvy výborně daří. Právě záchrana vzácných bylin a na ně vázaných motýlů a dalších druhů drobných organismů byla hlavním cílem ochranářského projektu spojeného s návratem velkých kopytníků.

To, že kvetoucích bylin na pastvině přibývá, je mimořádně dobrá zpráva i pro včely a jiné opylovače. V tuzemské krajině totiž jinak hmyzu kvůli příliš intenzivnímu hospodaření ubývá.

Autor:

Nejčtenější

Snažte se dostat vodu do zahrady, radí zahradní architekt Ferdinand Leffler

Pozor na náročnost. Voda v přírodním jezeru je živá a poskytuje domov řadě...

Voda v zahradě je nesmírně přitažlivá a současně citlivá na péči. Dodává ovšem místu nenahraditelnou atmosféru a tlumí...

Dešťová voda je pro zahradu spása, v suchu se nebudete bát o budoucí úrodu

Takto to vypadá v praxi, když vám na zahradě instalují akumulační nádrž.

Vodu z deště zachycují lidé do sudů snad od nepaměti. Pro záhony je prospěšnější než ta z kohoutku. Vybudovat můžete i...

Extrémně svažitý pozemek manželé podpírají kamennými zídkami i pražci

Zahrada v malé obci na Brněnsku je vybudována na svažitém, hodně kamenitém...

Když si pan Martin z jižní Moravy pořídil spolu s manželkou svažitý pozemek orientovaný na jih, ještě netušil, co ho...

Rozkvetlá zahrada v centru Hodonína, kde se relaxuje i sbírá úroda

Zahrada u starého domu koresponduje s atmosférou místa. Asi byste netipovali,...

„Chceme dům se zahradou a ne se psím výběhem, řekli jsme si při hledání vysněného bydlení. A povedlo se. V roce 2013...

Pohlreich se pustil do hovězího pupku. Vyšperkoval ho cibulovou marmeládou

Flank steak s rajčaty a cibulovou marmeládou

Zatímco běžné steaky jako rib eye nebo nízký roštěnec se dávají na gril nakrájené proti vláknu, u flank steaku alias...

Další z rubriky

Letošní Návrat divokých koní byl podle šéfa pražské zoo ten nejtěžší

Všechny tři klisny byly nakonec přece jen v pořádku vypuštěny do aklimatizační...

Sloupek ředitele Zoo Praha z MF DNES je ohlédnutím člověka, který provázel všech devět transportů koní Převalského do...

Sun, Moon a Star se ze Zoo Praha přesunuli pod okna britské královny

Skupina pelikánů v londýnském St James parku (na snímku z ledna 2019). Kromě...

S časným ranním sluníčkem nasedla ve čtvrtek tři letošní mláďata pelikánů bílých do auta ve své rodné pražské zoo a...

Na kočičí záchod, který se uklízí sám, vybrali v Americe přes milion dolarů

Jakmile kočka toaletu opustí, záchod se během tří až deseti minut sám vyčistí.

Zní to jako utopie, nicméně první kousky kočičí toalety, která se o kočičí exkrementy postará sama, nezapáchá a navíc...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz