Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Není nad květnatý jarní trávník. V Milovicích ho ze země vydupala kopyta

  5:00aktualizováno  5:00
Díky divokým koním, zubrům a praturům se milovické pastviny dočkaly dalšího návratu, když se na nich po letech objevily barevné koberce jarních bylin. Od odchodu armády až doteď, téměř po tři dekády, přitom bylo jaro na milovických pláních docela jednotvárné. Trávníky zpestřovaly jen kvetoucí stromy.

Na pastvinách spásaných divokými koňmi, zubry a pratury svítí i bílé kvítky divokých jahod. | foto: Michal Köpping

S pastvou velkých kopytníků se do bývalého vojenského prostoru u Milovic před čtyřmi lety vrátily zaniklé biotopy suchých květnatých trávníků a opět se tu objevuje řada vzácných druhů rostlin a živočichů. Roky tu chyběly. Po odchodu armády totiž bývalý vojenský prostor zarostl agresivními trávami.

Rozkvetlé jarní pastviny

Jaro tak bylo v těchto místech v uplynulých třiceti letech sice šťavnatě zelené jako jinde, v trávě však chyběly květy. Kvetly tu sice divoké slivoně, třešně a hrušně polničky, nikoliv však byliny. První koberce kvetoucích bylin se tu objevovaly až v druhé půli května, kdy začínají kvést kopretiny a šalvěje.

„Typické jarní byliny, například pryšec chvojka a ptačinec velkokvětý, zde samozřejmě byly, ale velmi poskrovnu. Nyní se však vrací ve velkém stylu,“ popsal květnová pozorování Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Jak se o to zasloužili kopytníci? Spásají tu trávy, čímž uvolňují prostor pro řadu kvetoucích bylin, které by se v hustém porostu neprosadily. Kopyty zase rozbíjí husté drny a vytváří tak místa, kde se mohou uchytit semena květin.

„Zdejší louky bedlivě sledujeme od roku 2015, od kdy se zde pasou velcí kopytníci, a skutečné koberce jarních květin se zde letos objevily vůbec poprvé. Ukazuje se opět, že zdejší stepi se stále vyvíjí a pastva velkých kopytníků jim prospívá, a co je nejvíce vzrušující, že je stále co nového očekávat,“ dodal.

Díky divokým kopytníkům pastviny úžasně rozkvétají

Žluté květy pryšců chvojka a drobné kvítky ptačince velkokvětého doplňují na pastvinách také něžné bílé květy jahodníků a modré rozrazily, které jsou rozpoznatelné až při pohledu z blízka.

Celkový ráz pastvin tedy určují především zářivě žluté chvojky, čímž vzniká takzvaný jarní aspekt, kdy je vzhled vegetace definován kvetením či jiným výrazným projevem některých rostlin. „Lze to přirovnat ke vzniku architektonického slohu, který udává tvář měst,“ doplňuje ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. U pastvin spásaných divokými kopytníky teprve čtvrtým rokem jde o mimořádnou změnu.

Pryšce dokazují, že na našem území nebyly jen pralesy

Pryšec chvojka je jednou z místních rostlin, které dokazují historickou přítomnost nelesních biotopů v naší části Evropy. Tam, kde biologové ještě před nedávnem předpokládali jako původní prostředí temný prales.

Divocí koně žijí u Milovic teprve od ledna 2015

Divocí koně vstoupili na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu 2015. V říjnu stejného roku k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů.

Na pastviny spásané u Milovic divokými koňmi a dalšími velkými kopytníky se...
Znovuvyšlechtění pratuři krajině ve středních Čechách svědčí.

Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o dalších zhruba 120 hektarů pastvin nedaleko Benátek nad Jizerou a jako další původní kopytníci přibyli zubři.

„Chvojka totiž roste výhradně na teplých, prosluněných místech bez stromů a zároveň se vyskytuje jenom a pouze u nás v relativně vlhké střední, západní a východní Evropě. Zde je takzvaným endemitem, jelikož neroste nikde jinde na světě. Jako by nám samotná existence chvojky říkala, že u nás historicky nebyl jen temný prales, ale také prosluněné nelesní biotopy, kde dříve rostla,“ doplňuje Miloslav Jirků.

Zajímavé je, jak se sousední pastviny liší. Sotva pět kilometrů vzdálenou pastvinu Traviny u Benátek nad Jizerou zdobí zběhovce, zatímco u Milovic kvetou koberce uvedených chvojek a ptačinců.

U Benátek dokonce kvete také velká vzácnost, téměř nepovšimnuta. Drobná vzácná bobovitá bylinka kozinec dánský. „Skoro bychom si ho nevšimli, nebýt velkého porostu ptačince, který jsme se chystali fotit,“ uvedl Miloslav Jirků. (Biologický monitoring a další terénní práce byly provedeny v rámci regionální spolupráce Kanceláře Akademie věd (AV) a programu ROZE Strategie AV 21.)

59 druhů motýlů na pastvině u Milovic. Díky kopytníkům

„Nejde však jen o nové objevy. Povzbuzující je, že na stejných místech jako loni dál prospívají botanické vzácnosti jako pipla osmahlá či hořec křížatý,“ doplňuje Miloslav Jirků. Dokazují, že se jim v rezervaci díky dlouhodobému vlivu pastvy výborně daří. Právě záchrana vzácných bylin a na ně vázaných motýlů a dalších druhů drobných organismů byla hlavním cílem ochranářského projektu spojeného s návratem velkých kopytníků.

To, že kvetoucích bylin na pastvině přibývá, je mimořádně dobrá zpráva i pro včely a jiné opylovače. V tuzemské krajině totiž jinak hmyzu kvůli příliš intenzivnímu hospodaření ubývá.

21. března 2015

Autor:
  • Nejčtenější

Talentovaná cukrářka se během karantény nudila, vymyslela úžasné dorty

Dvaatřicetiletá cukrářka Jessica Barillasová ze Salvadoru ve Střední Americe uvázla v době koronakrize v karanténě. Z...

Zase jsem se naučil líp počítat, řekl ke koronakrizi v Rozstřelu Pohlreich

V centru metropole má tři podniky, takže o tom, jak se na restauračním podnikání v Praze projevila opatření proti...

KVÍZ: Jak se vyznáte v houbách?

Rozeznat hřib od muchomůrky zvládne asi každý, Češi jsou přece národ houbařů. Ale víte, že některé hřiby jsou jedovaté,...

Vyhněte se penetraci v barvě i vápennému mléku. Jednošichtovka má pravidla

V žádném řemesle se pravděpodobně nevyhnete „dobrým radám“ a zlepšovákům, které by vám měly usnadnit práci. Některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z omšelého svatebního daru se pro mladou rodinu vyloupl ráj

Soutěž Před čtrnácti lety bydlela paní Markéta s manželem v městečku na jih od Plzně. To ještě neměli děti. Jako svatební dar...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

VIDEO: Ostrov se vzrostlou moruší je novým domovem pro kotuly v Zoo Praha

Děti tyto roztomilé opičky milují, zvláště ty, které je znají díky panu Nelsonovi z legendárního seriálu Pipi Dlouhá...

Naplňující letní program pro Pražany? Buďte užiteční a foťte motýly

Je doloženo, že v Praze žije neuvěřitelných 134 druhů motýlů, a entomologové se rozhodli, že s pomocí veřejnosti...

Když mazlíček živí pána. Psí hvězdy českého internetu dávají lásku i peníze

Premium Vypadá váš pes divně? Je přímo ošklivý? Má dokonce nějakou vadu? Ideální stav. Nebo je naopak tak krásný, až se za ním...

Kvůli medvědu baribalovi nemusíte do Ameriky, najdete ho v každém hračkářství

Bez něj by se děti neměly čemu smát a v jejich postýlkách by bylo velmi smutno. Baribal žije v lesích Severní Ameriky,...

Najdete na iDNES.cz