Mojino mládě zblízka. Pravděpodobně jde podle několika fotozáběrů jeho pohlaví

Mojino mládě zblízka. Pravděpodobně jde podle několika fotozáběrů jeho pohlaví o samičku, dokud ale nebudou proveden testy DNA, není nic jisté. | foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Moja nám v zázemí přinesla ukázat mládě až k mříži, říká Miroslav Bobek

  • 30
První v Česku narozená gorila právě pečuje o své dvoutýdenní prvorozené mládě v Přírodním parku Cabárceno ve Španělsku. Úspěch, na který jsou v Praze právem hrdí. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek a kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš Moju ve středu odjeli navštívit, v pátek jsme s nimi spojili telefonicky.

Právě do zázemí gorilího pavilonu, kam nikoho jiného za Mojou s mládětem nepustili, umožnili ve čtvrtek dopoledne cabárcenští chovatelé oběma vstup.  

Moja s mládětem v zázemí cabárcenského pavilonu

"Měli jsme tu výsadu, že jsme se na ni mohli jít podívat do zázemí, do podobné 'ložnice', jako mají gorily v Praze. Což bylo docela působivé, protože ona se po chvíli, co jsme na ni mluvili česky, přišla přímo k nám podívat i s mládětem," popsal Bobek vzácnou chvíli s poukazem na to, že z tohoto okamžiku také pochází Mojina fotografie s reliéfem mříže. A emotivně podbarveným hlasem dodal: "Je to zážitek." V tomto směru nebylo co dodávat.   

Moju s mládětem samec Niky nespouští z očí

V zázemí tráví Moja s mládětem a samicí Chelewou v poklidu každé dopoledne. Spolu jsou oddělené od zbytku skupiny, tedy samce Nikyho a především od samice Nadii, u níž se přímého kontaktu s mládětem ošetřovatelé trochu obávají.

Mladá samice Chelewa, která vloni o své prospívající mládě přišla (více zde), sice Moje mládě trochu závidí, ale nic mu od ní podle ošetřovatelů nehrozí. "Jak Španělé říkají, je to jenom taková zdravá závist. Znamená to, že se u ní drží a snaží se toho mláděte dotknout, takže jí dělá společnost a Moja ji občas nechá na mládě i sáhnout," uklidňuje jakékoliv obavy Bobek.

Cabárcenská skupina byla podle něj vůbec pro Moju výhrou. "I samec Niky je velmi pečlivým i zodpovědným otcem. Ono se to moc neřeší, protože Niky má tak jako tak nadváhu, ale když přišla Moja do Španělska jako třetí samice, byl z té tíhy zodpovědnosti o samice tak nervózní, že zhubl dvacet kilo," konstatuje ten, který díky projektu Odhalení učinil z Moji zvířecí celebritu (jak na Odhalení posléze navázal projekt Pomáháme gorilám, čtěte zde).

I nejstarší samice, dvaatřicetiletá Nadia o mládě jeví zájem, ale existuje obava, aby mu případně neublížila. "Španělé si nejsou jisti, jestli má zájem zapojit se do péče o ně, nebo jestli by na ně nemohla zaútočit. Ale každý den od dvanácti bývají všichni společně v expozici a nic se zatím nestalo," vysvětluje Bobek.

Pražský kurátor lidoopů Vít Lukáš je navíc přesvědčen, že by samec Niky nic takového nedopustil: "Niky si Moju s mládětem pořád hlídá, a pokud by se vůči ní nebo mláděti Nadia nějak agresivně projevila, určitě by okamžitě zasáhl."    

Moja z Prahy ví, jak pečovat o mládě, v praxi se to teprve učí

Moja v Praze zažila narození svých dvou mladších sourozenců, Tatua a Kiburiho, takže mohla z bezprostřední blízkosti sledovat svou matku Kijivu, jak má péče o novorozené mládě vypadat. Teprve teď se však na svém vlastním prvním mláděti vlastně učí, jak to dělat správně.

Podle Bobka jsou na ní vidět projevy nezkušenosti i nervozity: "Někdy mládě špatně drží nebo ho pustí tak, že jí chvíli klouže dolů po srsti. Také ho neustále různě natřásá a po nějaký čas mu vytrhávala chloupky z tělíčka nebo z paží, podobně, jako to svým mláďatům dělává její matka Kijivu. Španělé to mají zdokumetované, vytrhávala mu je i z hlavičky, i když momentálně to nedělá," popsal ředitel čerstvě vypozorované chování Moji vůči mláděti. 

Podle Víta Lukáše má Moja na svoji nejistotu a nervozitu jako prvorodička nárok: "Evidentně se stále ještě učí, jak se o o mládě starat. Zpočátku ho dokonce držela u pasu, takže se od ní nemohlo napít, ale brzy naštěstí přišla na to, že ho musí držet výš. Nebo ho ještě občas při krmení obrátí hlavičkou dolů. Ale svoji roli zvládá." Ven s mládětem momentálně nechodí, chladné počasí tomu nepřeje.  

Mojino mládě je asi samička, spolehlivě to však potvrdí jen DNA

Mojino mládě zblízka. Patrně jde o samičku, musí to však potvrdit rozbor DNA.

Ošetřovatelům v Cabárcenu se podařilo pořídit pár poměrně detailních fotek pohlaví mláděte. "Podle nich to vypadá na samičku, ale víme, jak to bylo s Mojou, kterou v Praze rok považovali za samce," říká Bobek.

Během diskuse o pohlaví mláděte proto španělským chovatelům v tomto směru nabídl spolupráci: česká strana by mohla zajistit analýzu trusu mláděte u společnosti Genomac. "Ti už mají s luštěním DNA goril zkušenosti (více například zde).  Navíc jsou u nich uložené vzorky od mláďat Kijivu a znají profil Moji."

Jakmile bude jasné pohlaví, bude se mláděti narozenému 16. dubna 2013 vybírat jméno. Rozhodne o něm buď některá ze španělských osobností, spíše ale cabárcenský park zvolí formu ankety ve školách kantábrijské oblasti.

Miroslava Bobka těší, že se na vlastní oči opět přesvědčil, jak si Španělé váží toho, že Moja přišla právě do cabárcenské zoo: "Dostává tu nejlepší péči, dělají pro ni maximum, i její gorilí skupina je úžasná. Právě se na ni přijel podívat i šéf turistického ruchu Kantábrie, všichni jsou z ní unešeni," uzavřel hrdý ředitel pražské zoo. Vypadá to, že Moja dokáže přitáhnout zájem Španělů o africké gorily.