Se špatnými izolacemi se potýkají nejen majitelé stařičkých chalup, ale i obyvatelé všech starších domků. Ze země vzlínající vlhkost je pak příčinou toho, že ve spodní části fasády omítka opadává.
Navlhlá zeď totiž během zimy promrzne, po proměně skupenství zvětší svůj objem a roztrhá strukturu omítek (často se během let poškodí i nosná konstrukce, ale na omítce se tento proces projeví nejdříve). Začíná to nenápadně tím, že omítka na poklep zní dutě. A když se s postiženým místem dlouho nic nedělá, nakonec úplně opadá.
Jak na to
Nejdříve je třeba nejlépe až na cihlu odstranit staré omítky. Alespoň se zjistí, zda je poškozené i staré zdivo, jestli se drolí.
Otlučené části se musí co nejlépe očistit kartáčem nebo smetáčkem.
Očištěné části se napenetrují, aby se zpevnil jejich povrch.
Po zaschnutí, což trvá podle teploty alespoň 20 minut, je možné začít s prvním nahazováním. Použije se řidší jádrová omítka s hrubší strukturou. Nemá význam pokoušet se nahodit celou tloušťku bývalých omítek, malta by na zdi nedržela. Výhodnější je udělat více tenčích vrstev.
Zedníci nahazují omítku po malých "bocháncích", aby malta nepadala.
Teprve na poslední vrstvu, která zhruba lícuje s rovinou předešlých omítek, se použije jádrová omítka s jemnou strukturou. Omítka se kývavým pohybem laťky "vytáhne" do roviny, konečnou úpravu bude dělat až štuk.
Počká se asi 24 hodin a může se začít se štukováním. Zedníci si vždy na hladítko lžící naberou trochu štuku a hladítkem ho "natahují" na zeď tak, aby se srovnala stará a nová omítka.
Štuk se nakonec vyhladí. Někdo používá filcové hladítko, někdo různé modifikace molitanů, pro hodně jemné štukovací malty dokonce někdo i měkkou houbu.
Pro kompletní postup podle profesionálního zedníka se nezapomeňte podívat na video.