Padající sníh ohrožuje chodce i zaparkovaná auta

Padající sníh ohrožuje chodce i zaparkovaná auta | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Těžký sníh ohrožuje i domy v nížinách. Radši ukliďte střechy, varuje expert

  • 17
Letos přišla první obleva zhruba o měsíc dřív než loni. Vysoká vrstva sněhu na střeše těžkne, máme za sebou první nebezpečné sesuvy. Dlouhá zima teprve začíná, vyplatí se proto střechy očistit.

Teploty kolem nuly spojené s dlouhodobým sněžením připravují majitelům domů další starosti. Mimo ranní rozcvičky s hrablem sledují s těžkým srdcem zvyšující se vrstvy sněhu na střeše. Mohou ohrozit lidi i statiku střechy. Problém je v tom, že hodně sněhu letos napadlo i v oblastech, kde se vydatné sněžení nepředpokládá, a střechy se tam projektují na menší zatížení.

Problémy v současné době dělá břečka, která pokrývá chodníky a kterou se vsoučasné době musí probrodit každý, kdo se chce dostat z jednoho okraje silnice na druhý (viz článek o vlivu soli na boty, ale i psí tlapky).

"Začíná každoroční období nestíhání," říká Jan Loquenz, který se ve společnosti Prolizards stará právě o odklízení sněhu ze střech. "Zájem mají hlavně majitelé činžovních domů, kde hrozí nebezpečný sesuv na chodník. U rodinných domků je zájem minimální, spíš jen v případě, že je to domek, který stojí u veřejných prostranství a majitelé sami na střechu nevlezou," popisuje.

Ceny za odklízení sněhu se u činžovních domů pohybují mezi pěti a deseti tisíci korunami, u rodinných domků kolem tří tisíc. To vše podle plochy střechy a tloušťky sněhové pokrývky (viz také minulý článek o uklízení střech).

Problém silných a těžkých vrstev sněhu se může týkat i zatížení střechy. Střechy se navrhují podle takzvané mapy sněhových oblastí. Podle výšky sněhové vrstvy lze odhadnout i váhu sněhové pokrývky (viz článek o tom, jak si zvážit sníh na střeše).

Mapa sněhových oblastí

Správně navržené střechy prověřila už loňská zima, letos ale sníh napadl o měsíc dřív. Lze tedy očekávat, že během zimy se na ztěžklý sníh budou nabalovat další vrstvy, takže zatížení bude nakonec větší než loni.

"Pozor by si měli dát hlavně lidi, kteří bydlí v oblastech, kde se podle sněhové mapy velké sněžení nepředpokládá, takže se dimenzuje na menší zatížení. Tam bych doporučovat pořádek na střeše si udělat. Teď může být několik dní obleva, sníh se sesedne a ztěžkne. A protože je zima dlouhá, nikdo neví, co ještě přijde, klidně to může být dalších dvacet třicet centimetrů sněhu. Takže je lepší mít vyčištěno," připomíná Tomáš Kozák, autor internetových stránek Snihnastrese.cz a specialista na statiku.

"A rozhodně bych se soustředil i na ometení různých přístřešků a kůlen. Tam nehrozí úrazy, ale když se mi proboří střecha přístřešku na auto, bude škoda pergoly i doničené střechy auta," varuje.

Problém oblevy nehrozí jen kvůli střechám. Podle předpovědi počasí mají v následujících dnech opět poklesnout teploty pod bod mrazu, takže bude hrozit ledovka. S ní i nebezpečí na zledovatělých chodnících (viz článek o možnosti vybavit se protiskluzovými návleky, takzvanými nesmeky).