Neuklízejte od podlahy, prádlo nesušte doma. Při úklidu pozor na 15 chyb

  • 139
Je tu čas vánočního úklidu, na který se asi jen málokterá domácnost těší. Nepříjemná povinnost přinese na konci uspokojení jen tehdy, pokud proběhne efektivně, bez zbytečného zdržování a bude mít žádoucí výsledek. Tedy perfektně čistý domov. K tomu je třeba vyhnout se zbytečným chybám.

Úklid těch nejexponovanějších míst, jako je kuchyně a koupelna, si nechte nakonec.

1. Podceňujete přípravu 
Úklid vám zkomplikuje nedostatečná nebo zcela chybějící příprava. Po chvíli uklízení zjistíte, že vám došly sáčky do vysavače nebo jste zapomněli koupit čisticí přípravek. Nejenže úklid nebude důkladný, ale strávíte jím zbytečně moc času.

Profesionální videonávody:

2. Chybí organizace
Snad nejhorším zvykem při úklidu je chaotické pobíhání po bytě a uklízení všeho, co vám přijde do cesty. Nejefektivnější je postupně uklízet jednotlivé místnosti od těch nejméně používaných, jako jsou ložnice či pracovna. Na konec si pak nechte kuchyň, chodbu a koupelnu.

3. Používáte univerzální čisticí prostředek 
S čističem na všechny povrchy je úklid pohodlný, ale účinnější jsou specializované prostředky – ty kuchyňské dezinfikují, přípravky proti prachu také zabraňují jeho usazování, vosky a leštěnky prodlužují životnost dřeva. Univerzální prostředek může někdy i škodit, například při dlouhodobém působení na dřevěnou podlahu.

4. Nečtete návody
Každý přípravek udělá nejlepší službu při správném použití – například některé musíte opláchnout, aby se netvořila plíseň, jiné se oplachovat nesmějí, protože by ztratily účinnost. Proto se vyplatí držet se návodu na použití.

Pryč s prachem, pěstujete si v něm alergeny!

Aniž je vnímáme, žijí všude kolem nás, jejich výkaly jsou přitom častým zdrojem alergií.

5. Používáte špinavý vysavač
Nestačí vyměnit sáček či vysypat a umýt nádobu, v níž se zachytává prach a nečistoty. Prach totiž ulpívá i na jiných částech vysavače, odkud se pak roznáší do okolí. Proto není od věci jednou za čas dostupné části vysavače otřít vlhkým hadříkem (přístroj při tom samozřejmě nesmí být v zásuvce) a vyprášit či vyprat filtry.

6. Přípravek aplikujete na nábytek
Rozstřikování leštěnky na povrch nábytku nezajistí pěkný lesk, naopak. Povrch zůstane lepkavý a prach se na něj bude snáze chytat. Čistič místo toho nastříkejte na hadřík, a tím nábytek otřete. Totéž platí například pro sporák, saponát nanášejte na vlhkou houbičku.

7. Používáte prachovku
Klasická prachovka s rukojetí a peřím víceméně jen přesouvá prach z polic na zem, přičemž prachové částice předtím chvíli víří ve vzduchu. To může být velký problém pro alergiky. Proto se k odstranění prachu doporučují spíše utěrky z mikrovlákna.

8. Uklízíte s odloženým oblečením
Mnohým lidem je líto vyhodit staré oblečení nebo textilie, a tak je využívají jako hadříky na utírání prachu či mytí podlahy. Tím si ovšem úklid ztěžují, protože tyto textilní materiály pro něj nejsou vhodné. Proto se vyplatí pořídit si utěrky určené na úklid. Jsou vyrobené z materiálů, které nezanechávají vlákna, perfektně utřou prach a nenasáknou tolik čisticího přípravku. Staré oblečení se uplatní v případě, že se vám něco rozlije a potřebujete to utřít.

9. Pracujete s univerzálním hadříkem
Otíráte hadříkem kuchyňskou desku, pak následuje sporák, jídelní stůl, parapet a nakonec digestoř? I když mezitím hadr propláchnete nebo použijete jiný čisticí prostředek, některých bakterií či jiných nečistot, které hadřík zachytil, se nezbavíte. Naopak, roznášíte je na další povrchy.

10. Myjete okna prostředkem na nádobí a za slunečného dne
Samozřejmě nebudete mýt okna v dešti nebo v mrazu, ale na přímém slunci se voda se saponátem odpaří dřív, než stačíte plochu vyleštit, a na skle zůstanou šmouhy. Zapomeňte také na klasický jar či jiný prostředek na mytí nádobí. Ten sice okna odmastí, ale zanechá na nich lepkavou vrstvu, na které poté ulpívají nečistoty a okna se zase rychle zašpiní. Vhodnější je čisticí prostředek s obsahem alkoholu, který rychle vyprchá a okna se budou pěkně lesknout.

Tip na rychlé a účinné mytí oken od profesinálů:

6. prosince 2011

11. Přehlížíte některá místa
Ignorujete někdy záměrně místa, která se vám nechtějí čistit? Třeba páchnoucí odpadkový koš nebo mastnou troubu. Úklid pak samozřejmě nebude stoprocentní. Přehlížet špínu však můžete i neúmyslně, v profesionálních provozech se tomuto faktoru říká provozní slepota. Jde o to, že pohybujete-li se v nějakém prostředí denně, a důvěrně ho tedy znáte, některé věci už prostě nevidíte. Někdo při úklidu zapomíná třeba na lustry, jiný si nevšimne, že jsou špinavé dveře. Zkuste se na svůj domov podívat nezaujatýma očima jakoby zvenčí.

12. Uklízíte od podlahy
Ačkoli úsloví „vzít něco pěkně od podlahy“ je v češtině synonymem důkladné a poctivé práce, pro úklid to neplatí. Začnete-li totiž zametáním, vysáváním a vytíráním a pak teprve utíráte prach, na podlahu spadne spousta nečistot a můžete začít znovu.

13. Nádobí oplachujete před vložením do myčky
Patříte k lidem, kteří splachují zbytky z nádobí nebo dokonce drhnou připálená místa drátěnkou předtím, než je dají do myčky? Podle časopisu The Kitchen děláte chybu, protože oplachování brání správnému účinku mycího prostředku a nádobí pak není perfektně čisté.

Předvánoční úklid podle našich babiček

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, ale někdy na ně stačí i tradiční recepty.

14. Sušíte mokré prádlo doma
Když zmoknete, pravděpodobně přehodíte mokré oblečení přes radiátor nebo rozkládací sušák. Vlhké oblečení však přispívá k šíření prachu a plísní vzduchem.

15. Přeplňujete pračku
Dáte-li do pračky příliš prádla, důkladně se nevypere a hlavně nevymáchá. Mezi suchým prádlem a horním okrajem otvoru pro vkládání prádla má být mezera ideálně na šířku dlaně, kdy se malíček dotýká prádla a palec okraje otvoru. Nepřehánějte to ani s pracím prostředkem, nejlepší je vyhovět doporučenému dávkování.