Inteligentní domácnost můžete vybudovat bez kopání a vrtání

  • 12
Bezdrátový systém Cockpit umožňuje řídit domácnost z libovolného místa s pomocí intuitivní aplikace ve smartphonu a tabletu. Zajistí tak domácnosti a jejím obyvatelům bezpečnost, komfort a úsporu energií bez toho, aby se muselo výrazně zasahovat do stávající elektroinstalace, což je neobvyklé.

Mezi hlavní benefity systému patří bezdrátové řešení a možnost rychlé instalace do hotové domácnosti bez nutnosti jakýchkoliv úprav a zásahů. Jednotlivé moduly mezi sebou komunikují bezdrátově a systém se připojuje do stávající elektroinstalace. 

To by samo o sobě nebylo nic výjimečného, bezdrátový systém nabízí například i Jablotron, iNels, ABB a další, zde se však víc počítá s instalací už při projektování a stavbě domu. Cockpit je zajímavý tím, že v domě není nutné nic předělávat, veškerá čidla se namontují do stávajících elektroinstalačních krabic.

Moduly komunikují v síti Z-Wave, která je vyvíjená přímo pro účely smart home technologií a je bezpečně šifrována. Pro Z-Wave jsou po celém světě vyhrazeny frekvence (EU - 868.42 MHz), a proto se neruší s ostatními běžnými bezdrátovými sítěmi jako LTE nebo wi-fi. Přes gateway operuje s až 200 zařízeními.

Díky nespočetnému množství scénářů použití ovládají prakticky jakéhokoliv elektrické zařízení. Z jedné aplikace lze řídit i více nemovitostí.

Co to znamená v praxi

Systém lze využít k ochraně domova. Po narušení objektu se spustí světelný i zvukový alarm a okamžitě informuje majitele o místě vstupu cizí osoby. Spustí také kameru ke kontrole objektu, což umožňuje majiteli, aby situaci sám vyhodnotil a případně zvolil další kroky. 

Takže majitel, kterému přijde oznámení, sám upozorní policii. Odpadají tak falešné placené výjezdy bezpečnostních agentur i měsíční paušál alarmu. Záznamy kamery lze zhlédnout i zpětně.

Některá čidla mohou monitorovat například i havárii vody v bytě a automaticky uzavřou hlavní uzávěr vody. Zabrání tak případnému vyplavení domácností. Typicky když zapnete pračku nebo myčku nádobí a odejdete do práce.

Je možné na dálku ovládat spotřebiče, uzavírat okna, dveře nebo vrata. Stejně tak se Cockpit stará i o bezpečnost seniorů. Jednoduše lze zkontrolovat, jestli nedošlo k nějakému problému, když se nemůžete dovolat babičce nebo dětem.

Ovladače se vejdou do stávajících krabic

Systém synchronizuje a nastavuje elektrospotřebiče, světla, topení nebo klimatizaci v návaznosti na roční období, aktuální rodinnou situaci nebo podle potřeb jednotlivců. 

Zdá se, že zavedením inteligentního systému lze i ušetřit. Umí vypnout i spotřebiče z režimu stand-by. Fanoušci mluví o škodlivém elektrosmogu a zlepšení spánku, pragmatici si spočítají „nenápadné“ watty, které, když se spočítají, dají dohromady slušnou spotřebu elektřiny.

Cockpit asi není pro všechny, ale lze ho pro fandy nových technologií nainstalovat do stávajících elektrorozvodných systémů. „Moduly lze instalovat do elektroinstalačních krabic standardní hloubky 40 mm,“ ujišťuje Ivana Fisherová ze společnosti Bruno Paul, která je distributorem v Česku. 

Na rozdíl od stávajících systémů, na které je třeba myslet už při stavbě domu nebo bytu, tady lze využít již hotové instalace. „Navíc není problém kdykoliv celý systém během dvou hodin rozebrat a přenést si ho při stěhování do nového domova,“ popisuje.

Systém je kompatibilní s řadou technologií a zařízení IoT (Internet of Things). Aplikace je zdarma pro platformu iOS i Android. Nejdražší je „mozek“ celého systému, který stojí kolem deseti tisíc korun, pak celková cena závisí na množství jednotlivých čidel, která se instalují.