Desatero babských rad, jak zatočit s „rýmičkou“ i zákeřnou chřipkou

  • 25
Prostydli jste? Bolí vás hlava, teče vám z nosu a začínáte kašlat? Pozor - může jít o život. Chřipka v Česku každý rok zabije asi dva tisíce lidí. To je třikrát víc než autohavárie, konstatuje magazín Víkend MF DNES.

Nechceme vás strašit, ale zimní „rýmičky“ se nevyplácí podceňovat. S těžšími zdravotními problémy běžte určitě k lékaři, ale často pomohou i staletími prověřené postupy našich babiček.

Kysané zelí plné vitaminů

Z hlávky nakrouháte plnou velkou mísu.
Místo omnia víček jsme použili potravinářskou fólii upevněnou gumičkami.

Univerzální rady přitom neexistují, neboť každý z nás je jiný. Co u jednoho skvěle funguje, to u druhého nemusí zabrat. Následující přehledné desatero tedy berte jako tipy, co stojí za to vyzkoušet.

1/ Zavodněte se

Řada běžných obtíží je způsobena tím, že málo pijeme. „Klasickým příkladem je nejen kocovina po opilosti, ale třeba i běžná bolest hlavy,“ vysvětluje pražský internista MUDr. Tomáš Vařeka.

Ilustrační snímek

„Pokud se tedy z jakýchkoli důvodů necítíte ve své kůži, začněte tím, že se důkladně zavodníte. Postupně vypijte aspoň litr a půl tekutin, ideálně různých. Minerálku, čaj… Tahle základní rada platí i pro začínající infekce.“

2/ Zalezte do postele

Že klid a ticho léčí, zní jako banalita, ale proč to funguje? V běžných každodenních situacích musíme řešit spoustu věcí. Mozek je zavalen podněty, úkoly a stresy, tělo proto nemá čas věnovat se samo sobě.

Recept na česnekovou vodku, lék na imunitu

Budete potřebovat třikrát destilovanou vodku, česnek, čilipapričku a cukr.
Lahvičku důkladně protřepejte, aby se směs promíchala.

Pokud rušivé vnější vlivy odbouráte, dopřejete tělu čas a energii, aby se zaměřilo na infekci. Zapomeňte na počítač, mobil i televizi, zatáhněte závěsy, dejte si špunty do uší a úplně vypněte. Pokud přes den usnete, tím líp. Nejen šéf, ale celý svět ať vám vleze na záda. Teď jste prostě nemocní a basta!

3/ Vypoťte se

Není vám dobře? Změříte si teplotu, a pokud je vyšší, vezmete si acylpyrin, paralen nebo brufen. Chyba! Horečka je jedním ze základních obranných mechanismů, kterými tělo bojuje s infekcí.

Pokud ji srazíte, je to podobné, jako kdybyste při útoku lupiče zahodili klacek. Horečka likviduje bakterie a viry, takže ji nechte proběhnout.

Vlezte si do postele (viz bod 2), naházejte na sebe deky a peřiny a vypoťte se. „Běžná horečka léčí,“ vysvětluje doktor Vařeka. „Tlumte ji, jen pokud je opravdu vysoká. Teprve pak nasaďte léky nebo studené zábaly. A s déle trvající horečkou běžte k lékaři, může mít vážnější příčiny.“

4/ Změňte distribuci krve

Na první pohled to vypadá složitě, ale princip je velmi jednoduchý. Při nemocech z nachlazení máme někde v těle zánět, a je tam proto třeba zvýšit teplotu (viz také bod 3). Nejlépe toho dosáhneme přesměrováním „ústředního topení“, tedy krevního oběhu. Existují tři základní způsoby, jak toho dosáhnout. Ale pozor, pak už musíte zůstat v teple.

  • Vypijte co nejvíc horkého čaje, který vám krev stáhne k žaludku.
  • Dejte si panáka (ale opravdu jen jednoho!), aby vám alkohol otevřel cévy v podkoží. V důsledku prokrvení tělesných periferií vás zaplaví klamný pocit tepla.
  • Napařte si nohy. Do lavoru nalijte vodu horkou tak, abyste se skoro opařili. Strčte do ní nohy a počkejte, až vás přestane hřát. Pak natáhněte tlusté ponožky a pod peřinu!

5/ Nasaďte „zelenou“ léčbu

Než se za druhé světové války objevil penicilin a další antibiotika, museli předkové spoléhat na léčivou sílu rostlin. Vědci později potvrdili, že to funguje. Objevili stovky přírodních látek, jejichž účinky se dají využít při různých formách nachlazení. Podporují vypocení, zklidňují, pů­sobí protizánětlivě, mají antibakteriální a antivirotické účinky, ztišují kašel, odstraňují zahlenění…

Lék na posílení imunity z černého čaje

Směs koření, ze kterého připravíte ajurvédský masala chai

A pokud vám navíc bylinky podá blízká osoba (viz bod 10), zafunguje i placebo efekt (viz bod 9). Při „zimních“ nemocech je babskou klasikou čaj z lipového květu, sušených šípků nebo bezového květu, ideálně s citronem (obsahuje vitamin C) a s medem.

Nasadit můžete i léčbu založenou na česneku, křenu a cibuli. Tyto tři aromatické kuchyňské přísady obsahují koktejl silic, vitaminů a dalších látek, které nejen že zabíjejí bakterie, ale i povzbuzují organismus. Tradiční recept radí česnek, křen nebo cibuli nastrouhat, smíchat s medem a při nachlazení pravidelně užívat po lžičkách. Je to drsné, ale funguje to.

6/ Dejte si slepičí polévku

Babičky to věděly a potvrdili to i vědci. Výzkum americké University of Nebraska v roce 2000 prokázal, že slepičí vývar léčí nachlazení.

Základní suroviny na vývar: drůbeží skelet, zelenina

V lidském těle totiž zvyšuje aktivitu neutrofilů, což je druh bílých krvinek bojují­cích s infekcí. Zatím se přesně neví, jak to funguje, ale není to žádné šarlatánství.

Studie prošla oponentním řízením a byla publikována v odborném časopise. „Slepičí polévka má prokazatelně protizá­nětlivý efekt,“ potvrzuje lékař Alan Plummer, specialista na nemoci dýchacího traktu.

7/ Inhalujte

Při nachlazení si uvolněte ucpaný nos, ulevte dýchacím potížím, potlačte kašel a důkladně si prohřejte dutiny. Potřebujete k tomu jen hrnec s vařící vodou a ručník, který si nad ním přehodíte přes hlavu. Ve vzniklém „ministanu“ vdechujte horkou páru.

Prospěšné látky z bylinek dostanete i vaporizací, takže to je také možnost:

6. listopadu 2014

V krajním případě můžete použít i rychlovarnou konvici, kterou průběžně zapínáte, ale pozor na zvrhnutí a opaření. Rýma trvá týden, zatímco opařeniny se hojí měsíce! Účinek inhalace můžete podpořit heřmánkem, mátou, šalvějí a dalšími bylinkami, případně kapkou vonné silice. Ideální je tea tree oil, který má antiseptické účinky.

8/ Uvažte si priessnitz

Zábal, nesoucí jméno dávného lékaře z lázní Jeseník, je doslova zázračným všelékem na zanícený krk. Jen je třeba přesně dodržet postup.

chřipka

Menší ručník namočte do ledové vody, vyždímejte a oviňte kolem krku (ano, studí to!). Peč­livě obalte igelitem, aby voda neprosakovala skrz. Navrch dejte hřejivou vrstvu, třeba froté ručník nebo flísový šál, a zajistěte spínacími špendlíky. Podstatou Priessnitzova zábalu je delší zapaření, takže je ideální vzít si ho na noc. Ráno se vzbudíte a bolest krku je pryč.

9/ Uvěřte placebu

Homeopatie nefunguje. Mnohokrát to potvrdily kontrolované vědecké experimenty. Funguje ale tzv. placebo efekt. Pokud věříte, že vás něco uzdraví, váš stav se zlepší podle biblického „Víra tvá tě uzdravila“.

Vyzkoušejte echinaceu, hlívu i osvědčený česnek

Třapatka nachová

Hlíva ústřičná

Placebo efekt přiměje mozek autosugescí k produkci hormonů způsobujících příjemné pocity, snižujících bolest, posilujících imunitu a startujících v těle samoozdravné procesy.

Homeopatika tedy při nachlazení fungují, ale jen v případě, že tomu věří­te. Stejně tak fungují i sušená netopýří křidélka nebo vývar z provazu oběšence.

10/ Svěřte se do milující péče

Na závěr nejvyšší karta, kterou při léčbě „zimních nemocí“ už nic nepřebije: babička, maminka, pozorný a pečují­cí manžel…

Lék proti chřipce najdete i v lese

Prostě libovolná blízká osoba, která vám skočí pro citrony, uvaří čaj a vymění propocené prostěradlo. I tohle je vlastně jen forma placeba. Nebo spíš psychoterapie? Vědomí, že na nemoc nejste sami, je každopádně silnější než penicilin.