Ze staré stodoly je kryté zahradní posezení.

Ze staré stodoly je kryté zahradní posezení. | foto: Archiv čtenáře

Kutil postavil zahradní posezení, naučil se při tom vyšší zedničinu

  • 10
Čtenář Roman se v seriálu Kutil iDNES.cz pochlubil svou stavbou venkovního posezení, které vzniklo na místě bývalé cihlové kůlny. Využil hlavně starý materiál z bouračky a taky zbytky z rekonstrukce domu, kterou prováděl svépomocí. A při stavbě krbu se přitom naučil vyzdívat stropní klenbu.

„Už pátým rokem bydlí naše čtyřčlenná rodina ve starším rodinném domě, který jsme si svépomocí zrekonstruovali. Na řadě pak byla úprava pozemku, na kterém se nacházely starší objekty, více či méně užitečné. Jeden z těch neužitečných byla stará cihlová kůlna, která zabírala místo blízko domu,“ popisuje čtenář.

Přitom to bylo jediné místo vhodné pro stavbu venkovního posezení. Stará kůlna tak musela k zemi.

„Když jsem však viděl tu spoustu stavebního materiálu, který z bourání zbyl, bylo mi líto ho vyhodit. Ukládat jej na palety na zahradě jsem taky nechtěl. Rozhodl jsem se, že postavím pergolu právě z něj,“ odpíchl se ze situace.

Stavba podle něj probíhá pomalu, pracuje se, jen když je čas ve volných chvilkách. Hlavně tedy o víkendech, občas dovolená v pátek.

Staňte se kutilem iDNES.cz

Pošlete příspěvek, kde popíšete výsledek své tvorby a k tomu několik fotografií. Zveřejněné příspěvky oceníme honorářem. Úvodní článek k výzvě najdete ZDE, přímý odkaz k zaslání příspěvku ZDE.

Během stavby se Roman snažil využít i jiných materiálů, které zbyly z původní rekonstrukce domu. Především fošny a prkna z původního domu a bílé cihly, které dřív sloužily jako plot.

Z bílých cihel se rozhodl postavit gril kombinovaný s udírnou v rustikálním stylu. Její místo je u zdi původní kůlny, která přežila demolici.

„Byla však dost nerovná, a se svými minimálními zkušenostmi s omítáním jsem si netroufl ji srovnávat. Z části jsem ji schoval za vyzdívku z bílých cihel, které jsem kvůli úspoře místa a materiálu rozřezával na půl. Nechtěl jsem stavbu nijak šidit, třeba tím, že bych si pomohl železobetonovou konstrukcí, kterou bych jen obložil,“ vysvětluje.

Celý gril s udírnou je tak samonosný, vystavěný čistě z cihel. Roman se tím musel naučit, jak se vyzdívá klenba z cihel, což je umění, které se využívá od nepaměti, ale které už mnozí moderní zedníci neovládají. Z papíru si vystřihl vzor, podle toho vyřezal dřevěnou šablonu a podle ní pak mohl začít na maltu skládat jednotlivé cihly.

Střecha pergoly je tvořená jednou vrstvou OSB desek natřená hydroizolací, překrytá asfaltovou lepenkou a asfaltovým šindelem.

Líbí se vám takové posezení?

celkem hlasů: 535
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 22. června 2022. Anketa je uzavřena.

Podhled tvoří palubky s viditelnými trámy, nechybí osvětlení ani zásuvky. Jen na plánovaný dřez s tekoucí vodou už nezbyl prostor.

„Na stavbě mi kromě dospělých členů rodiny vydatně asistoval i můj malý syn, který se naučil pár základů z řemesel a postupem času se stal opravdu užitečným pomocníkem,“ chválí.

Po pár letech je dílo skoro hotovo. Zbývá už jen kousek podlahy, který bude dokončen v řádu týdnů, až zase bude trocha času. Celkové náklady na stavbu odhaduje čtenář na 50–60 tisíc Kč. Z této částky si nejvíc ukrojil materiál na střechu, podhled a podlahu a pár tisícikorun stála malta (včetně omítek), beton, šamotové prvky do grilu a kamen a elektroinstalace.