Výtvarka i dílny v jednom. Zapojte děti do výroby hraček, zabaví se

  • 0
Nejenže se děti při práci se dřevem a barvami zabaví, spoustu se toho mohou naučit. A hračka vlastnoručně vyrobená s pomocí táty nebo mámy může být něčím, co se jim z dětství, spolu s nošením roušek během doby koronavirové, nesmazatelně vryje do paměti.
Dřevěné prkno, bruska nebo smirkový papír, černá tabulová barva, elektrikářská...

Každá rodina je na tom teď jinak. Někdo je zavřený doma kompletně s celou rodinou, jiný pracuje do úmoru a starost o bezprizorní děti má ještě navíc. Ať jste nuceně doma se svými dětmi, nebo vám je nějaká dobrá duše hlídá, třeba se vám bude hodit pár tipů od Petry Pakostové, autorky blogu Nápady pro Aničku: inspirativní jsou jak silnice a garáže pro auta, tak roztomilí trpaslíci.

Doma vyrobené malované hračky ze dřeva

Nějaké odřezky dřeva či nepoužívaný pořadač doma třeba najdete, zbytky akrylových barev také, případně je lze objednat přes internet. Klacíky si nasbíráte až půjdete venčit psa, nebo při zdravotní procházce.

Silnice pro hry s autíčky

Obroušené dřevo natřete černou barvou a nechte zaschnout.
Silniční pruhy namalujte, případně je vyrobíte z bílé elektrikářské pásky.
Kdo si mákne, může pak dát i závody.

K výrobě postačí jakákoliv dřevěná deska, třeba stará nepoužívaná police odložená do komory či do sklepa. Pokud nemá rovný povrch, jednoduše ji přebruste bruskou nebo alespoň brusnou houbičkou či smirkovým papírem. 

Desku pak natřete černou krycí, tzv. tabulovou barvou. Měla by to být ideálně barva s atestem na dětské hračky, která neškodí ani domácím mazlíčkům. Petra Pakostová vybrala českou, rychleschnoucí a nezapáchající.

Jakmile barva zaschne, silniční pruhy snadno vytvoříte z bílé elektrikářské  pásky, případně bílou barvou. A závody mohou začít.

Autíčka potřebují i parkoviště s garáží

Garáže z tabule dřevotřísky, starého šanonu a vyřazených herních kostek.

Po závodech je potřeba auta zaparkovat v útulné garáži, kterou lze vyrobit třeba z překližkového šanonu, kusu překližky a starých dětských kostek. Žádný, třeba už dávno vyřazený a odložený materiál nepřijde nazbyt. 

Nejprve si rozmyslete rozvržení garáže a jednotlivé kusy k sobě zkuste cvičně přiložit. Pak přilepte každý díl pevně na své místo, černou tabulovou barvou namalujte silnici i heliport. Na zaschlou plochu, tedy zhruba po 4 až 6 hodinách, domalujte bílou barvou dopravní značení doprostřed silnic. Případně opět použijte bílou elektrikářskou pásku.

Trpaslíci, ze kterých si můžete udělat domácí skřítky

Trpaslíci z klacíků, třeba z odpadu po jarní prořezávce stromů.

Větvičky po jarní prořezávce stromů se vám možná válejí na zahradě, nebo je najdete někde blízko v sadu. Využít je můžete na výrobu trpaslíků. 

Jednotlivé klacíky zaříznete z jedné strany rovně pilkou nebo zahradnickými nůžkami, tak aby budoucí trpaslíci pěkně stáli. Druhou stranu ořežte nožem do špičky a odstraňte kůru v místě budoucího obličeje figurky. 

Na jedné straně klacíky zarovnejte, na druhé seřízněte pěkně do špičky plus...
Trpaslíky pěkně namalujte akrylovými barvami a nechte zaschnout.
Hrát si s trpaslíky děti mohou doma i na zahradě.

Pak akrylovou barvou namalujte čepice a obličeje trpaslíků a nechte barvu zaschnout. Z panáčků si můžete udělat domácí skřítky a dát jim originální jména, nebo jim třeba na zahradě vytvořit vlastní improvizované domečky a cestičky. Děti budou určitě vědět, kam s nimi, třeba vám ozdobí skalku.