Vliv šampionátu na ekonomiku země rozebrala v rozsáhlém textu britská veřejnoprávní BBC.
Fotbal je totiž ve státě na pobřeží Guinejského zálivu sportem číslo jedna. Co se týče základny, infrastruktury, zájmu i příjmů. V nadcházejícím kontinentálním turnaji, který v sobotu rozehraje domácí výběr proti Guinee-Bisau, tak místní spatřují obrovský potenciál.
V rámci příprav vybudovali čtyři zbrusu nové stadiony a dva kompletně zrekonstruovali. Do portfolia stavebních prací patří také letiště, silnice, mosty, nemocnice nebo hotely. Šampionát o čtyřiadvaceti účastnících se uskuteční v pěti městech rozesetých po celém území.
Na měsíc ochromí ligu a seberou hvězdy. Na šampionáty míří Salah i Son |
Zároveň je nutné dodat, že část turnajových výdajů pokrývá dubnová půjčka od Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši osmdesáti miliard korun, díky níž země s osmadvaceti miliony obyvatel odstartovala největší restrukturalizační akci za posledních deset let.
Během nich postupně stabilizovala svou ekonomiku a v regionu dotáhla i druhou nejsilnější Ghanu, byť obě země mají obrovský odstup od první Nigérie.
Přesto je podle MMF Pobřeží slonoviny stále jen 138. nejbohatší zemí na světě ze 190.
„Pobřeží slonoviny je pořád chudá země,“ citovala africká pobočka BBC tamního profesora ekonomie Praoa Seraphina. „Současný prezident Outtarra si tak kvůli turnaji musel napůjčovat velké peníze a je potřeba, abychom se ujistili, že se to státu vůbec vyplatí.“
Obavy expertů jsou oprávněné, přestože příjmy ze šampionátu mají až dvojnásobně převýšit výdaje. Veškerou pozornost ale nelze omezit jen na turnajové období.
„Pokud, hlavně potom, nebudeme opatrní a nevytvoříme další akce, které nám pomůžou zvýšit ziskovost stadionů, bojím se, aby země slonů nezačala zbytečně vytvářet bílé slony,“ doplnil.
Ekonomický termín bílý slon může označovat například stavbu, jejíž cena za údržbu výrazně převyšuje její užitečnost. Podobné obavy většinou rostou pokaždé, když se kvůli velkým sportovním akcím budují rozsáhlé komplexy, které posléze nemají využití. A tak postupně stojí peníze a chátrají.
Podle místních politiků to v tomto případě nehrozí.
Přestože spousta firem čeká zejména několikanásobné zisky, poslanec, bývalý ministr sportu a člen organizační komise turnaje Francois Amichia vidí hlavní vizi projektu jinak. „Cílem není jen vydělání peněz, ale hlavně změna vnímání naší pozice v rámci regionu a pokus o využití šampionátu k vybudování lepší infrastruktury,“ přiblížil a dodal, že se v zemi do sportu výrazněji neinvestovalo desítky let.
Turnaj podle něj umožní naráz zmodernizovat hned několik měst a chudší regiony zároveň přiblížit těm bohatším. „Kromě toho se nám podařilo zlepšit úroveň dopravy. Celkově tady šampionát zanechá infrastrukturu hodnou rozvíjející se země,“ přednesl Amichia.
Gomez či Sanneh na palubě letu hrůzy. Kouč: Hráči omdlívali, mohli jsme i umřít |
Na turnaj se totiž slétne podle předsedy místní fotbalové federace Idrissy Dialla až dva miliony turistů ze sousedních zemí, což kromě pomoci menším podnikům zanechá v zemi spoustu peněz.
Například vytížení hotelů, které během následujícího měsíce prezident místního svazu provozovatelů Lolo Diby odhaduje na sto procent, bývá v běžném provozu méně než poloviční. „Během šampionátu očekáváme rozdíl příjmů až pětadvacet milionů dolarů týdně (asi půl miliardy korun),“ citovala Dibyho americká CNN. „V tom leží obrovský potenciál.“
Ale také velká zodpovědnost do budoucna.
Tamní fotbalová federace ujišťuje, že nově vybudovaným stavbám využití najde. Už loni země hostila ženskou Ligu mistrů Afriky a ráda by sloužila také jako centrum pro utkání mezi státy, které buď nevlastní certifikované stadiony, nebo své zápasy musejí přesunout na neutrální půdu.
„Chceme zajistit, aby se naše země stala nejen fotbalovým, ale hlavně sportovním centrem západní Afriky,“ řekl Diallo BBC a vypíchl, že většina nových stadionů disponuje také atletickými drahami.
Někteří z místní vlády dokonce navrhují, aby se zařízení posléze otevřela veřejnosti, a argumentují zdravější populací.
„Každopádně první krátkodobý benefit je, že se zvýší atraktivita Pobřeží slonoviny pro soukromé investory. Budeme totiž vidět,“ uznal profesor Seraphin. „Města pak budou dlouhodobě těžit z vylepšených nemocnic a hotelů. Všechny rekonstrukce infrastruktury nakonec podpoří dlouhodobý růst.“
Pokud Pobřeží slonoviny dokáže předejít dalším tragickým událostem, jako třeba teroristickému útoku milic v roce 2016, při kterém zahynulo 16 lidí na hotelové pláži, nebo jiným občanským konfliktům, může země, kterou ještě před nedávnem opustilo na jeden milion obyvatel, dál stoupat žebříčkem nejbohatších států.
„Když všechno vyjde, můžeme se stát silnou zemí,“ věří Seraphin.
Probíhající šampionát hraje v transformaci klíčovou roli. Záleží jen na tom, zda ho místní správně využijí.