Od válek ke sportovní akci kontinentu. Proč země kvůli fotbalu utrácí miliardy

  17:50
Není to tak dlouho, co tam zuřily občanské války. Ta poslední utichla v roce 2011, některé sváry však nadále přetrvávají. Přesto se Pobřeží slonoviny daří držet ekonomický růst a i díky obří investici přes dvacet miliard korun může země slavnostně pořádat největší sportovní akci kontinentu – měsíc trvající fotbalový Africký pohár národů. Vyplatí se jí to?
Po ulicích měst pořadatelské země procházejí prodejci se suvenýry.

Po ulicích měst pořadatelské země procházejí prodejci se suvenýry. | foto: AP

Vliv šampionátu na ekonomiku země rozebrala v rozsáhlém textu britská veřejnoprávní BBC.

Fotbal je totiž ve státě na pobřeží Guinejského zálivu sportem číslo jedna. Co se týče základny, infrastruktury, zájmu i příjmů. V nadcházejícím kontinentálním turnaji, který v sobotu rozehraje domácí výběr proti Guinee-Bisau, tak místní spatřují obrovský potenciál.

V rámci příprav vybudovali čtyři zbrusu nové stadiony a dva kompletně zrekonstruovali. Do portfolia stavebních prací patří také letiště, silnice, mosty, nemocnice nebo hotely. Šampionát o čtyřiadvaceti účastnících se uskuteční v pěti městech rozesetých po celém území.

Na měsíc ochromí ligu a seberou hvězdy. Na šampionáty míří Salah i Son

Zároveň je nutné dodat, že část turnajových výdajů pokrývá dubnová půjčka od Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve výši osmdesáti miliard korun, díky níž země s osmadvaceti miliony obyvatel odstartovala největší restrukturalizační akci za posledních deset let.

Během nich postupně stabilizovala svou ekonomiku a v regionu dotáhla i druhou nejsilnější Ghanu, byť obě země mají obrovský odstup od první Nigérie.

Přesto je podle MMF Pobřeží slonoviny stále jen 138. nejbohatší zemí na světě ze 190.

Fotbaloví fanoušci Pobřeží slonoviny a Maroka v ulicích největšího města hostitelské země Abidžanu.

„Pobřeží slonoviny je pořád chudá země,“ citovala africká pobočka BBC tamního profesora ekonomie Praoa Seraphina. „Současný prezident Outtarra si tak kvůli turnaji musel napůjčovat velké peníze a je potřeba, abychom se ujistili, že se to státu vůbec vyplatí.“

Obavy expertů jsou oprávněné, přestože příjmy ze šampionátu mají až dvojnásobně převýšit výdaje. Veškerou pozornost ale nelze omezit jen na turnajové období.

Po ulicích měst pořadatelské země procházejí prodejci se suvenýry.

„Pokud, hlavně potom, nebudeme opatrní a nevytvoříme další akce, které nám pomůžou zvýšit ziskovost stadionů, bojím se, aby země slonů nezačala zbytečně vytvářet bílé slony,“ doplnil.

Ekonomický termín bílý slon může označovat například stavbu, jejíž cena za údržbu výrazně převyšuje její užitečnost. Podobné obavy většinou rostou pokaždé, když se kvůli velkým sportovním akcím budují rozsáhlé komplexy, které posléze nemají využití. A tak postupně stojí peníze a chátrají.

Podle místních politiků to v tomto případě nehrozí.

Stadion v největším městě Pobřeží slonoviny Abidžanu, pojmenovaný podle prezidenta země Alassana Ouattary.

Přestože spousta firem čeká zejména několikanásobné zisky, poslanec, bývalý ministr sportu a člen organizační komise turnaje Francois Amichia vidí hlavní vizi projektu jinak. „Cílem není jen vydělání peněz, ale hlavně změna vnímání naší pozice v rámci regionu a pokus o využití šampionátu k vybudování lepší infrastruktury,“ přiblížil a dodal, že se v zemi do sportu výrazněji neinvestovalo desítky let.

Turnaj podle něj umožní naráz zmodernizovat hned několik měst a chudší regiony zároveň přiblížit těm bohatším. „Kromě toho se nám podařilo zlepšit úroveň dopravy. Celkově tady šampionát zanechá infrastrukturu hodnou rozvíjející se země,“ přednesl Amichia.

Gomez či Sanneh na palubě letu hrůzy. Kouč: Hráči omdlívali, mohli jsme i umřít

Na turnaj se totiž slétne podle předsedy místní fotbalové federace Idrissy Dialla až dva miliony turistů ze sousedních zemí, což kromě pomoci menším podnikům zanechá v zemi spoustu peněz.

Například vytížení hotelů, které během následujícího měsíce prezident místního svazu provozovatelů Lolo Diby odhaduje na sto procent, bývá v běžném provozu méně než poloviční. „Během šampionátu očekáváme rozdíl příjmů až pětadvacet milionů dolarů týdně (asi půl miliardy korun),“ citovala Dibyho americká CNN. „V tom leží obrovský potenciál.“

Ale také velká zodpovědnost do budoucna.

Jedna z kreseb na domě v Abidžanu, největším městě Pobřeží slonoviny, odkazuje na poslední vítězství na Africkém poháru národů z roku 2015.

Tamní fotbalová federace ujišťuje, že nově vybudovaným stavbám využití najde. Už loni země hostila ženskou Ligu mistrů Afriky a ráda by sloužila také jako centrum pro utkání mezi státy, které buď nevlastní certifikované stadiony, nebo své zápasy musejí přesunout na neutrální půdu.

„Chceme zajistit, aby se naše země stala nejen fotbalovým, ale hlavně sportovním centrem západní Afriky,“ řekl Diallo BBC a vypíchl, že většina nových stadionů disponuje také atletickými drahami.

Někteří z místní vlády dokonce navrhují, aby se zařízení posléze otevřela veřejnosti, a argumentují zdravější populací.

Plánek stadionů v hostitelském Pobřeží slonoviny (BBC).

„Každopádně první krátkodobý benefit je, že se zvýší atraktivita Pobřeží slonoviny pro soukromé investory. Budeme totiž vidět,“ uznal profesor Seraphin. „Města pak budou dlouhodobě těžit z vylepšených nemocnic a hotelů. Všechny rekonstrukce infrastruktury nakonec podpoří dlouhodobý růst.“

Pokud Pobřeží slonoviny dokáže předejít dalším tragickým událostem, jako třeba teroristickému útoku milic v roce 2016, při kterém zahynulo 16 lidí na hotelové pláži, nebo jiným občanským konfliktům, může země, kterou ještě před nedávnem opustilo na jeden milion obyvatel, dál stoupat žebříčkem nejbohatších států.

Okolo silnic lze najít monumenty odkazující k pořadatelskému Pobřeží slonoviny. Tamní reprezentaci přezdívají „Sloni“.

„Když všechno vyjde, můžeme se stát silnou zemí,“ věří Seraphin.

Probíhající šampionát hraje v transformaci klíčovou roli. Záleží jen na tom, zda ho místní správně využijí.

Autor:
Výsledky

Nejčtenější

Fotbalové přestupy ONLINE: Priske zůstává ve Feyenoordu, Ewerton řeší Egypt

Sledujeme online

S příchodem nového roku startují také fotbalové přestupy. České týmy zahajují zimní přípravu, v zahraničí se transferové okno otevřelo už 1. ledna. Kdo všechno nakonec změní působiště a jak budou v...

Plzeň - Anderlecht 2:0, domácí slaví postup. V první půli rozhodli Červ a Adu

Plzeňští fotbalisté si vybojovali postup do vyřazovací fáze Evropské ligy kolo před koncem základní části. Ve svém sedmém utkání porazili 2:0 Anderlecht Brusel, když všechno důležité stihli už v...

Sparta - Inter 0:1, snaha ani bojovný výkon nestačil, v úvodu rozhodl Lautaro

Sparťanští fotbalisté sehráli v Lize mistrů nejpovedenější zápas od zářijové remízy ve Stuttgartu, ale na body jim to nestačilo. V sedmém utkání základní fáze doma podlehli Interu Milán 0:1. Jediný...

Liberecký šéf Kania: Rozhovory médiím už nedáme. Klub spouští placený obsah

Po Spartě jde o druhý český sportovní klub, který se podobnou cestou vydává. Fotbalový Liberec spustil placenou službu Slovan+, v rámci níž poskytne fanouškům nadstandardní produkci obsahu. Větší...

PAOK - Slavia 2:0, průšvih v Evropě, po páté porážce v řadě je postup fuč

Od našeho zpravodaje v Řecku Ještě příští týden proti švédskému Malmö - a potom šlus. Slávističtí fotbalisté v Evropské lize do vyřazovací fáze neprojdou, zápas o naději v řecké Soluni ve čtvrtek večer nezvládli. PAOK slaví...

Už se to láme, já vím. Darida o životě Řecku, kočkách a návratu domů

Premium

Nebrzdí před vámi naleštěné fáro za miliony, ale bílý fiátek, který se v chaotickém řeckém provozu rychle obouchá. „Škrábnou vás a vůbec o tom nevíte. Ale zaparkujete skoro všude,“ prohodí záložník...

24. ledna 2025

Princův půlrok: válka i trable s vízy. Jak Adu okouzlil Plzeň a roste pro velkoklub

V půlce listopadu se mu zastavil profesní svět. Na měsíc musel domů do Ghany, aby si vyřešil pracovní víza. „A vrátil se v naprosto žalostném stavu,“ líčil plzeňský kouč Miroslav Koubek. Když ale ve...

24. ledna 2025  11:35

Feyenoord Priskeho neodvolal. Vedení mu věří, pomohla i senzace s Bayernem

Zase je všechno jinak, teď už definitivně. Brian Priske, o jehož odvolání z pozice kouče fotbalového Feyenoordu se v posledních dnech hojně spekulovalo, nakonec zůstává. Důvěru mu vyjádřil klubový...

24. ledna 2025  10:53

Fotbalové přestupy ONLINE: Priske zůstává ve Feyenoordu, Ewerton řeší Egypt

Sledujeme online

S příchodem nového roku startují také fotbalové přestupy. České týmy zahajují zimní přípravu, v zahraničí se transferové okno otevřelo už 1. ledna. Kdo všechno nakonec změní působiště a jak budou v...

24. ledna 2025  9:44

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Sedmnáctiletá hvězda z Ulice si pořídila fajn byt na pražském Smíchově

Kousek od bývalého bydliště samotného Karla Gotta našel svůj domov i mladý sedmnáctiletý herec Petr Komínek. Byt s...

Nejchudší stát Spojených států je blízko k překonání HDP Německa

Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nejchudšího státu USA Mississippi je vyšší než hrubý domácí produkt pěti...