Že nerozumíte?
Guinejskou fotbalovou euforii v posledních dnech provázejí i tragické okolnosti. Při nezřízených oslavách posledního vítězství nad Gambií (1:0), které zhruba čtrnáctimilionovou zemi přiblížilo k osmifinále, v ulicích hlavního města Konakry převážně při autonehodách zahynulo šest fanoušků.
Chaos na přecpaných silnicích, kde se lidé s národními vlajkami v rukou neohroženě proháněli na kapotách zrezivělých džípů či rozviklaných mopedech, si navíc vyžádal také desítky raněných.
„Nikde na světě lidé nežijí fotbalem tak jako u nás v Guineji,“ přesvědčoval mluvčí národního týmu Amadou Makadji v rozhovoru pro BBC. „Ve světle smutných událostí je však důležité, aby se všichni fanoušci na veřejnosti radovali co nejpokojněji.“
Vždyť i současní reprezentanti, kteří se v sousedním Pobřeží slonoviny chystají na poslední zápas skupiny proti silnému Senegalu (v úterý od 18:00), obhájci prvenství, si našli čas, aby domů poslali naléhavý vzkaz.
„Slavte opatrně a dávejte na sebe pozor!“
Guinea, která spoléhá zejména na kapitána Nabyho Keitu, bývalého záložníka Liverpoolu, na kontinentálním šampionátu mezi favority nepatří. V žebříčku FIFA, oficiálním pořadí fotbalových reprezentací, byste ji jako patnáctou nejlepší africkou zemi našli na 80. příčce.
Na velké mistrovství světa se nikdy neprobojovala a jejím maximem už dlouho zůstává stříbro z Afrického poháru národů v roce 1976. Z posledních devatenácti zápasů na tradičním turnaji navíc vyhrála jen čtyři, a tak možná i proto oslavy posledního vítězství zašly na konci minulého týdne tak daleko.
Ostatně nebylo to v historii tolik oblíbeného afrického mistrovství poprvé.
Žádný jiný turnaj nenabízí tak zvláštní koktejl vášní i nevšedních příběhů, které se nezřídka točí i kolem bizarních příhod plných kouzel a černé magie. Dlouhodobě však takzvaný Afcon, který každé dva roky roztančí celý kontinent, bohužel přitahuje i děsivé scény podobné těm, z kterých se aktuálně vzpamatovávají v přelidněném Konakry.
Od válek ke sportovní akci kontinentu. Proč země kvůli fotbalu utrácí miliardy |
Předloni zemřelo osm lidí v tlačenici před osmifinálovým duelem mezi domácím Kamerunem a Komorami, který se v Yaoundé navzdory masakru normálně odehrál. Nechvalně známý je také i teroristický útok z roku 2010, při kterém v Angole gangsteři se samopaly stříleli na výpravu s fotbalisty Toga a zabili řidiče a dva funkcionáře.
Tentokrát nevinné oběti sčítá Guinea.
„A opravdu nechceme, aby přibývaly další,“ vzkazují šokovaní fotbalisté zpátky do vlasti. „Cílem nás všech je přinášet všem našim rodinám radost, nikoli zármutek.“
Banální, leč v tomhle případě evidentně velmi důležitý vzkaz.