Za první místo dostali den volna

Drnovice - Společný úspěch dvou mužstev z kraje pod Ještědem pomohl k sesazení Sparty z čela fotbalové ligy. V sobotu odpoledne nejprve obhájce titulu nečekaně prohrál v Jablonci 0:2, v podvečer toho Liberec využil a po výhře 3:1 v Drnovicích se vyhoupl na nejvyšší stupínek. "Výsledek z Jablonce se v kabině neutajil, hned zase o něco stoupla motivace," přiznal liberecký stoper Miroslav Holeňák. Za výhru fotbalisté dostali den volna, na tréninku se znovu sejdou až v pondělí večer. "Cítíme se skvěle, jen aby nám to vydrželo," dodal.

Mezi oběma zápasy byla hodinová přestávka, takže trenéři věděli, že nemá cenu snažit se výsledek z Jablonce utajit.

"Zkušenost říká, že v mnoha případech se taková skutečnost pro hráče stane břemenem, ale tentokrát se nedalo nic dělat," říká liberecký trenér Ladislav Škorpil. "Zdůraznili jsme aspoň, že se hráči musí koncentrovat jen na toto utkání."

První poločas zápasu Sparty, který přímým přenosem vysílala i televize, se překrýval s taktickou přípravou libereckých fotbalistů, kterou absolvovali v Brně v hotelu. Než trenéři Škorpil s Csaplárem stačili rodělit úkoly, bylo na severu Čech rozhodnuto.

"Měli jsme zakázáno zjišťovat mobily průběžné výsledky, ale stejně se to neutajilo," říká Holeňák. Martin Zbončák přiznal, že na nejednom telefonu zapípala příznivá SMS zpráva. "Stačili jsme si i říct názor, že Jablonec vedení stejně neudrží," prozradil levý záložník.

Jablonec však vydržel a sousedům z regionu pomohl. "Hlásil mi to místní kustod, sotva jsme dorazili na stadion," řekl Holeňák, který v Drnovicích před přestupem do Liberce pět let hrál.

Pozitivní zpráva povzbudila, ale trochu došlo i na Škorpilovo varování: "Možná nás ta myšlenka na první místo trochu svazovala, chvíli trvalo, než jsme se dostali do zápasu," přiznal Holeňák.

Jeho spoluhráč Václav Koloušek však vidí příčinu pomalejšího startu jinde. "Byli jsme takoví ospalí, asi to bylo teplým počasím."

"Dolehla na nás jarní únava," vyjádřil se podobně i trenér Ladislav Škorpil.

Liberečtí však dokázali do přestávky vstřelit dva góly a po Tumově snížení na 1:2 třetí brankou rychle pojistili vítězství. "Hodně se mluví o tom, že nám musí dojít síly, ale nás to jen motivuje rvát se dál," tvrdí Koloušek.

Ovšem i on přivítal, že za vítězství v Drnovicích dostali hráči na neděli volno. "Zůstávám s rodinou na Moravě," hlásil Holeňák, který je z nedalekého Zlína. Hráči se sejdou v pondělí večer na jediném tréninku, který předchází pohárovému zápasu na Slavii.