David Lafata

David Lafata | foto: ČTK

Hezčí gól jsem nedal, řekl Lafata. V přípravě stihl hattrick za 7 minut

• 8
První gól vstřelil nádhernou střelou z přímého kopu, druhý ve skluzu od tyče, třetí přízemní střelou pod padajícím gólmanem. "Hlavně ten první se povedl. Myslím si, že jsem hezčí gól v životě nedal," řekl sparťanský útočník David Lafata.

V úvodním utkání v zimní přípravě mu na hattrick stačilo sedm minut, fotbalová Sparta porazila druholigový Žižkov 7:0, šest gólů dala v první půli.

Lafata skóroval na 3:0 v 35. minutě, další branku dal o dvě minuty později a třetí ve 42. minutě.

"Je to příjemný, takový zápas vám dodá chuť do další práce, do dalšího tréninku. Góly každému zvýší sebevědomí, i když je to jen příprava. Ale v téhle fázi je důležité, že se nikdo nezranil," prohlásil dvaatřicetiletý útočník.

První půli jste zvládli excelentně, tři stovky diváků dlouho tleskaly. To asi potěší, ne?
Je to příjemné překvapení, Vždyť víte, že zápasy v přípravě jsou specifické, každý je v jiné tréninkové zátěži. My jsme se chtěli soustředit na sebe, na svou hru. A vyšlo to perfektně.

Není vám líto, že liga začne téměř za dva měsíce, když jste, zdá se, ve slušné formě?
Doufám, že hru ještě vylepšíme a pak si ji přeneseme do ligy. Pak by to bylo hezké, ale zbývá fakt hodně času.

Vypadalo to, že jste přes dovolenou nic z podzimní pohody neztratili, že byste mohli hrát soutěž hned. Nemyslíte?
Trochu jsem se lekl, jestli takový zápas nepřišel moc brzo. Ale jsme rádi, že nám to šlo. Je to dané tím, že od začátku přípravy trénujeme na přírodní trávě, což jsem v Česku v zimě nikdy nezažil. A navíc jsme zápas, i když přípravný, hráli po pěti šesti týdnech, takže každý měl do fotbalu velkou chuť. To bylo znát.

Jaký pocit jste z utkání měl?
Náš plán byl, abychom zápas odehráli ve vysokém tempu. A když se povedlo dát sedm gólů, tak tím líp.

Z přímého kopu jste se nemohl trefit přesněji, míč zapadl do ocelové konstrukce v horního rohu brány. Dal jste někdy hezčí gól?
Myslím si, že ne. Na podzim v Liberci se mi to taky povedlo, nebyl to taky můj typický gól. Ale byl ze hry, tenhle z tresťňáku, ke kterým se moc nedostanu.

Na zápas se přišel podívat i nový reprezentační trenér Pavel Vrba, ale dorazil až na druhou půli a vaši střeleckou parádu neviděl. Není vám to líto?