V rámci dvou nejvýše postavených fotbalových týmů v jihomoravském regionu regionu, Zbrojovky Brno a Znojma, neudělal žádný z hráčů tak výrazný kariérní skok nahoru jako manažer z druholigového Znojma.
Michal Bělák působil na jihu Moravy od sezony 2013/14. Na přelomu roku zamířil do Baníku Ostrava.
Ze Znojma v zimě přestoupil zadák Jaroslav Svozil do Opavy, která má jasné ligové ambice. Přímo do nejvyšší soutěže se však žádný z hráčů Znojma ani ze Zbrojovky - na rozdíl od Běláka - nevyhoupnul.
„Každý, kdo se pohybuje ve fotbale, chce hrát, a stejně tak i pracovat v klubu, na který chodí ‚plný dům‘ a má podporu fanoušků. Z tohoto pohledu je pro mě Baník nejlepší u nás a ten zájem, který o něj mezi lidmi je, člověka pohltí,“ sdělil manažer.
Baník nebyl jediným klubem, který ho chtěl získat, zájem o něj předběžně jevila i Zbrojovka. Její majitel Václav Bartoněk uvažoval, že o Běláka rozšíří svoji manažerskou skupinu, ke konkrétním jednáním se ale nedostali. „Naše hovory vždycky skončily u toho, že na jednání není během podzimu čas ani vhodná doba. A pak byl Bělák v Baníku,“ krčí rameny Bartoněk.
Mohl to být ve Zbrojovce sledovaný zimní transfer. Hlavně proto, že ve Zbrojovce působil Bělákův otec Radek. Ten je nyní spojen s kontroverzním Romanem Berbrem, jemuž pomáhal zajistit podporu na Moravě.
Takhle se o případném zapojení jeho syna šeptalo v zákulisí: Bartoněk věděl, že kdyby Běláka mladšího přivedl, bylo by potřeba prezentovat jeho schopnosti, ekonomické vzdělání a fotbalové zkušenosti, ne čistě jeho příjmení.
„Já jsem, myslím, dost svébytná bytost. Za sebe bych v této věci žádnou složitost neviděl,“ reaguje na tuto otázku žádaný manažer.
Vzhledem k tomu, že zamířil do Baníku, ustupuje případná ošemetnost spojení pojmů Zbrojovka a Bělák do pozadí. „Však jsme se nikdy ke spolupráci nezavázali,“ upozorňuje první muž brněnského fotbalu.
Stejně to vidí i Bělák. „Mám s panem Bartoňkem nadstandardní vztah, myslím, že za roky spolupráce mezi Brnem a Znojmem jsme se dobře poznali. Pan Bartoněk je srdcař, který věnuje Zbrojovce spoustu času a energie, a několikrát jsme se při společných schůzkách na téma spolupráce dostali. Ne však do stadia, že bychom si podali ruku,“ popisuje. O fotbale se prý bavili v obecné rovině, bez mantinelů, které by v rámci brněnského klubu rámovaly jeho úkoly a pravomoce.
V Baníku se Bělák zapojil do sportovní rady. „Ta jako celek zodpovídá majiteli za vše, co souvisí s A-týmem. Jedná se tedy nejen o podobu kádru Baníku, ale i sledování hráčů na hostování,“ popsal náplň své práce funkcionář. Stal se tedy jedním z kolegů Dušana Vrťa, sportovního ředitele Baníku. Což je funkce, kterou Bartoněk ve Zbrojovce z principu nechce nejen obsazovat, ale ani vytvářet.
Co nyní láká Běláka? „Na majiteli panu Brabcovi vidím obrovské nadšení. Tým lidí, který vytvořil, je dalším důvodem. Je pro mě výzva pracovat například s Markem Jankulovským či panem Nehodou,“ říká.
Šéf Zbrojovky: Sportovní ředitel je u nás přežitý modelS Václavem Bartoňkem, šéfem Zbrojovky Brno, lze dlouze diskutovat o lecčem. I jeho okruh fotbalových témat má ale svoje meze. Mimo ně je například debata o funkci sportovního ředitele v jeho klubu. „Tak, jak tu funkci známe my, je to přežitek. Svůj názor jsem nikdy nezměnil a měnit nemíním. Je to mrtvé téma,“ říká rezolutně. Proč se mu tak vyhýbáte? Jaké to obsazení je? Ptám se proto, že třeba Sparta nedávno jako sportovního ředitele přijala Zdeňka Ščasného. Proč ho ona potřebuje a vy ne? Pro řadu klubů je ale post sportovního ředitele bezmála klíčová pozice v realizačním týmu. |