Jablonecký kapitán Tomáš Hübschman odehrává míč před Alexandru Balutou z Liberce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na první podještědské derby se těšil celý region, přišlo třináct tisíc lidí

• 6
Vyhecovaná atmosféra, divoké přestřelky, hattricky, bitvy o vysoké mety. Podještědské derby mezi fotbalisty Liberce a Jablonce patří mezi ostře sledované zápasy. Na stadionu U Nisy v pátek v 18.45 vypukne v pořadí už 55. vzájemný ligový zápas rivalů ze sousedních měst. Od toho prvního uplynulo už 26 let a MF DNES vybrala momenty, které psaly historii.

Poprvé s rekordní návštěvou

První derby se hrálo v září 1994 v Jablonci. Šlo o dlouho očekávaný souboj, na který se těšil celý region. Domácí tým byl nováčkem nejvyšší soutěže, Liberec v ní působil druhým rokem. Na Střelnici se sešla rekordní divácká návštěva, kterou žádné další Podještědské derby nepřekonalo: oficiálně přišlo 12 637 lidí, ale fakticky jich bylo ještě o pár tisícovek víc. Liberec šel v 52. minutě do vedení gólem Martina Haška, pozdějšího hráče i trenéra Sparty, za domácí vyrovnával na konečných 1:1 Tomáš Urban. Jablonec v té době trénoval Josef Pešice, Liberec vedl Vlastimil Petržela, bývalí kolegové z pražské Slavie. Zajímavost: za Jablonec tenkrát hrál i dnešní asistent libereckého trenéra Pavel Medynský

Premiéra v Liberci

Premiéra se odehrála v dubnu 1995. Po podzimní remíze v Jablonci se doma z první výhry v derby radovali fotbalisté Liberce (doposud je jich 25). Slovan tehdy před téměř 9 tisíci diváky zvítězil 2:1, oba jeho góly vstřelil Martin Hřídel.

Nejbláznivější zápas

V září 2002 už si fotbalisté Liberce byli v podstatě jistí vítězstvím. Na Střelnici po dvaceti minutách vedli po gólech Baffoura, Zbončáka a Poláka už 3:0. Že se takový zápas nedá ztratit? Ale kdeže. Jablonec se zázračně vzchopil a utkání, v němž už byl skoro na ručník, dotáhl k remíze 3:3, kterou slavil jako výhru. Dva góly Jablonce vstřelil dnešní kouč Mladé Boleslavi Jozef Weber.

Nejlepší střelec Lafata

HATTRICK. Nezastavitelný David Lafata (vpředu) rozhodl derby s Libercem třemi brankami.

Jednoznačně nejúspěšnějším střelcem derby je legendární kanonýr David Lafata. Ten v zelenobílém dresu nasázel Liberci celkem 7 gólů. Památné jsou v jeho podání zápasy z roku 2011. V únoru na Střelnici se blýskl hattrickem a zařídil vítězství Jablonce 3:0.

Liberec - Jablonec

Pátek 18.45 online

První branku zápasu vstřelil už v 1. minutě. V listopadu téhož roku Lafata v Liberci dal svůj jubilejní 100. ligový gól a vstoupil tak do Klubu ligových kanonýrů. Kromě něj pak zaznamenali hattricky v derby i liberečtí hráči Marek Bakoš, Milan Kerbr a Jiří Štajner, ten však nikoli v lize, ale v poháru.

Jediné domácí klopýtnutí

Dvacet let fotbalisté Liberce v derby s Jabloncem na svém hřišti U Nisy buď vyhrávali, nebo přinejhorším remizovali. První - a dosud jedinou - domácí prohru utrpěli v listopadu 2014. Utkání skončilo 0:1 a branku vstřelil v 58. minutě po rohu jablonecký útočník Martin Doležal. Tým Jablonce tehdy vedl dnešní reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý, který v roce 2012 dovedl k titulu Liberec. Poslední dva zápasy U Nisy skončily smírně, Slovan U Nisy naposledy vyhrál před třemi lety, a to vysoko 4:1. Tři góly tenkrát dával Kerbr, další přidal Hybš, za hosty skóroval Tecl.

Památné finále poháru

Jablonecký Lukáš Masopust (vlevo) nahání libereckého Josefa Šurala.

V sezoně 2014/15 musel Liberec bojovat o záchranu, na konci však přece jen slavil: podruhé v historii vyhrál domácí pohár a postoupil do předkol Evropské ligy. Ve finále na neutrální půdě v Mladé Boleslavi dokázali svěřenci kouče Davida Vavrušky udolat rivaly z Jablonce na penalty, i když předtím oba vzájemné zápasy v lize prohráli. V normální hrací době na tom byli dlouho lépe Jablonečtí, kteří vedli po gólu Doležala. Čtyři minuty před koncem však střídající Bakoš vyrovnal na 1:1 a rozstřel ovládl Slovan - i díky skvělým zákrokům brankáře Hrošša.

Derby proti koronaviru

Při letošní jarní koronavirové pauze první ligy si rivalové ze severu Čech mohli zahrát jen pomyslné virtuální derby. V něm si fanoušci obou táborů nakoupili celkem 3393 charitativních vstupenek a celkový výtěžek činil přes čtvrt milionu korun pro Krajskou nemocnici Liberec. V červnu se pak hrála hned dvě „opravdová“ derby, poprvé v historii bez diváků. V základní části Liberec gólem Malinského vyhrál na Střelnici 1:0, v nadstavbové části se oba soupeři ve skupině o titul rozešli opět v Jablonci smírně 1:1. Autorem zatím posledního gólu v derby severu je jablonecký Tomáš Hübschman.

1. AC Sparta PrahaSparta 30 24 4 2 70:26 76
2. SK Slavia PrahaSlavia 30 22 6 2 62:23 72
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 30 19 5 6 67:33 62
4. FC Baník OstravaOstrava 30 13 6 11 48:39 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 30 12 8 10 50:46 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 30 11 8 11 39:40 41
7. FC Slovan LiberecLiberec 30 10 10 10 46:46 40
8. SK Sigma OlomoucOlomouc 30 10 7 13 40:45 37