Slávistický záložník Tijani Belaid se raduje z gólu. | foto: MF DNES

K titulu stačila remíza: Slavia - Jablonec 2:2

• 10
Slavia to dokázala! Sezonu, ve které hrála premiérově v Lize mistrů, zakončila na vyprodaném novém stadionu v Edenu ziskem mistrovského titulu. K oslavám jí stačila i remíza 2:2 s Jabloncem.

V minulém kole zachráněný Jablonec dokazoval od začátku utkání, že neprodá svoji kůži lacino. Několik náznaků nadějných akcí však buď zblokovali obránci Slavie nebo zmařila nepřesná střela mimo.

V páté minutě se poprvé prosadila v útoku Slavia a hned z toho byla gólová šance. Toleskiho střelu ale Špit efektní robinzonádou vytáhl na roh. Slávisté ze sebe postupně setřásali nervozitu a i když se museli mít stále na pozoru před rychlými brejky hostí, vypracovávali si další brankové příležitosti.

. on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

V desáté minutě ale Švento hlavičkoval po Krajčíkově centru nad, ve dvacáté po rohu Brabec ze tří metrů překopl branku Špita, o pět minut později osamocený Šenkeřík nedoskočil na centr Krajčíka. Největší šanci měl ve dvacáté sedmé minutě Latka, který ale ani ze dvou kroků nepropálil Špita.

V závěru poločasu aktivita domácích trochu poklesla, ale hosté toho nevyužili. Nejblíže k brancě měl zřejmě Valenta, který ve 40. minutě po chybě sešívaných stoperů při rozehrávce pálil z hranice vápna zbrkle daleko vedle.

"Byli jsme hodně nervózní, na naší hře se to projevilo," všiml si slávistický kouč Karel Jarolím. "Rozhodně jsme hráli něco jiného než jsme chtěli, ale podepsala se na tom psychika," dodal.

S druhým poločasem přišly konečně i branky. Nejprve se v 51. minutě po faulu na Šmicra na pokutovém oblouku precizně z trestného kopu trefil Belaid a vstřelil první ligovou branku v novém Edenu.

"Hlavně v prvním poločase to bylo z obou stran opatrné. Nechtěli jsme to proti Slavii otevřít. Naopak jsme se chtěli spoléhat na brejky To se nám však nedařilo, ale v poli si myslím, že jsme sehráli poměrně vyrovnanou partii," řekl jablonecký trenér František Komňacký.

V té chvíli si už zřejmě začala slávistická obrana připravovat mistrovské oslavy. Hned z protiútoku zakončil rychlý brejk mezi statickou obranu sešívaných vyrovnávací brankou Žofčák.

Po chvilce výčitek domácí znovu zahrozili. Toleskiho střelu z patnácti metrů ale Špit konečky prstů vytáhl na roh, po něm zapomenutý Šmicer v dobré pozici hlavičkoval nad.

V šedesáté páté minutě se stadionem začalo poprvé, i když ještě poněkud nesměle, ozývat: "Mistři, mistři!" Jablonečtí přitom nadále odmítali být sparingpartnerem oslav, ale jejich častější držení míče bylo bezúčelné.

Nebezpečněji vypadaly brejky uzdraveného Šventa po levé straně, kterým chyběla přesnější přihrávka. V sedmdesáté šesté minutě vystrašili slávisty Žofčák, jeho křížná střela jen těsně minula Vaniakovu branku a Straka. Tomu hlavičku k tyči vyrazil Vaniak na roh.

Když tři minuty před koncem Pudil dostal Slavii podruhé do vedení, o titulu bylo rozhodnuto. Nic na tom nezměnila ani povedená střela  Krejčího k tyči, která stanovila zaslouženou remízu 2:2.

Utkání se pak už jen dohrálo a v Edenu vypukly mistrovské oslavy.