Roman Haša ze Slovácka (vlevo) hlavičkuje před českobudějovickým Michalem Klesou. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Slovácko - Budějovice 2:0, domácí zabrali po pěti porážkách

• 3
Až s posledním týmem tabulky dokázali fotbalisté Slovácka ukončit své trápení. Po pěti porážkách v řadě porazili České Budějovice 2:0 a přiblížili se záchraně - na předposlední Hradec Králové mají náskok šest bodů. Naopak Jihočechům se může záchrana vzdálit.

Utkání Slovácko versus České Budějovice ve videoreportáži

O výhře Slovácka rozhodly dva góly z druhého poločasu: v 58. minutě se trefil nejlepší střelec týmu Libor Došek a šestnáct minut před koncem skóroval i jeho parťák z útoku Roman Haša.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

"V prvním poločase se na našem výkonu projevila velká nervozita, kterou umocňovala důležitost utkání. Musím přiznat, že jsme byli rádi, že se nám podařilo udržet alespoň čisté konto," řekl Svatopluk Habanec, kouč Slovácka.

"Důležitý byl první gól Doška. Měli jsme při něm trochu štěstí, ale to k fotbalu patří. Ale definitivní klid nám přinesla až druhá branka."

České Budějovice mohl poslat do vedení už v páté minutě Rýdel, jehož přímý kop musel vyboxovat domácí gólman Melichárek. Hosté byli ještě blíž vedoucí brance ve 25. minutě. Dlouhý míč propadl až k volnému Táborskému, ale ten přestřelil. Tím jen potvrdil, že Dynamo je s 19 góly nejhorší ofenzivní tým soutěže.

Po půlhodině hry se prvním střeleckým pokusem prezentovalo také Slovácko, ale Hašův pokus letěl mimo tři tyče. Domácí se na konci prvního poločasu zlepšili, ale stále jim chyběla přesnost v zakončení. Mimo mířili po rohovém kopu hlavou Trousil, Došek a znovu Haša.

Slovácko si svou aktivitu přeneslo i do druhé půle. V 51. minutě se v šestnáctce odrazil míč k volnému Doškovi, který ale v tutové šanci selhal a zamířil jen vedle levé tyče.

O sedm minut později nejlepší týmový střelec předchozí zaváhání napravil, ve vzdušném souboji předčil nedůrazného brankáře Křížka a vstřelil první gól Slovácka na vlastním hřišti v jarní části soutěže. Došek zaznamenal svůj devátý ligový zásah v sezoně.

Odpovědět mohl rychle Táborský, který ke smůle Českých Budějovic střelou z dálky opět netrefil branku domácích.

Slovácko svůj náskok pojistilo v 74. minutě druhou trefou. Po rohovém kopu nacentroval Kerbr na Hašu, a mladý útočník si připsal premiérový ligový gól v kariéře. Tým z Uherského Hradiště v závěru náskok udržel, mrzet ho může jen fakt, že čtvrtou žlutou kartu v ročníku dostal kapitán Trousil, jenž tak bude chybět v dalších dvou zápasech.

Českobudějovický trenér Pavol Švantner vidí naděje na záchranu už jen v teoretické rovině. "Zbytečně jsme promarnili první poločas, ve kterém jsme si vypracovali velice slibné gólové šance a dostali soupeře pod tlak."

"Bohužel jsme vyšli naprázdno a po změně stran nás soupeř potrestal. První gól do naší sítě byl hodně laciný a po něm jsme se už nevzpamatovali. Po této porážce jsme si situaci hodně zkomplikovali," dodal.