Jan Kliment ze Slovácka (vlevo) vyhrává hlavičkový souboj s brněnským soupeřem.

Jan Kliment ze Slovácka (vlevo) vyhrává hlavičkový souboj s brněnským soupeřem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno - Slovácko 2:1, otočka v závěru, u obou gólů byl záložník Vaněk

• 40
Brněnští fotbalisté po změně trenéra okamžitě zvítězili. Kouč Richard Dostálek dovedl Zbrojovku ve 12. ligovém kole k obratu proti Slovácku, které podruhé za sebou ztratilo vedení a prohrálo 1:2.

Slovácko v neděli prohrálo se Spartou a nyní ještě pět minut před koncem základní hrací doby vedlo v Brně 1:0.

Jenže červenou kartu viděl za hru rukou v pokutovém území Kadlec, střídající Vaněk vyrovnal z penalty a na začátku nastavení domácí záložník připravil vítěznou trefu Fouskovi.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

Brňané poskočili na šestnácté místo, mužstvo z Uherského Hradiště je v tabulce desáté.

„Udělali jsme pro vítězství maximum a vyplatilo se nám to. Vaněk zvládl závěr utkání zodpovědně,“ řekl Dostálek. „Věřil jsem od začátku, že vyhrajeme. Stalo se a výhra nás určitě hodně nakopne,“ doplnil osminásobný reprezentant Vaněk v nahrávce pro média.

Dostálek hned na šesti postech pozměnil sestavu oproti poslednímu zápasu s Pardubicemi a týmu chvíli trvalo, než si v jiném složení sedl. Po opatrné čtvrthodině se o první střelu zápasu postaral Šumbera, který ale z 20 metrů zamířil těsně vedle, vzápětí nepřesně pálil Štepanovský.

Domácí si během prvního poločasu udržovali mírnou převahu, měli na svých kopačkách více míč, ale v žádnou větší střeleckou příležitost to nepřetavili. Slovácko se dostalo do největší šance ve 38. minutě, Reinberkův centr hlavičkoval Kliment do břevna, od něj se míč odrazil na brankovou čáru, ale podle sudích nikoliv celým objemem, takže skóre se neměnilo.

Nestalo se tak ani v závěru poločasu, kdy poklidný průběh duelu oživila šance ligového debutanta Srubka, který neuklidil míč zblízka do sítě, a také tvrdě střílejícího Petržely, jenž dnes nastoupil k 400. ligovému utkání.

Po přestávce se hra vrátila do opatrného módu, u obou týmů dominovaly obrany a byla také patrná absence nápadu, který by přinesl výraznější příležitost. V 60. minutě hlavičkoval Růsek, o sedm minut později se dostal do brejku Přichystal, ale zkušený Kadlec včas uhasil gólové nebezpečí a vyznamenal se i o pár minut poté, když zblokoval střelu Štepanovského.

Slovácko zahrozilo dvěma střelami zdálky, ale pokusy Jurečky ani Šimka si cestu do sítě nenašly. Stalo se tak až v 76. minutě, kdy po centrovaném přímém kopu Havlíka propadl míč mezi brněnskými stopery a Srubek zblízka otevřel skóre. „Zavřel jsme oči a trefil jsem balón. Byl jsem moc rád, že to tam spadlo,“ radoval se dvacetiletý Srubek, který dosud hrával jen MSFL za béčko Slovácka.

Brno se pustilo do tlaku a bylo za to odměněno. Po závaru v šestnáctce zahrál stoper Kadlec reflexivně rukou, viděl červenou kartu a nařízenou penaltu v 85. minutě bezpečně proměnil Vaněk.

„Jsem strašně rád, že jsem dal gól a pomohl mužstvu ke třem bodům. Je to pro mě obrovské zadostiučinění, pod trenérem Machálkem jsem nedostával tolik šancí,“ uvedl Vaněk.Třicetiletý záložník v poslední minutě rozehrál šikovně standardní situaci na Fouska, který z úhlu prostřelil Bajzu a dokonal obrat.

Zbrojovka doma v nejvyšší soutěži porazila Slovácko počtvrté za sebou.

„Ztratili jsme zbytečně body. Vedení čtvrt hodiny před koncem už musíme uhlídat,“ prohlásil trenér Slovácka Martin Svědík.