Zlínští fotbalisté David Tkáč, Robert Hrubý a Martin Fillo (zleva) oslavují...

Zlínští fotbalisté David Tkáč, Robert Hrubý a Martin Fillo (zleva) oslavují vstřelený gól. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlín - Č. Budějovice 2:0, výhra po šesti zápasech, znovu střílel Tkáč

• 7
Poprvé od konce srpna mají tři ligové body. A znovu slaví díky rozhodující trefě devatenáctiletého mladíka Davida Tkáče. Zlínští fotbalisté doma porazili České Budějovice 2:0 a posunuli se na desáté místo neúplné tabulky.

Tkáč rozhodl i o posledním zlínském vítězství v Liberci. V sezoně dal už nasázel čtyři góly, stejně jako kapitán týmu Poznar.

ONLINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě.

„Ulevilo se nám, že jsme získali tři body a ukončili sérii bez výhry. Hlavní pro mě ale je, že jsme ukázali směr, kterým chceme jít,“ řekl na tiskové konferenci domácí trenér Jan Jelínek, který je kvůli chybějící licenci veden jako asistent. „Domácí vyhráli naprosto zaslouženě, byli agresivnější, vyhrávali osobní souboje. Nepodali jsme takový výkon, abychom mohli pomýšlet na lepší výsledek,“ uvedl českobudějovický kouč David Horejš.

Po opatrném úvodu zahrozili poprvé domácí. Čanturišvili v deváté minutě pořádně protáhl gólmana Vorla. Vzápětí mohl po rohu stejný hráč zakončovat, ale v krkolomné pozici poslal míč vedle.

Hosté se dostali do první velké šance v 17. minutě, kdy Van Buren běžel na zlínskou branku, Dostála ale přehodil jen slabě, a tak mohl Procházka odkopnout míč na roh.

Fastav si v dalším průběhu první půle udržoval územní převahu, ale k vyšší efektivitě útočných akcí mu chyběl lepší pohyb a kombinace. Ve 27. minutě neuspěl při hlavičce Conde.

Skóre se změnilo o deset minut později, kdy Poznar sklepl centr na Tkáče, který přesnou střelou zajistil Zlínu vedení. Devatenáctiletý záložník zaznamenal čtvrtou trefu v aktuální sezoně nejvyšší soutěže. „Mířil jsem na zadní tyč a ani nevím, jak to tam spadlo,“ přiznal Tkáč.

Po přestávce posílil ofenzivu hostů jejich nejlepší ligový střelec v ročníku Bassey, ale šance měli domácí. Nejprve Vraštil hlavičkoval vedle a v 56. minutě zazdil vyloženou příležitost Poznar, když tváří v tvář nepřekonal Vorla, byť na zpracování i střelu měl spoustu času.

Domácí to mrzet nemuselo. Vzápětí Rakovan zlikvidoval hlavičku Sladkého, aby pak z následné rychlé akce střílel Hrubý a míč po lehké teči skončil v síti. „Oba inkasované góly byly po lehké teči, ale to vyplývalo z předchozích situací, které jsme nedohráli,“ poznamenal Horejš.

Hosté vrhli všechny síly do útoku, ale tím odkrývali prostor pro brejky. Hrubý nastřelil břevno, Dramé pálil těsně vedle a Reiter se ukličkoval. V 74. minutě Reiter zezadu fauloval Hellebranda, za což mu rozhodčí Radina udělil žlutou. Po konzultaci s videorozhodčím Kocourkem se však šel podívat na opakované záběry, po nichž svůj původní verdikt přehodnotil a Reitera vyloučil.

Zlín závěr zápasu zvládl a Jihočechy porazil v lize potřetí za sebou. „Hledáme rovnováhu mezi defenzivou a ofenzivou. Dnes se jí zase podařilo přiblížit,“ prohlásil Jelínek. Doma v nejvyšší soutěži zvítězili jeho svěřenci po čtyřech porážkách poprvé od 7. srpna.

České Budějovice nevyhrály venku osmý ligový duel v řadě.