Roman Potočný z Teplic (vlevo) a útočník Brna Pavel Zavadil v souboji o balón

Roman Potočný z Teplic (vlevo) a útočník Brna Pavel Zavadil v souboji o balón | foto: ČTK

Brno - Teplice 0:4, hosté berou první body venku, dva góly dal Vachoušek

• 5
Poprvé v letošní sezoně bodovali venku a stálo to za to. Tepličtí fotbalisté v 9. kole Synot ligy zvítězili v Brně vysoko 4:0. První gól dal kapitán Vachoušek už po dvou minutách, druhý přidal do poločasu. Třetí přidali po přestávce Vondrášek a v závěru stoper Lüftner.

Brněnští zažili v letošní sezoně druhý domácí debakl, v srpnu je 3:0 vypráskal Jablonec. Teď tvrdě narazili na další celek ze severu Čech.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Přitom se zdálo, že mají formu. V předchozích dvou zápasech porazili Slovácko a vyhráli na Dukle.

„Opakoval se scénář z nevydařeného zápasu s Jabloncem, kdy jsme udělali také v začátku hrubé chyby, které soupeř využil. Po rychlém gólu soupeř čekal na naše další zaváhání. Druhou branku jsme dostali po chybě Petra Buchty, který místo aby míč odkopl, jej chtěl vrátit do hry. Nepodařilo se nám v prvním poločase využít dvě šance. Gól by nám umožnil myslet na zvrat,“ poznamenal brněnský trenér Václav Kotal.

Teplice se prvních bodů venku dočkaly po porážkách v Příbrami, v Liberci a v Boleslavi.

Trenér Brňanů Kotal vsadil na vítěznou sestavu z minulého kola, vyhlídka na případnou výhru ale měla velmi krátké trvání. Už v druhé minutě po chybě Lutonského získal u půlící čáry míč Fillo, který snadno obešel stopera Košťála. Přihrávka hostujícího záložníka z levé strany se odrazila od obránce Radka Buchty pouze k volnému Vachouškovi, který pohodlně překonal brankáře Doležala.

Teplice přehrávaly Zbrojovku důrazem v osobních soubojích, nápaditými kombinace i rychlými protiútoky. V 16. minutě po rozehrané standardní situaci uprostřed hřiště Vondrášek našel volného Potočného, jehož hlavička mířila nad břevno. Brňané se herně trápili a působili hodně bezradně při zakládání útočných akcí. Poprvé vážněji zahrozil v 17. minutě po úniku z levé strany Lutonský, jehož střelu stačil brankář Grigar vyrazit. To byl ale jediný záblesk na straně Brna, které přenechalo aktivitu soupeři.

Ve 36. minutě obešel Fillo domácí zadáky, nestačil už ale přesně zakončit. Druhý gól padl opět po chybě domácích zadáků. Po pravé straně unikl Petru Buchtovi hbitý Potočný a jeho přihrávku dorazil nabíhající Vachoušek do sítě.

Po změně stran Brňané srovnali krok. Získali i územní převahu, která ale nevedla ke gólovým šancím. Naopak v 63. minutě po dlouhém nákopu vyběhl nepochopitelně brankář Doležal až před pokutové území. U míče byl však dříve Vondrášek, který si šikovně Doležala přehodil a hlavou poslal míč do opuštěné branky.

V brněnském týmu snesl přísnější měřítko pouze kapitán Zavadil, který v 80. minutě po přímém kopu trefil tyč. Šest minut před koncem ještě po úniku po levé straně trefil také jen brankovou konstrukci Fillo, ale za chvíli už stvrdil jasnou výhru Teplic čtvrtým gólem Lüftner.

„Potvrdili jsme to, co předvádíme na hřištích soupeřů. Ve všech předcházejících utkáních jsme hráli aktivně. Nechtěli jsme venku spoléhat na pasivní fotbal. Říkal jsme hráčům, že není možné, aby po takových výkonech odměna nepřišla. Herně jsme zápas zvládli. Ukázali jsme kombinační kvalitu i to, že můžeme hrát náročný fotbal,“ řekl teplický kouč David Vavruška.