Plzeň - Slavia 1:1, hosté vedli a měli šance, pak Horváth nedal penaltu

• 124
Ve výsledkové krizi se zmítající Slavia zaskočila mistra. V 11. kole první fotbalové ligy remizovala v Plzni 1:1, když vedla a měla dalších pět vyložených šancí. V závěru však mohli rozhodnout domácí, ale kapitán Pavel Horváth nedal penaltu.

Slavia několik hodin byla poslední v tabulce, dostalo se před ni Znojmo po remíze v Ostravě. Ale v Plzni zabojovala a před nováčkem zůstala. Slavia uťala sérii čtyř porážek v řadě, pro nového kouče Koubka jde ve třetím duelu o první bod.

On-line

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Plzeň ztratila body ve třetím z posledních čtyř ligových utkání a hrozí jí, že klesne na třetí příčku - to když Teplice v pondělní dohrávce porazí Brno. Vedoucí Sparta v případě výhry nad Duklou může Plzni odskočit na šest bodů.

"Nemůžu to hodnotit jinak, než že jsme možná i se štěstím uhráli bod. Slavia hlavně v prvním poločase byla jednoznačně lepší,," přiznal plzeňský kouč Pavel Vrba.

Běžela 87. minuta, když slávista Dostál ve skluzu vypíchl míč, pak setrvačností následoval pád Kovaříka, ač se ho slávista nedotkl. Ale sudí Jílek odpískal penaltu. Byla to jediná jeho chyba, byť to na posouzení pro něj bylo složité. K pokutovému kopu si stoupl Horváth, jeho nepříliš podařenou ránu Rakovan vyrazil.

Tento moment rozhodl o tom, že Slavia vybojovala na hřišti obhájce titulu bod. "Bodu z Plzně si musíme vážit. Jsem rád, že jsme po těžké sérii zabodovali, nechtěl jsem tři porážky po sobě. Před zápasem bychom byli s jedním bodem maximálně spokojeni, na základě průběhu a stoprocentních gólových šancí, které jsme si vytvořili, jsme mohli vytěžit ze zápasu víc. Umřeli jsme na spalování šancí," řekl slávistivký kouč Miroslav Koubek.

Pro Plzeň to byla generálka na středeční utkání Ligy mistrů na stadionu Bayernu Mnichov.

Slávistický trenér Miroslav Koubek měl starosti se sestavou. Chybí dva zranění brankáři (Čontofalský, Černý), dva potrestaní záložníci (Kisel, Gecov) a jeden zraněný záložník (Mičola). Poté, co se i díky cestě letadlem bleskově přesunul z Ostravy (vedl tam reprezentaci do 19 let) na západ Čech, tak poslal do hry tři mladé středopolaře Zmrhala, Petráka a Prokeše. Ten nastoupil poprvé po víc než roce po operaci srdce.

Kdo čekal, že i díky tomu bude Slavia tahat za mnohem kratší konec, dostal pořádnou porci překvapení.

Možná slávisty nabudila vzpomínka na jarní zápas, kdy ve Štruncových sadech vyhráli 1:0. Možná pohled na aktuální pozici v lize, protože remíza dosud posledního Znojma v Ostravě je poslala na dno tabulky. Nebo i domácí atmosféra - skalní fanoušci Viktorie totiž první poločas bojkotovali na protest proti nezvládnutému prodeji lístků do Mnichova.

V každém případě měli Pražané v první půli navrch a začalo to velkou šancí v 7. minutě. Měl ji Juhar, který hrál na hrotu místo Škody. Ten se přesunul na stopera. Juhar těžil z Petrákovy přihrávky za obranu, jenže pak přehodil vyběhnuvšího brankáře Kozáčika i bránu.

Domácí si vypracovali první příležitost až po sedmnácti minutách, když nepřesně hlavičkoval Bakoš. V rozmezí 25. a 30. minuty si pak Plzeň vytvořila velký tlak, ale Kolářova hlavička, Horváthův průnik ani jeho dobře umístěná střela gól nepřinesly.

Úvodní branka zápasu padla naopak do druhé brány. Většinový podíl na ní měl český reprezentační stoper Václav Procházka, jehož nepovedenou malou domů zachytil Martin Juhar, oběhl Kozáčika a uklidil míč do sítě.

Další tlak Plzeňských po inkasovaném gólu nepřišel, slávisté se bez problému bránili a vyráželi do brejků. O poločase díky nim mohli vést 3:0. Nejprve v 38. minutě vyškolili domácí obranu a na Proška poté zívala prázdná brána, jenže dvacetiletý záložník trefil jen boční síť. V závěru půle pak po Petrákově protiútoku skvěle zasáhl Kozáčik.

Do druhého poločasu už naskočil Petržela, ale byla to opět Slavia, kdo měl gólové příležitosti. Po Ličkově přihrávce za obranu se opět držel za hlavu Prošek a v 56. minutě neuspěl se svou hlavičkou ani Juhar. Oba vychytal Kozáčik.

Za minutu musel na opačné straně zasahovat Rakovan proti prudké střele Hořavy. A po hodině hry se už téměř vyprodaný stadion radoval. Horváth našel přihrávkou ve vápně Rajtorala a ten nekompromisně napálil míč pod břevno.

Od té chvíle měla navrch Plzeň a slávisté spoléhali hlavně na příležitostné brejky. Šestnáct minut před koncem mohl rozhodnout Kolář, ale hlavou míč pořádně neusměrnil. V 78. minutě si podobně vedl Procházka.