Michaela Khýrová

Michaela Khýrová | foto: Slavia.cz

Slavia v Lize mistryň, díl třetí. Ženský fotbal si zaslouží respekt, zní z klubu

  • 1
Fotbalový svět se sice soustředí na mistrovství světa v Kataru, ovšem hráčky Slavie čeká ve středu veledůležitý zápas v Lize mistryň. V Mladé Boleslavi přivítají rakouské šampionky St. Pölten. Pokud si chtějí udržet naději na postup ze skupiny, musí vyhrát.

Na tribuně v Boleslavi nebude chybět ani Daniel Konrád, finanční ředitel Slavie odpovědný zároveň za úsek ženského fotbalu. „Těším se moc, v zápase jde o hodně. Škoda že se i přes veškerou snahu nepodaří sehrát zápas v Praze. Ale věříme, že přilákáme na zápas fanoušky z jiného regionu.“

Pro slávistky jde o třetí utkání v základní skupině Ligy mistryň. Nejprve podlehly v Itálii AS Řím (0:1), poté doma v Edenu nestačily na Wolfsburg (0:2).

Kvůli výměně trávníku v Edenu odehrají duel proti St. Pöltenu, jenž je rovněž dosud bez bodu, v Mladé Boleslavi. Ovšem na poslední domácí utkání skupiny - 22. prosince proti AS Řím - se na stadion ve Vršovicích vrátí.

Prohra se ctí. Slávistky po hrdinném výkonu: Můžeme se rovnat top týmům

České šampionky mají v Lize mistryň působivou historii: hned třikrát byly ve čtvrtfinále, naposledy v roce 2018. Ovšem tehdy se ještě hrálo vyřazovacím systémem, v základních skupinách ženské týmy bojují teprve poslední dva roky.

Slavia - St. Pölten ONLINE

ve středu od 18:45 hodin v Mladé Boleslavi

„Hrát skupinu Ligy mistryň je splněný sen, celý klub je na holky pyšný. Ženský fotbal vnímáme s velkým respektem a úctou. Osobně nechápu některé diskuse nebo poznámky v české společnosti...,“ kroutí hlavou Konrád, jenž pro iDNES.cz promluvil i o plánech kolem ženského fotbalu ve Slavii.

„Pojďme si hlavně říct, že když holky hrají fotbal, je to zcela normální. Logicky ale nejde ženský fotbal plně srovnávat s mužským. Nemůžeme se na něj dívat jako na výkony mužů,“ zmiňuje obligátní český fenomén.

„Víte, třeba trenér Jindra Trpišovský mi říkal, že v mužské lize sestřihal už řadu zápasů a vyšlo mu, že týmy hrají v některých zápasech jen 55 minut čistého času. Když přidám osobní pohled, v ženském fotbalu se hraje podle mého odhadu 75 minut a více. Hra je plynulejší, soubojů je méně.“

Ing. Daniel Konrád

Daniel Konrád

- člen představenstva SK Slavia Praha (finance, ženský fotbal)
- místopředseda Ekonomické komise FAČR
- auditor, člen Komory auditorů ČR

Ovšem na rozdíl od fotbalové ligy mužů nemá ženská nejvyšší soutěž v Česku profesionální status. Fotbalistky tak sport kombinují většinou se zaměstnáním či se studiem.

Podle Konráda se jedná o jeden z hlavních důvodů, proč nedochází k rychlejšímu rozvoji a proč české kluby na ty nejlepší zahraniční celky nestačí.

Pro srovnání: anglickou Women Super League hraje dvanáct plně profesionálních týmů. Generální sponzor, bankovní společnost Barclays, uzavřela se soutěží smlouvu na 13 milionů liber, což je největší jednorázová investice v historii ženského sportu v Anglii.

O tom si může český fotbal nechat zdát. Ve Slavii se tak nyní soustředí na to, aby hráčkám poskytli profesionální zázemí a servis ve sportovním centru v Horních Měcholupech, kde ženský úsek poslední tři roky sídlí.

Zpěvačka, princezna i milovnice psychopatů. Kdo jsou fotbalistky Slavie?

„Samostatné fotbalové centrum je prvním velkým krokem, který se v minulosti podařil. Jaroslav Tvrdík a Tomáš Syrovátka dali tomuto projektu základy a plnou podporu: od investic do vybudování šaten po kompletní rekonstrukci travnaté plochy. Mezi další priority patří dokončení posilovny a regeneračního zázemí. A nadále chceme toto centrum rozvíjet,“ zmiňuje Konrád.

Slávistky jsou nyní v žebříčku UEFA na 11. místě, ovšem obhájit tuto pozici nebude v příštích letech snadné. „Už teď pracuje celý tým okolo žen s maximálním nasazením, aby Slavia hrála Ligu mistryň i v příštích letech. Za sportovními úspěchy stojí zejména Jaroslava Rinnerová, vedoucí úseku žen, a Blanka Pěničková, asistentka trenéra. Nutno ale dodat, že v zahraničí už existují nebo nově vznikají profesionální soutěže žen, naopak v Česku je k tomuto kroku daleko,“ povzdechne si Konrád.

Jak posunout ženský fotbal? Česko kulhá, změna musí přijít shora, tvrdí legenda

Mrzí ho i to, že ženský fotbal není častěji například ve veřejnoprávní televizi. „Ligové derby žen by si svého fanouška jistě našlo. Je to jedno z témat, které plánujeme otevřít a podporovat. Dalším cílem je přivést do tohoto odvětví významného obchodního partnera,“ dodává Konrád.

Zda jsou jeho vize reálné, se ukáže až v příštích letech. Už ve středu večer ale bude jasné, zda slávistky můžou dál vyhlížet postup v Lize mistryň.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko