Příjemné odpoledne. Fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice dnes zažije druhý osmifinálový den. A hned na úvod v něm bude k vidění skutečný bonbónek: souboj dvou evropských velmocí Německa a Anglie. Průběh zápasu vám iDNES.cz přinese od 16 hodin v podrobné on-line reportáži.

Čeká se mimořádně vyrovnaný zápas, vždyť z dosavadních čtyř vzájemných zápasů na světových šampionátech se třikrát prodlužovalo a jednou o vítězi rozhodly až penalty. Němci i Angličané navíc i na letošním turnaji zatím ukazují podobně nevyrovnanou výkonnost. Anglie základní skupinou proklopýtala dvěmi remízami a blamáž odvrátila až výhrou 1:0 nad Slovinskem. Německo si postup do vyřazovacích bojů zajistilo stejným nejtěsnějším vítězstvím v závěrečném utkání proti Ghaně. A hráči si sami uvědomují, že kromě výhry 4:0 nad Austrálií zatím nepředvedli nic oslnivého.

Mladému německému týmu hrozilo, že bude v zápase postrádat podle reprezentačních startů druhého nejostřílenějšího hráče - klíčového záložníka Schweinsteigera. V zahajovací sestavě však hráč Bayernu Mnichov i přes zranění stehenního svalu neschází, stejně jako jeho spoluhráč z obrany Boateng. Naopak útočník Cacau zápas zmešká, protože si během pátečního tréninku natáhl břišní sval. Němcům se vrací do sestavy po karetním trestu Klose, totéž mohlo potkat i Angličana Carraghera, ale ten tentokrát usedne jen na lavičku.

Na stadionu Free State pro 48 tisíc diváků, který leží ve vnitrozemském městě Bloemfontein plných 1395 metrů nad mořem, je půl hodiny před začátkem zápasu krásné slunečné počasí a teploměr ukazuje 19°C.

Sestavy a rozestavení

NěmeckoNěmecko (4-4-2)

1 Neuer
Neuer
o hráči
16 Lahm
Friedrich
o hráči
Mertesacker
o hráči
20 Boateng
Boateng
o hráči
13 Müller
Müller
o hráči
72. min Trochowski o hráči
Schweinsteiger
o hráči
Khedira
o hráči
Podolski
o hráči
8 Özil
Özil
o hráči
83. min Kiessling o hráči
11 Klose
Klose
o hráči
72. min Gomez o hráči

AnglieAnglie (4-4-2)

1 James
James
o hráči
Johnson
o hráči
87. min Wright-Phillips o hráči
15 Upson
Upson
o hráči
6 Terry
Terry
o hráči
A. Cole
o hráči
16 Milner
Milner
o hráči
64. min J. Cole o hráči
Lampard
o hráči
14 Barry
Barry
o hráči
Gerrard
o hráči
19 Defoe
Defoe
o hráči
71. min Heskey o hráči
10 Rooney
Rooney
o hráči

Rozhodčí: Larrionda - Fandino, Espinosa
Počet diváků: 40 510

Týmy právě vstupují na hrací plochu. Znějí státní hymny obou zemí.

1

Začal první poločas utkání Německo - Anglie
Úvodní výkop obstarali hráči Anglie hrající v červeném. Němci oblékli bílé dresy a černé trenky.

2

V hledišti je výborná fotbalová atmosféra. Hlasití fanoušci Anglie a také Německa zatlačili majitele vuvuzel do menšiny.

3

Angličan Barry si u zámezí pohlídal míč před dotírajícím Podolským, rozehrávat bude anglický brankář James.

4

Sporný ofsajd Rooneyho překazil útočné snažení Angličanů.

5
Důležité

Němci měli gólovou příležitost! Obránci Anglie neuhlídali zabíhajícího Özila, který si míč v pokutovém území stáhl ze vzduchu a snažil se z úhlu propálit po zemi brankáře Jamese. Ten však jeho střelu v pádu bravurně zlikvidoval.

9

Po velké německé příležitosti je k vidění hra uprostřed hřiště. Míč drží o něco častěji Angličané.

10

Lampard směřoval středem hřiště kolmici na Defoea, ale přihrávka byla příliš prudká, proto si pro ni v poklidu doběhl německý brankář Neuer.

11

Na druhé straně zblokovala anglická obrana střelu Podolského ze střední vzdálenosti.

12

V souboji o míč anglický bek Ashley Cole bolestivě zasáhl Thomase Müllera.

15

Anglický brankář James ze vzduchu suverénně stáhl dlouhý Lahmův nákop.

17

Ze střední vzdálenosti napřáhl Němec Sami Khedira. Záložník Stuttgartu však míč ideálně netrefil a bránu tak trefil nejméně o pět metrů.

19

Lampard, který vybojoval standardní situaci 28 metrů od německé brány, se sám ujal exekuce přímého kopu. Trefil však jen hráče soupeře stojící ve zdi.

20
Góly

Miroslav Klose (Německo) vstřelil gól. Německo - Anglie 1:0
Asistenci si připsal německý brankář Neuer. Jeho mimořádně dlouhý nákop proletěl až ke Klosemu na hrot útoku, útočníka Werderu Brémy neudržel stoper Upson, kolem něj se Klose prodral do koncovky a ve skluzu nakonec propálil brankáře Jamese.

24

O odpověď se snažil na druhé straně Rooney, ale ukvapená střela z více než dvaceti metrů mu vůbec nevyšla. Svým směrem připomínala spíš ragbyové zakončení.

25

Angličané pokračují ve střelbě ze střední vzdálenosti. Nyní se o ni pokusil Barry, přízemní střelu pokryl německý gólman.

30

Angličanům se vůbec nedaří rozehrávka. Míče snadno sbírají Němci a snaží se vyrážet do nebezpečných brejků.

31
Důležité

Klose mohl navýšit německé vedení! Müller šikovně zakombinoval s Khedirou a poté prostrčil míč středem hřiště na zabíhajícího Kloseho, který tentokrát zblízka Jamese nepropálil.

32

Angličané o sobě po delší době dali zajímavěji vědět. Defoe však trefil břevno ve chvíli, kdy rozhodčí pískal ofsajd.

32
Góly

Lukas Podolski (Německo) vstřelil gól. Německo - Anglie 2:0
Další svižná německá akce volnou anglickou obranou. Po Kloseho přihrávce od postranní čáry se do pokutového území vřítil zprava Müller, tváří v tvář brankáři Jamesovi ještě předal míč doleva na nabíhajícího Podolského, který si míč ještě pokopl a z těžkého úhlu bravurně trefil bránu.

35
Důležité

Angličané se nevzdávají. Na druhé straně se dostal do velké příležitosti, Gerrardův pokus zblízka skvěle zneškodnil brankář Neuer.

36

Klose dělá další starosti anglické obraně. Nejprve jej s potížemi zbavil míče obránce Johnson. Po následném rohu Klose v nebezpečné blízkosti brány motal soupeřovy obránce, až po chvíli o míč příšel.

37
Góly

Mathew Upson (Anglie) vstřelil gól. Německo - Anglie 2:1
Upson se po rohovém kopu pověsil do vzduchu a gólovou hlavičkou napravil své velké zaváhání při první německé brance.

38
Důležité

Anglie byla okradená o srovnání! Lampard napřáhl z více než dvaceti metrů, míč se odrazil od břevna a skončil půl metru za brankovou čárou, odkud vyletěl zase ven. Rozhodčí to však nepochopitelně přehlédli.

40

V hledišti je dusná atmosféra. Angličtí fanoušci cítí velkou křivdu za neuznaný regulérní gól.

43

Německý záložník Özil motal na hranici pokutového území hráče soupeře, nakonec však míč sám ukopl do zámezí.

45

Po předchozích vzrušujících chvílích přichází v závěru prvního poločasu zklidnění.

45

Rozhodčí nastaví v 1. poločase jednu minutu.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 2:1
Při odchodu rozhodčích ze hřiště se z ochozů ozývá hromové bučení a pískot. STATISTIKY 1. POLOČASU Střely na bránu: 5:4. Střely mimo: 4:3. Rohové kopy: 3:2. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 2:3. Držení míče: 44% : 56%. Naběhaná vzdálenost: 54,281 km : 53,773 km.

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Německo - Anglie

47
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Arne Friedrich (Německo)
za tvrdší faul zezadu na Defoea.

49

Angličané jsou na začátku druhého poločasu aktivní. Kapitán Gerrard si od levé postranní čáry potáhl míč a na hranici pokutového území si jej připravil ke střele pravačkou. Po zemi však bránu o dva metry minul.

50

Počet diváků 40 510 (84 % z kapacity 48 000)

52
Důležité

Angličan Lampard napřáhl k další parádní ráně. Tentokrát z přímého kopu 34 metrů od brány trefil břevno! Brankáře Neuera zřejmě klesání míče překvapilo. Dráhu letu sice sledoval, ale dal od něj ruce pryč, což se mu mohlo šeredně vymstít.

53

Klose chtěl zaběhnutím za obranu obranu navázat na 1. poločas, ale akci zastavil odpískaný ofsajd.

55

Na konci akce po německém rohovém kopu byl centr Lahma do šestnáctky, míč u bližší tyče snadno zpacifikovali angličtí obránci.

56

Müller prostrkával středem pokutového území míč na Khediru, příliš prudkou přihrávku však německý záložník nezachytil ani pohotovým skluzem.

57

Gerrard nenadělal zatočenou střelou příliš potíží německému brankáři.

58
Důležité

Rooney vyzval při brejku k průniku do pokutového území Defoea, nepřesnou přihrávku mu ještě sklepl nešikovným obranným zákrokem Němec Lahm, nakonec vše vyřešil vyběhnutím brankář Neuer, který byl o krůček rychlejší než Defoe.

62

Rooney se v posledních chvílích tolik neobjevuje na hrotu útoku, ale spíš se snaží míče rozehrávat. Nyní nejprve poslal příliš rychlou přihrávku na Gerrarda, poté dal na hranici šestnáctky pod sebe na Milnera, který v gólové pozici trefil jednoho z německých beků.

63

Na druhé straně šla těsně vedle brány křížná přízemní střela Schweinsteigera.

64
Střídání

Střídání Anglie: ze hřiště odešel James Milner, nahradil ho Joe Cole

65

Nepochopen zůstal při rozehrávce anglický záložník Lampard. Jeho přiťuknutí šlo do prostoru, kde se nenacházel žádný z jeho spoluhráčů.

66

Rooney vybojoval přímý kop pro Anglii, Lampard z 28 metrů trefil zeď.

67
Góly

Thomas Müller (Německo) vstřelil gól. Německo - Anglie 3:1
Po Barryho ztátě míče v útoku se míče ujal Müller, do brejku jej táhl Schweinsteiger a až u pokutového území balón Müllerovi vrátil. Zcela volný záložník Bayernu Mnichov se do něj opřel a přestože si brankář James na míč sáhl, propadla mu ohromná rána u tyče do sítě.

69

Další Müllerova střela, tentokrát nepřesná.

70
Góly

Thomas Müller (Německo) vstřelil gól. Německo - Anglie 4:1
Anglický obránce Barry zcela vyhořel ve sprinterském souboji s Özilem, který se přes něj přehnal při levé čáře. Před bránou pak následovala přihrávka pod nohami Johnsona a zcela volný Müller už mohl zblízka snadno skórovat do prázdné brány.

71
Střídání

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Jermain Defoe, nahradil ho Emile Heskey

72
Střídání

Střídání Německo: ze hřiště odešel Thomas Müller, nahradil ho Piotr Trochowski

72
Střídání

Střídání Německo: ze hřiště odešel Miroslav Klose, nahradil ho Mario Gomez

74

Angličané jsou z vývoje zápasu v šoku, Němci v poklidu kontrolují hru.

79

Němec Podolski se pokusil střelu zpoza vápna ukrýt za anglické obránce, jednoho z nich však při křížném pokusu trefil.

81
Důležité

Gerrard vlétl s míčem u těla do pokutového území a střílel po levé ruce brankáře Neuera, který vytáhl bravurní zákrok a gólovou střelu vytěsnil mimo bránu.

82
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Glen Johnson (Anglie)

83
Střídání

Střídání Německo: ze hřiště odešel Mesut Özil, nahradil ho Stefan Kiessling

86

Podolski měl v plánu kolmicí za obranu najít zabíhajícího mladíka Kiesslinga, do míče se však málo opřel a tak přihrávka k jeho spoluhráči nedoputovala.

87
Střídání

Střídání Anglie: ze hřiště odešel Glen Johnson, nahradil ho Shaun Wright-Phillips

88

Rooney nejprve vybojoval rohový kop pro Anglii, pak jej i sám rozehrál a když se k němu míč vrátil, našel přihrávkou těsně před bránou Barryho, který ale nepropálil hradbu těl.

89

Další Lampardův střelecký pokus z dálky, který tentokrát pod břevnem poměrně snadno zlikvidoval brankář Neuer.

90

Rozhodčí nastaví ke 2. poločasu dvě minuty.

90

Němci dohrávají utkání v útoku.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 4:1

Vzájemné zápasy

29. června 2021 18:00Anglie-Německo 2:0
27. června 2010 16:00Německo-Anglie 4:1