Krásné odpoledne, čekání na první africký šampionát je téměř u konce! Devatenácté mistrovství světa ve fotbale vypukne na stadionu Soccer City v jihoafrickém Johannesburgu v 16 hodin, a to zápasem hostitelské Jihoafrické republiky s Mexikem. Stejně jako všechna ostatní utkání turnaje vám i toto přineseme v podrobné on-line reportáži.

Ochozy stadionu ještě nejsou kvůli dopravním potížím zaplněné, úvodní ceremoniál už je ale v plném proudu. Za rytmu africké hudby jsou představovány všechny stadiony.

Diváci vytrvale troubí svými vuvuzelami, tedy (neblaze) známým africkým hudebním nástrojem, zatímco je na hrací ploše seznamují tanečníci a další figuranti s jihoafrickými tradicemi. Už ale přichází řada na pěvecké vystoupení.

Nelson Mandela, hlavní osobnost v boji proti jihoafrickému apartheidu, se ceremoniálu nezúčastní. O účasti dvaadevadesátiletého bývalého prezidenta JAR se pochybovalo už kvůli jeho zdravotním potížím. Definitivně byla vyloučena poté, co včera večer zahynula při autonehodě jeho třináctiletá pravnučka Zenani.

Sestavy a rozestavení

Jižní AfrikaJižní Afrika (4-5-1)

16 Khune
Khune
o hráči
2 Gaxa
Mokoena
o hráči
20 Khumalo
Khumalo
o hráči
15 Thwala
Thwala
o hráči
46. min Masilela o hráči
Tshabalala
o hráči
Dikgacoi
o hráči
10 Pienaar
Pienaar
o hráči
83. min Parker o hráči
Letsholonyane
o hráči
11 Modise
Modise
o hráči
9 Mphela
Mphela
o hráči

MexikoMexiko (4-3-3)

1 Pérez
Pérez
o hráči
12 Aguilar
Aguilar
o hráči
55. min Guardado o hráči
5 Osorio
Osorio
o hráči
Rodríguez
o hráči
Salcido
o hráči
16 Juárez
Juárez
o hráči
Márquez
o hráči
Torrado
o hráči
Dos Santos
o hráči
9 Franco
Franco
o hráči
73. min Hernández o hráči
11 Vela
Vela
o hráči
69. min Blanco o hráči

Rozhodčí: Irmatov - Iljasov, Kochkorov
Počet diváků: 84 490

Diváci, kteří pomalu zaplňují téměř 95tisícový stadion, si prohlédli vlajky všech účastníků šampionátu, další kreativní tance a stíhačky prolétající nad jejich hlavami. Nyní už musí ceremoniál ustoupit zahajovacímu zápasu.

Fanoušci domácího týmu jsou na zápas s Mexikem natěšení, vždyť jejich miláčkové neprohráli dvanáct utkání v řadě. Pět z posledních šesti dokonce vyhráli, podlehli pouze Brazílii a posílili své sebevědomí výhrou nad Dánskem.

Rozdíl mezi oběma týmy v žebříčku FIFA je ale značný. Mexiko je na sedmnáctém místě, JAR až na třiaosmdesátém. Mexičané mají z přípravných utkání větší skalp než jejich soupeř, porazili obhájce titulu mistra světa Itálii.

Domácí mužstvo v zahajovacím utkání ještě neprohrálo. V minulosti bylo ale rovněž pravidlem, že se v prvním zápasu turnaje představil obhájce titulu z předchozího šampionátu.

Hráči obou týmů už stojí v řadě na hřišti a naslouchají projevům šéfa FIFA Seppa Blattera a prezidenta JAR Jacoba Zumy.

Největší hvězdou domácích je záložník Pienaar z anglického Evertonu. Mexičané se mohou chlubit hlavně obráncem Márquezem z Barcelony a útočníkem Velou z Arsenalu.

Zazněly hymny obou zemí, vuvuzely hučí, zápas začne každou chvílí...

1

Začal první poločas utkání Jižní Afrika - Mexiko
Devatenácté mistrovství světa ve fotbale právě začíná! Do píšťalky foukl hlavní sudí Irmatov z Uzbekistánu a zahájil tak první utkání šampionátu. Úvodního výkopu se ujali Mexičané.

1

Dlouhý nákop hostů Jihoafričané zpacifikovali, ale míč vybojovat nezvládli.

2
Důležité

Mexičané stále nepůjčují domácím míč a už si vytvořili první šanci! Po pravé straně zatáhl míč Aguilar, poslal prudký centr před bránu, kam si nabíhal Giovani a mohl využít chyby gólmana Khuneho. Ten si lehl na zem a zdálo se, že udrží míč v rukavicích, ale nestalo se tak, balon mu vyklouzl a daroval tak šanci Giovanimu. Ten mohl pálit do odkryté brány, ale jeho střelu tečoval Mokoena na roh.

3

Rohový kop reprezentanti JAR ubránili.

5

A Mexičané pokračují dále v aktivní hře. "Bafana Bafana" mají ale zatím štěstí, že už neinkasovali.

7

Domácí se konečně dopracovali s míčem na útočnou polovinu a kus za půlící čárou byli faulováni. Stejně si ale počínal i Mphela ve vápně Mexika, rozehrávají hosté.

8

Hra se začíná postupně vyrovnávat, tlak Mexika polevil a Jihoafričané už zřejmě nejsou tolik nervózní.

9

Dlouhý centr na Aguilara z levé strany přes obranu JAR neprošel, následující střelecký pokus domácích ale gólmana Péreze nemohl zaskočit.

10

Mexiko v poklidu kombinuje mezi obranou a brankářem, zatím podniká útoky hlavně po pravé straně čili záložníka Aguilara.

11

A znovu centr na Aguilara. Tentokrát si ale zaběhl za obranu příliš brzy a zastavil ho signalizovaný ofsajd.

12

Juaréz a přenesení míče jak jinak než na pravou stranu a Aguilara. Centr ale skočí pro Mexiko nešťastně, pravé křídlo jej nemá šanci zpracovat.

14

Giovani posunul míč na pravou hranici vápna Aguilarovi, který se snažil poradit si s bránícím Thwalou, ale neuspěl. Obránce JAR mu míč vypíchl skluzem na roh.

15

Na rohový kop v podání Giovaniho si naskočil Franco, ale hlavou mířil vedle a také se za to na sebe pořádně rozčílil.

16

Vuvuzely nyní bzučí hlasitou nespokojeností. Salcido stáhl slibně unikajícího Tshabalalu a Jihoafričané budou zahrávat přímý kop z 25 metrů.

17

K míči se postavil Pienaar, ale přes zeď poslal míč nad břevno Pérezovy svatyně.

18
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Efraín Juárez (Mexiko)

18
Důležité

Další standardku obrana hostů bez problémů odvrátila a podnítila tak protiútok, do kterého utíkali Vela a Giovani. Druhý jmenovaný se rozhodl před šestnáctkou vystřelit a jen o kousek minul pravou tyč Khuneho brány.

21

Mexičané jsou i po dvaceti minutách pořád aktivnějším mužstvem, domácí už se ale po úvodní nejistotě také osmělili.

22

Hosté vymýšleli další útok, ale přes řady JAR nepronikli.

23

To už ale do brejku pospíchají domácí, útok je ale zbržděn nepovedenou přihrávkou a končí prudkým centrem zprava, se kterým má Pérez sice trochu potíže, ale není u něj nikdo, kdo by toho využil.

25

Franco našel centrem zprava na hranici vápna Velu, který si dovolil drze kličkovat směrem k bráně, ale domácí obránci mu v tom čas zamezili.

26

JAR hraje po pravé straně a i když ztrácí míč, snaží se jej hned nátlakem získat. Pienaar to ale s agresivito přehnal a byl mu odpískán faul.

27
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Kagisho Dikgacoi (Jižní Afrika)

28

K přímému kopu z dálky se postavil Márquez a vedl si podobně jako před chvílí na druhé straně Pienaar. Khune se jen ohlédl za míčem, který proletěl bezpečně vysoko nad jeho bránou.

29

Pienaar se protlačil s míčem podél pravé postranní čáry a odcentroval přes dotírajícího Osoria, ale pouze do rukavic mexického gólmana.

30

Zdá se, že síly už se definitivně vyrovnaly. Hraje se především ve středu hrací plochy.

32

Fotbalisté JAR spěchali do brejku, Mphela dal míč doleva Pienaarovi, ale u toho celá akce skončila, když odcentroval jen do obránce stojícího před ním.

32
Důležité

Vela vyvezl míč z pravé strany do středu hřiště, před vápnem poslal míč levou nohou obloučkem do běhu Francovi, který měl obrovskou šanci dát první gól šampionátu, ale včasným vyběhnutím mu v tom zabránil Khune a vyrazil střelu pravou rukou.

34
Důležité

A další šance Mexika: Vela si vytvořil prostor ke střele na pravé straně šestnáctky, ale mírně z úhlu zamířil vedle pravé tyče. Brankář Khune se jen diví, co teď obránci jeho týmu provádějí.

36

JAR čeká na chybu v rozehrávce Mexika a poté chce využít přečíslení. Hráči se o to pokusili i teď, následující pas ale nachytal útočníka v ofsajdu.

37

Giovaniho střela z levé strany by možná skončila v bráně, ale nakonec je sražena na roh.

38
Důležité

Ten kope Torrado a posazuje míč na hlavu Franca, který prodlužuje na Velu a mladý útočník dává gól! Radost ale trvá jen chvilku, Vela totiž stál za brankářem a byl tak v ofsajdu.

40

Další hrozba pro JAR: zprava bude centrovat Giovani...

41

... a před malým vápnem vyskočil nejvýš zase Franco. Hlavou ale umístil míč metr vedle levé tyče.

42

Slibná šance domácích na pravé straně končí rohem.

43

Ten odvrátili Mexičané na další, ale ani z jednoho se nepodařilo Jihoafričanům skórovat.

44
Důležité

Tshabalala unikl po levé čáře a poslal před bránu skvělý centr na hlavu Mphely. Tomu ovšem chyběl jen kousíček, pokud by byl rychlejší, stadion by už jistě burácel nadšením z vedoucího gólu.

45

A hned další centr z levé strany a hlavička tísněného Dikgacoie. Míč se ale obloučkem snesl vedle pravé tyče.

45

Nastavuje se jedna minuta.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:0

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Jižní Afrika - Mexiko
Druhý poločas zahájili výkopem fotbalisté Jihoafrické republiky, již byli v první části méně nebezpečným týmem. Změní se po přestávce obraz hry? Pomoci by k tomu měl i nový hráč na hřišti Masilela.

46
Střídání

Střídání Jižní Afrika: ze hřiště odešel Lucas Thwala, nahradil ho Tsepo Masilela

47

Dlouhé přenesení hry z obrany na levého beka Salcida nevyšlo, míč dopadl na zem až za autovou čárou.

48

A ani další centr na Salcida nevyšel. Márquez jím jen daroval míč soupeři, kterému se však nedaří utrhnout se do protiútoku.

48

Na centr zleva si do vápna naběhl Modise, ale hlavičkový souboj prohrál se Salcidem, který míč prodloužil do strany, kde už nikdo z protihráčů nečíhal.

50

Balon je po většinu času na kopačkách hostů, ti ale zatím krouží kolem obrany JAR a musejí se dokonce vrátit až ke kombinaci v obraně.

51

Domácí vystihli přihrávku Mexičanů a Modise zahájil jejich akci, ta krkolomně putovala přes Dikgacoie přes Pienaara až k pasu do běhu jednoho z útočníků, ale akrobatickým zákrokem ho odkopl Rodriguez.

52

Rodriguez fauluje Pienaara a je z toho přímý kop z pravé strany.

53

Hosté i tentokrát standardní situaci JAR ubránili a sprointovali do brejku, ale na kraji šestnáctky byl jejich snaze konec.

55
Góly

Siphiwe Tshabalala (Jižní Afrika) vstřelil gól. Jižní Afrika - Mexiko 1:0
První gól šampionátu je tady a byl vskutku krásný! Tshabalala unikl na levé straně svým strážcům a dostal perfektní přihrávku po zemi, udělal ještě několik kroků, napřáhl levačkou a napálil míč křížně do levého horního rohu brány. Pérez neměl sebemenší šanci zasáhnout.

55
Střídání

Střídání Mexiko: ze hřiště odešel Paul Aguilar, nahradil ho Andrés Guardado

57
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Gerardo Torrado (Mexiko)

59

Giovaniho centr z velké dálky po přímém kopu mířil opět na hlavu Franca, ten ale padá po souboji k zemi a míč chytá Khune.

60
Důležité

Giovani se prosmýkl na levé straně kolem dvou obránců a vyslal na Khuneho ostrou střelu do levého horního růžku. Gólman JAR byl ovšem připraven a senzačně vyrazil na roh.

62

Bzučení vuvuzel nabralo po prvním gólu ještě větší obrátky, ale to hráče Mexika neodrazuje od snahy brzy vyrovnat. Roh ani další akce k němu ale nevedly.

63

Pérez musel čelit střele Dikgacoie, ta směřovala k pravé tyči, ale mexický brankář byl připraven, poklekl a chytil do náruče.

65

Branka dodala domácím klid a sebevědomí, Mexičané to budou mít ve zbytku utkání velmi těžké.

66
Důležité

Modise si nabíhá za obranu a sám před brankářem pálí z voleje jen vedle brány. Gól by ale ani v případě jeho úspěchu neplatil, útočník JAR stál v ofsajdu.

67

Franco se probíjí s míčem z levé strany vápnem, ale je vytlačen důraznou obranou dál od brány, míč nakonec putuje až k brankáři Pérezovi.

69
Střídání

Střídání Mexiko: ze hřiště odešel Carlos Vela, nahradil ho Cuauthémoc Blanco

70
Důležité

Modise si naběhl do vápna za obránce a zpracoval si skvělou přihrávku do běhu. Sám před gólmanem ale selhal, když na něj zezadu dotíral Rodriguez. Penalta se však nepíská.

70
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Tsepo Masilela (Jižní Afrika)

73
Střídání

Střídání Mexiko: ze hřiště odešel Guillermo Franco, nahradil ho Javier Hernández

74

Na Mexičanech je vidět, jak moc touží vyrovnat, ale v druhém poločase velmi dobře organizovaná obrana domácích je pouští do minima šancí.

75

Ani gólman Khune nyní nikam nespěchá, Jihoafričané se přibližují slavnému vítězství.

75

Počet diváků 84 490 (89 % z kapacity 94 700)

76

Na Modiseho centr z pravé strany čekali před bránou hned dva jeho spoluhráči, ale agilní hráč domácích pas příliš přetáhl a míč dopadl až za brankovou čarou.

77

Blanco si naběhl do ofsajdu.

79
Góly

Rafael Márquez (Mexiko) vstřelil gól. Jižní Afrika - Mexiko 1:1
Jihoafrická obrana naprosto selhala a centr nechala propadnout hned ke třem hráčům Mexika. Zpracoval si jej na pravé straně vápna čekající Márquez, měl ještě chvíli na rozmyšlení, jestli přihrát někomu ze spoluhráčů před bránou, ale nakonec se rozhodl pro zakončení a poslal míč kolem levého boku brankáře Khuneho.

80

Okamžitě po rozehrávce už ale zase vystrašil mexického gólmana Gaxa, z dálky vypálil hodně tvrdě a donutil Péreze k vyražení míče před sebe. Hosté si už poté situaci ohlídali.

83
Střídání

Střídání Jižní Afrika: ze hřiště odešel Steven Pienaar, nahradil ho Bernard Parker

85

Blanco vyslal do běhu před bránu Hernándeze, který si připravoval míč na střelu levou nohou, do té se mu ale na psolední chvíli vložil Khumalo.

86

Po přímém kopu hostů se obrana JAR zvládla ubránit.

88

Míč je v posledních minutách zejména na kopačkách Mexičanů. Budou prvním týmem, který v zahajovacím utkání porazí domácí mužstvo?

89

Střela hostů dopadla jen na záda jednoho z obránců JAR.

90
Důležité

V poslední minutě základní hrací doby zazvonila tyč mexické brány! Mphela běžel za dlouhým centrem a utekl i Rodriguezovi, před Pérezem zvolil střelu levačkou po zemi a překonal mexického gólmana, jenže míč se odrazil od pravé tyče od brány.

90

Hraje se poslední z tří minut nastavení, domácí si vytvořili tlak, ale záhy o míč přišli, bojuje se mezi oběma šestnáctkami.

90

Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 1:1

Vzájemné zápasy

11. června 2010 16:00Jižní Afrika-Mexiko 1:1
Základní skupiny

skupina A

Jižní Afrika
Jižní Afrika
1:2
Jižní Afrika
Jižní Afrika
0:3
Jižní Afrika
Jižní Afrika
1:1