Fotbalisté Sparty se ve čtvrtečním posledním 6. kole Evropské ligy představí na hřišti Arisu Limassol. Zápas na Kypru rozhodne o tom, zda obhájci českého titulu budou na jaře pokračovat ve vyřazovací části evropských pohárů. Situace je natolik vyrovnaná, že Pražané mohou obsadit jakékoli ze čtyř míst.

Sparta má situaci ve vlastních rukách a není závislá na výsledku souběžně hraného utkání mezi Betisem Sevilla a Glasgow Rangers. V případě vítězství čeká Letenské jarní vyřazovací kolo Evropské ligy. Pokud v souboji dvou úřadujících mistrů svých zemí Pražané remizují, nebo prohrají o gól, přejdou z třetí pozice do nižší Evropské konferenční ligy. Jestliže by však podlehli Arisu minimálně o dvě branky, skončí poslední a na jaře se v pohárech nepředstaví.

Pražané v minulém kole porazili doma Betis 1:0 a ve skupině zvítězili po třech zápasech. Šanci na postup do další fáze Evropské ligy udrželi i díky Arisu, který na Rangers remizoval 1:1.

Sparta v dosavadních sedmi pohárových utkáních s kyperskými soupeři neprohrála a šestkrát zvítězila. Od triumfu 4:1 na stadionu Celtiku Glasgow (rovněž v EL) v listopadu 2020 však nevyhrála venku v pohárech 12 zápasů po sobě. Naopak Aris doma zvítězil ve čtyřech z minulých pěti soutěžních duelů.

Aris LimassolAris Limassol(4-3-3)

1 Vaná
Vaná
20 Yago
Moucketou-Moussounda
46. min Brorsson o hráči
Uroševič
3 Caju
Mayambela
76. min Špoljarič o hráči
37 Szöke
Szöke
65. min Brown o hráči
23 Struski
Struski
14 Gomis
Gomis
65. min Montnor o hráči
Kokorin
85. min Stepinski o hráči
Bengtsson

AC Sparta PrahaSparta(3-4-3)

Vindahl
41 Vitík
Vitík
Sörensen
66. min Vydra o hráči
Krejčí
Preciado
36. min Wiesner o hráči
20 Laci
Kairinen
30 Zelený
Zelený
Birmančevič
79. min Pešek o hráči
9 Kuchta
Kuchta
78. min Olatunji o hráči
Haraslín
66. min Karabec o hráči

Rozhodčí: Osmers - Beitinger, Schaal

Sparťanský tým před zápasem postihl problém, vypadl důležitý obránce Panák, který během pobytu na Kypru onemocněl. Do sestavy se tak vrací po zranění Sörensen. Jinak trenér Priske poskládal očekávanou jedenáctku.

Sparťané nastoupí ve žlutých dresech. Na zbrusu novém stadionu, který je podobný tomu v Hradci Králové, se očekává návštěva kolem tří tisíc diváků. Aris patří mezi kyperskou elitu teprve pár let a fanoušky si teprve získává. V Limassolu je nejpopulárnější Apollon, po něm AEL.

Patnáct minut před výkopem je návštěva slabá, hostující fanoušci obsadili větší část tribuny za bránou, dorazilo jich přibližně na sedm stovek. Sparta by tak mohlo mít domácí prostředí.

Na novém moderním stadionu v oblasti Kolossi severozápadně od Limassolu hrají všechny tři místní kluby, což je na trávníku znát. Nevypadá zrovna ideálně.

Přestože je jedenáctitisícové hlediště zaplněno sotva ze třetiny, zdá se, že atmosféra by mohla být bouřlivá, soudě podle produkce fanoušků před zápasem.

Oba týmy jsou na hřišti.

Před začátkem zápasu zazní hymna Evropské ligy.

1

Začal první poločas utkání Aris Limassol - Sparta

1

Dlouhý nákop za obranu odvrátil Martin Vitík.

2

Další pas vyslal Yago. Balon ale skončil až u brankáře Vindahla.

3
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Ladislav Krejčí (Sparta)
Obránce Sparty obdržel žlutou kartu za zachycení za dres.

4

Limassolu se však volný přímý kop vůbec nepovedl. Hosté budou odkopávat od branky.

4

Jan Kuchta (Sparta) vstřelil gól. Aris Limassol - Sparta 0:1
K Haraslínovi propadl míč od Vindahla. Sparťanské křídlo pak našlo ve vápně volného Kuchtu, který uklidil balon do sítě.

6

Domácí reagují a drží míč na útočné polovině.

7

Rohový kop pro Limassol.

8

Tlak Kypřanů je u konce. Domácí si pomohli útočným faulem na Birmančeviče.

10

Caju byl v souboji s Preciadem. Po faulu bude rozehrávat Sparta.

11

Veljko Birmančevič (Sparta) vstřelil gól. Aris Limassol - Sparta 0:2
Haraslín posunul míč na Kairinena, který ještě našel v lepší pozici Birmančeviče, jenž pálil z hranice pokutového území přesně k tyči.

13

Gomis centroval z pravé strany do vápna. Míč odvracel Krejčí.

14

Tentokrát Gomis zkusil vystřelit, ale jeho pokus prolétl vedle brány.

16

Do šance se dostal Szöke, jehož zakončení ve skluzu zlikvidoval brankář Vindahl.

18

Kuchta se hnal za míčem zbytečně. Rozhodčí odpískal ofsajd.

19

Nebezpečně pálil z pravé strany Gomis, jehož prudká rána skončila nad brankou.

20

Moucketou ostře zajel do Kuchty. Zákrok se obejde bez žluté karty.

22

Preciado se pěkně uvolnil, pak ovšem o balon rychle přišel.

24

Dlouhý pas na Kuchtu znovu mířil do ofsajdu.

25

Český tým kombinuje na vlastní polovině.

27

Zelený si v souboji pomohl nedovoleně.

28

Szöke vyslal průnikovou přihrávku, kterou na poslední chvíli odvracel Ladislav Krejčí.

29

Mayambela chtěl posunout balon patou na volného Gomise, který se nakonec k míči nedostal.

30

Kairinen zůstal ležet na trávníku.

31

Zelený poslal do obrovské šance Jana Kuchtu, který sám před brankářem zakončil po zemi právě do Vanáho.

32

Kuchta měl další příležitost, tentokrát zkusil gólmana přelobovat. Vaná si ale situaci pohlídal.

34

Kyperský tým uklidnil hru. Vaná rozehrává od branky.

35

Limassol mohl snížit po střele z první, kterou vyslal z hranice velkého vápna Caju. Výborně ale zasáhl hlavou Martin Vitík, jehož hlavička zachránila Spartu.

36

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Ángelo Preciado, nahradil ho Tomáš Wiesner
Zraněný Preciado dál pokračovat nedokáže.

37

Roh pro Spartu.

38

Kyperský tým měl problémy v rozehrávce. Sparta má k dispozici autové vhazování.

41

Bengtsson táhl slibnou šanci domácích. V rychlosti však zakončil jen do boční sítě.

43

Haraslín nedokázal obejít přes obránce, který poslal míč do autu.

44

Dlouhý nákop skončil u brankáře Vindahla.

45

Hlavní rozhodčí nastavil čtyři minuty.

45

Veljko Birmančevič (Sparta) vstřelil gól. Aris Limassol - Sparta 0:3
Laci poslal přihrávku do běhu na Birmančeviče, který šajtlí zakončil podél Vanáho.

45

Zelený fauloval na polovině hřiště Moucketoua.

45

Bengtssonův nebezpečný centr odvrátil na roh Krejčí.

45

Bengtsson střílel těsně za pokutovým územím, ale míč netrefil ideálně.

45

Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:3

46

Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Aris Limassol - Sparta

46

Střídání Aris Limassol: ze hřiště odešel Alex Moucketou-Moussounda, nahradil ho Franz Brorsson

47

Zelený neriskoval a raději poslal míč hlavou do bezpečí na Vindahla.

48

Mayambela ostře fauloval Jaroslava Zeleného.

49

Uroševič srazil k zemi Wiesnera.

51

Struski centroval z pravé strany, ale Krejčí včas zasáhl.

53

Wiesner zkusil vypálit z velké dálky. Vaná ale střelu viděl a míč zastavil.

54

Sorensen zachránil Spartu, když hlavičkou posunul balon na Vindahla.

55

Haraslín se hnal za dlouhým míčem, Vaná rychle vyběhl z branky a byl tak v souboji o chvíli dříve.

57

Sparta pod tlakem odvrátila míč do autu.

58

Sorensen má zdravotní problémy a odešel do zámezí.

59

Centr Uroševiče pouze prolétl pokutovým územím.

61

Vaná se dopustil ohromné chyby, když namazal míč Haraslínovi. Ten ale byl pod tlakem obránců a do prázdné brány zakončit nemohl.

62

Vitík se nepochopil s Wiesnerem a akce Pražanů je proto u konce.

63

Zmatek ve vápně Limassolu nakonec ukončil zákrokem Vaná.

65

Střídání Aris Limassol: ze hřiště odešel Július Szöke, nahradil ho Morgan Brown

65

Střídání Aris Limassol: ze hřiště odešel Yannick Gomis, nahradil ho Jaden Montnor

66

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Lukáš Haraslín, nahradil ho Adam Karabec

66

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Asger Sörensen, nahradil ho Patrik Vydra

68

Kuchta se nedokázal dostat před Brorssona, který tak zvládl těžkou situaci.

69

Birmančevič obdržel přihrávku do úniku, z levé strany zkusil obstřelit brankáře, jehož zákrok skončil rohem pro hosty.

70

Sparta hrála v ofsajdu.

71

Birmančevič si navedl balon doprostřed hřiště, ale následná střela byla slabá.

72

Velmi nepřesný pokus vyslal Adam Karabec.

74

Montnor se nedokázal probojovat přes Krejčího, který pohlídal míč do autu.

76

Střídání Aris Limassol: ze hřiště odešel Mihlali Mayambela, nahradil ho Matija Špoljarič

77
Žlutá karta

Žlutou kartu dostal Caju (Aris Limassol)

78

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Jan Kuchta, nahradil ho Victor Olatunji

79

Střídání Sparta: ze hřiště odešel Veljko Birmančevič, nahradil ho Jakub Pešek

80

Olatunji vracel míč pod sebe na Peška, který s tím však nepočítal a balon přeběhl.

82

Zelený se sice neprokličkoval přes Yagu, ale alespoň vybojoval aut.

84

Leo Bengtsson (Aris Limassol) vstřelil gól. Aris Limassol - Sparta 1:3
Montnor vymyslel výbornou průnikovou přihrávkou na Bengtssona, který přeloboval brankáře Vindahla.

85

Střídání Aris Limassol: ze hřiště odešel Alexandr Kokorin, nahradil ho Mariusz Stepinski