Mistrovství světa 2018
Ruský útočník Arťom Dzjuba (vpravo) slaví třetí ruský gól do egyptské sítě.

Ruský útočník Arťom Dzjuba (vpravo) slaví třetí ruský gól do egyptské sítě. | foto: AP

Rusko - Egypt 3:1, skvělý vstup do druhé půle a téměř jisté osmifinále

• 289
Ruští fotbalisté udělali na domácím mistrovství světa zásadní krok pro postup ze skupiny A, vyhráli totiž i svůj druhý zápas. Egypt zdolali díky výtečnému vstupu do druhého poločasu 3:1, všechny branky nastříleli v rozmezí 47. až 62. minuty. Za poražené snížil z penalty Salah.

Pokud ve středu neprohraje Uruguay se Saúdskou Arábií, budou mít Rusové už před závěrečným zápasem ve skupině A jistotu první účasti v osmifinále od roku 1986.

ONLINE

Zápas jsme sledovali minutu po minutě.

Je velmi nepravděpodobné, že by o postup přišli. Saúdové by totiž museli porazit Uruguay i Egypt a Jihoameričané by pak ve vzájemném utkání museli Rusku nasázet tolik gólů, aby překonali rozdíl v jeho skóre. To je aktuálně 8:1, čili plus sedm.

Svěřenci trenéra Čerčesova jsou obrovským překvapením šampionátu. Udivují nasazením, pohledným fotbalem, přímočarostí a skvělou produktivitou.

Na tři branky jim stačily tři střely na bránu...

A pomohl jim famózní úvod druhé půle. Ve 47. minutě vyrazil egyptský gólman Šanáví balon za vápno, Zobnin ho z první okamžitě vracel zpět a do jeho rány vložil nohu obránce Fasí, který se postaral o pátou vlastní branku na MS.

V 59. minutě zasprintoval na pravém křídle Fernandes, dostal přihrávku do šestnáctky, obalamutil Trézégueta a přihrál pod sebe Čeryševovi, jenž snadno vstřelil svůj třetí gól na turnaji. A to byl v prvním duelu se Saúdskou Arábií náhradníkem, stejně jako útočník Dzjuba, který se krátce poté postaral o třetí domácí zásah.

Vytáhlý forvard si zpracoval dalekonosný nákop z vlastní půlky, obešel laxního Gabra a ranou na bližší tyč dostal fanoušky na petrohradském stadionu do euforie.

Egypťané byli na ručník. Přesto se trochu zvedli, zatlačili soupeře a vybojovali penaltu. Sudí Caceres sice napřed ukázal, že zákrok na Salaha se odehrál mimo vápno, avšak díky radě kolegů od videa nařídil pokutový kop.

Salah v 72. minutě proměnil, na víc už se ale Egypt nezmohl. Ani v prvním poločase nebyl zvlášť nebezpečný, to Rusové v něm měli optickou převahu. Po zisku míče vyráželi okamžitě vpřed, zkoušeli střílet z dálky, častými centry hledali téměř dvoumetrového Dzjubu.

Ignaševičův pokus ani Golovinův volej v síti neskončily, na druhé straně byl poměrně blízko Salah, který se před půlí otočil před Žirkovem a vypálil těsně mimo. Obdobně skončily i další pokusy jeho spoluhráčů.

Egyptu se se tak nepovedlo vyhrát na mistrovství světa ani na šestý pokus.

Rusko - Egypt 3:1

Branky: 47. A. Fasí (vla.), 59. D. Čeryšev, 62. A. Dzjuba - 73. M. Salah (pen.). Rozhodčí: E. Caceres - E. Cardozo, J. Zorrilla. ŽK: 84. F. Smolov - 57. M. Trézéguet. Diváci: 64 468 (96 % z kapacity 67 000)

Rusko: I. Akinfejev - M. Fernandes, I. Kutěpov, S. Ignaševič, J. Žirkov (86. F. Kudrjašov) - A. Samedov, R. Zobnin, A. Golovin, J. Gazinskij, D. Čeryšev (74. D. Kuzjajev) - A. Dzjuba (79. F. Smolov)

Egypt: M. Šanáví - A. Fasí, A. Gabr, A. Hegází, M. Abdal Šáfí - T. Hamad, A. Saíd, M. Alnaní (64. A. Vardá) - M. Salah, M. Muhsín (82. M. Kahraba), M. Trézéguet (68. R. Subhí)