Mistrovství světa 2018
Smutní fotbalisté Senegalu po zápase s Kolumbií na mistrovství světa. Z turnaje...

Smutní fotbalisté Senegalu po zápase s Kolumbií na mistrovství světa. Z turnaje vypadli kvůli pravidlu fair play. | foto: AP

Neúspěšná Afrika. Jednou to přijde, ale musíme se změnit, říká Drogba

  • 33
Když na minulém mistrovství světa v Brazílii ze skupiny postoupily Nigérie s Alžírskem, byl to pro Afriku nejlepší výsledek v historii. Letos na šampionátu v Rusku do vyřazovací fáze neprošel ani jeden tým. "Udělali jsme velký krok zpátky," říká legendární útočník Diddier Drogba.

V mnoha špičkových evropských klubech září fotbalisté z afrických zemí. Jako když Drogba, slavný útočník z Pobřeží slonoviny, ještě nedávno zářil v Chelsea.

Na světových šampionátech však reprezentační týmy úspěšné nejsou. „Musíme zvážit, jak se na velké turnaje připravit. Pro africké týmy i celou konfederaci je teď příležitost přehodnotit strategii,“ říká Drogba pro BBC.

Od chvíle, kdy v roce 1982 na šampionátu ve Španělsku nepostoupily ze skupiny Kamerun ani Alžírsko, tak na následujících turnajích vždy aspoň jeden africký tým skupinovou fázi zvládl. Až do letoška.

Když ve čtvrtek večer v rozhodujícím zápase selhal Senegal, Afrika přišla o poslední naději na turnaji v Rusku. Egypt, Maroko, Tunisko a Nigérie smutnou jistotu získaly dřív.

Africké týmy sehrály na ruských stadionech patnáct zápasů, vyhrály jen třikrát (Senegal nad Polskem, Tunisko nad Panamou a Nigérie nad Islandem) a desetkrát podlehly.

„Potřebujeme důslednost, jakou mají evropská a jihoamerická mužstva,“ myslí si Drogba. „Ale Afrika jednou bude úspěšná.“

Ale kdy? Když v roce 1990 zářil Kamerun, Afrika přišla s požadavkem, že chce mít víc účastníků. Dostala přidáno jeden tým, ve Spojených státech prošla do osmifinále Nigérie, ale Kamerun a Maroko skončily ve svých skupinách poslední.

Když se v roce 1998 ve Francii hrálo mistrovství světa poprvé s 32 účastníky, Afrika měla už pět zástupců. Nigérie znovu vyhrála skupinu, ale v osmifinále padla s Dánskem 1:4. Maroko, Kamerun, Tunisko a Jižní Afrika zůstaly mezi poraženými v základní fázi.

O čtyři roky později v Japonsku a Koreji se blýskl Senegal, ve skupině nechal za sebou Francii, v osmifinále si poradil se Švédskem, ale ve čtvrtfinále vypadl s Tureckem. Jižní Afrika, Kamerun, Nigérie a Tunisko odehrály tři utkání a letěly domů.

V roce 2006 v Německu si všichni pamatují, jak Ghana ve skupině porazila Česko, ale v osmifinále snadno podlehla Brazílii. Další čtyři africké týmy postup neuhrály: Pobřeží slonoviny, Angola, Togo ani Tunisko.

Prorazit měla Afrika v roce 2010, kdy poprvé šampionát pořádala. Kdy jindy.. Z šesti týmů, což je rekordní počet, však vuvuzely v Jižní Africe provázely do vyřazovací části jen Ghanu. Domácí tým, Nigérie, Alžírsko, Kamerun i Pobřeží slonoviny to zase nezvládly.

Ghana byla krok od semifinále. Stačilo, kdyby Gyan v poslední minutě prodloužení proti Uruguayi proměnil penaltu. Trefil břevno a v následujícím rozstřelu triumfoval jihoamerický celek.

Ghana tak jen vyrovnala nejlepší výsledky Kamerunu z roku 1990 a Senegalu z roku 2002.

Na minulém šampionátu v Brazílii postoupily ze skupiny Nigérie a Alžírsko, poprvé měla Afrika ve vyřazovací fázi dva týmy.

Nigérie v osmifinále nestačila na Francii, Alžírsko trápilo Němce, s pozdějšími mistry světa vypadlo až po prodloužení.

Kamerun, Pobřeží slonoviny a Ghana se opět jen „zúčastnily“.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko