Reprezentace má nového trenéra. Vést ji je vrchol kariéry, říká Ivan Hašek

  12:20aktualizováno  13:13
Po čtyřiačtyřiceti dnech bezvládí má fotbalová reprezentace opět trenéra. Vedení asociace jednomyslně zvolilo Ivana Haška. Šedesátiletý kouč dostal kontrakt do listopadu 2025, čili do konce kvalifikace o mistrovství světa 2026. Pokud tým postoupí, automaticky se mu smlouva na závěrečný turnaj, který společně hostí Spojené státy, Kanada a Mexiko, prodlouží. Do té doby povede Česko také na letošním Euru a v podzimní Lize národů.

Hašek se stal nástupcem Jaroslava Šilhavého, který vedl národní mužstvo od října 2018 a po úspěšné kvalifikaci o Euro 2024 loni v závěru listopadu odstoupil. Šilhavý hrál čtvrtfinále Eura 2021, postoupil do nejvyšší úrovně Ligy národů a splnil rovněž úkol postoupit na letošní Euro. Nepovedla se jen kvalifikace o MS 2022 v Kataru.

„Děkuju Jardovi, co všechno se svým realizačním týmem pro národní mužstvo udělal. Byly to úspěšné roky a i díky němu tady teď sedím já,“ prohlásil Hašek.

„Trénovat reprezentaci je pro mě obrovská čest. Vrchol kariéry,“ poznamenal. „Těší mě, že mě výkonný výbor podpořil jednomyslně, to je pro důvěru důležité.“

Shodu mezi dvanácti muži, kteří řídí český fotbal, vypíchl i předseda asociace Petr Fousek. „Trenéra jsme vybrali na základě jeho lidských a hráčských zkušeností, tak i trenérských úspěchů. Trénoval dlouho v zahraničí, což považuju za velký bonus.“

„A taky to byl i můj osobní kandidát, známe se třicet let a v celé řadě záležitostí se shodneme,“ doplnil Fousek.

Souhlasíte se jmenováním Ivana Haška trenérem české fotbalové reprezentace?

celkem hlasů: 7140
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 11. ledna 2024. Anketa je uzavřena.

Haškovým prvním asistentem se stal Jaroslav Köstl, který skončil ve Slavii. „Chtěl jsem toho nejlepšího,“ řekl Hašek.

„Odchází se mi s těžkým srdcem, ale se skvělým pocitem. Nejen díky trofejím, které jsme společně mohli oslavit, ale zejména s vědomím, že jsme si společně dokázali zařídit jedny z nejpamátnějších dní v našich životech,“ řekl Köstl pro klubový web.

Druhým asistentem je Jaroslav Veselý, který však dál povede Bohemians. „Finální dohodu ještě nemáme, takže za oficiální bych to tedy ještě nepovažoval. Nicméně se jedná o reprezentaci, takže máme zájem k dohodě dojít,“ řekl Dariusz Jakubowicz, šéf Bohemians.

Trenérem brankářů zůstává Radek Černý. „Ještě s realizačním týmem nekončíme, budeme ho doplňovat,“ podotkl nový kouč.

Ve čtvrtek podepsání smlouvy, v pátek jej čeká schůzka s asistenty a analytickým týmem. „Řekneme si, kdo a jak bude na určitém úkolu hned pracovat,“ řekl Hašek.

On sám se rozjede po Evropě za fotbalisty, se kterými chce mluvit osobně. „První cesta bude za kapitánem,“ zdůraznil. Tím je Tomáš Souček z West Hamu, kde nastupuje i Vladimír Coufal.

Ten byl jako jeden ze tří reprezentantů vyřazen z týmu pro poslední zápas kvalifikace o Euro 2024 proti Moldavsku. Vyšlo najevo, že společně s Jakubem Brabcem a Janem Kuchtou dva dny před rozhodujícím utkáním o postup v Olomouci flámovali. „Udělali kardinální chybu, ale nechci je soudit, dokud se s nimi nesejdu a nepromluvíme si o tom,“ zdůraznil nový kouč.

Vedoucím mužstva bude Michal Černý, jenž povýší od jedenadvacítky. Širší realizační tým jako kondiční kouče, lékaře, fyzioterapeuty či kustody asociace přislíbila zkompletovat co nejdřív. „S tím si hravě poradíme,“ podotkl Fousek.

Zatímco Ivan Hašek v posledních týdnech vykrystalizoval jako jediný vážný kandidát, pozice manažera zůstává zatím prázdná.

Bývalý kapitán národního týmu Pavel Nedvěd v předvečer schválení výkonným výborem roli s díky odmítl. „Po mnoha letech mimo republiku si nejsem jist, zda bych v této chvíli mohl českému fotbalu pomoci. A to tím spíše, že vzhledem k mým stále častým nezbytným pobytům v zahraničí nejsem ještě trvale v České republice,“ oznámil.

„Byl bych šťastný, kdyby to vzal. Chápu jeho důvody. Bylo by dobře, aby u reprezentace dělala výrazná osobnost,“ řekl Hašek a jmenoval Nedvědovy někdejší spoluhráče Vladimíra Šmicera, Petra Čecha a Karla Poborského jako možné adepty.

„Pracovní skupina, která vybírala trenéra, řeší i manažera. Chtěli bychom ho jmenovat do konce ledna. Do té doby jména komentovat nebudeme,“ prohlásil Fousek.

KVÍZ: Haškovy začátky i slavné chvíle. Jak znáte nového kouče reprezentace

Hašek vedl reprezentaci v minulosti už jednou, bylo to v závěru světové kvalifikace v roce 2009 s bilancí dvou vítězství a dvou remíz, k tomu jedna výhra v přípravě proti Belgii.

V té době byl zároveň svazovým předsedou, na funkci ale už po dvou letech nečekaně rezignoval a od té doby trénoval jen v arabských zemích.

Naposledy u libanonské reprezentace, kde skončil předloni v březnu. Dříve trénoval například francouzské kluby Štrasburk a St. Étienne, japonský celek Kóbe či pražskou Spartu, kde strávil největší část hráčské kariéry. Za národní tým si připsal 56 startů a pět gólů, jako kapitán dovedl československé mužstvo v roce 1990 do čtvrtfinále mistrovství světa.

Češi byli bez trenéra od 20. listopadu, kdy bezprostředně po vítězství nad Moldavskem (3:0) a postupu na Euro rezignoval Jaroslav Šilhavý i s celým svým podpůrným týmem. Zdůvodnil to enormním tlakem veřejnosti.

Vedla Haška asociace jednala také s Vítězslavem Lavičkou, šéfem mimořádně úspěšné sparťanské akademie, a Michalem Bílkem. Ten národní mužstvo vedl od podzimu 2009 čtyři roky a byl s ním ve čtvrtfinále Eura 2012.

Pro pracovní skupinu, jež měla jméno nového kouče navrhnout dvanáctičlennému výkonnému výboru, který rozhoduje, však oba byli spíš záložními variantami.

V pracovní skupině zasedli kromě předsedy Fouska oba jeho místopředsedové, tedy Jiří Šidliák s Janem Richterem. Dále člen výkonného výboru za profesionální fotbal Adolf Šádek a také technický ředitel asociace Erich Brabec.

Haškův nejužší tým

asistent Jaroslav Köstl, 34 let
Posledních deset let spolupracoval s Jindřichem Trpišovským. Poté, co před pár týdny dokončil nejvyšší trenérskou licenci, vykročil novým směrem. Fotbal na profesionální úrovni nikdy nehrál, ale už ve dvaadvaceti krátce šéfoval slovenskému Ružomberoku jako sportovní ředitel. „Jenže práce v kanceláři mě tolik nebavila, navíc jsem byl ještě trochu dítě,“ vykládal.

asistent Jaroslav Veselý, 46 let
Dál zůstane i koučem prvoligových Bohemians, kde mu shodou okolností dělá asistenta Haškův mladší syn Ivan. S novým koučem reprezentace spolupracoval už na dvou štacích ve Spojených arabských emirátech. „Od Ivana jsem se toho spoustu naučil: jak vycházet s hráči, s hvězdami, s vedením, v tom je naprosto špičkový,“ přesvědčuje.

trenér brankářů Radek Černý, 49 let
Jediný muž z užšího realizačního týmu trenéra Jaroslava Šilhavého, který pokračuje i pod Haškem. Trenérem brankářů je i ve Slavii, s kterou je spjatý. Byl i v anglických klubech Tottenhamu a Queens Park Rangers - v Premier League odchytal dohromady 22 zápasů, šest s čistým kontem.

Vstoupit do diskuse (243 příspěvků)
DatumDomácíHostéSkóre
14. 7. 2024 21:00 Španělsko Anglie 2 : 1
DatumDomácíHostéSkóre
9. 7. 2024 21:00 Španělsko Francie 2 : 1
10. 7. 2024 21:00 Nizozemsko Anglie 1 : 2
DatumDomácíHostéSkóre
5. 7. 2024 18:00 Španělsko Německo 2 : 1
5. 7. 2024 21:00 Portugalsko Francie 0 : 0
6. 7. 2024 18:00 Anglie Švýcarsko 1 : 1
6. 7. 2024 21:00 Nizozemsko Turecko 2 : 1
Pořadí Tým Z V R P Skóre Body
1. NěmeckoNěmecko 3 2 1 0 8:2 7
2. ŠvýcarskoŠvýcarsko 3 1 2 0 5:3 5
3. MaďarskoMaďarsko 3 1 0 2 2:5 3
4. SkotskoSkotsko 3 0 1 2 2:7 1
Pořadí Tým Z V R P Skóre Body
1. ŠpanělskoŠpanělsko 3 3 0 0 5:0 9
2. ItálieItálie 3 1 1 1 3:3 4
3. ChorvatskoChorvatsko 3 0 2 1 3:6 2
4. AlbánieAlbánie 3 0 1 2 3:5 1
Pořadí Tým Z V R P Skóre Body
1. AnglieAnglie 3 1 2 0 2:1 5
2. DánskoDánsko 3 0 3 0 2:2 3
3. SlovinskoSlovinsko 3 0 3 0 2:2 3
4. SrbskoSrbsko 3 0 2 1 1:2 2
Pořadí Tým Z V R P Skóre Body
1. RakouskoRakousko 3 2 0 1 6:4 6
2. FrancieFrancie 3 1 2 0 2:1 5
3. NizozemskoNizozemsko 3 1 1 1 4:4 4
4. PolskoPolsko 3 0 1 2 3:6 1
Pořadí Tým Z V R P Skóre Body
1. RumunskoRumunsko 3 1 1 1 4:3 4
2. BelgieBelgie 3 1 1 1 2:1 4
3. SlovenskoSlovensko 3 1 1 1 3:3 4
4. UkrajinaUkrajina 3 1 1 1 2:4 4
Pořadí Tým Z V R P Skóre Body
1. PortugalskoPortugalsko 3 2 0 1 5:3 6
2. TureckoTurecko 3 2 0 1 5:5 6
3. GruzieGruzie 3 1 1 1 4:4 4
4. ČeskoČesko 3 0 1 2 3:5 1

Nejčtenější

Slavia - Sparta 3:1, úprk za titulem, hosté vyhráli půli, pak propadli při standardkách

Tomáš Chorý oslavuje vyrovnávací gól na 1:1 v 57. minutě utkání proti Spartě.

Pokud nejpozději na konci května nebudete číst, že Slavia ve fotbalové lize obhájila titul, bude to obrovský šok. V neděli v 316. derby po obratu ve druhém poločase porazila Spartu 3:1 a deset zápasů...

Kuchtu nakopl fyzioterapeut, Sparta ukázala video. Tvrdík mluví o urážkách

Momentka ze zápasu Slavia Praha - Sparta Praha.

Poločasová přestávka, skóre 0:1 z pohledu domácích. A při odchodu do kabin potyčka. Pražské fotbalové derby mezi Slavií a Spartou (3:1) nabídlo za oponou nepříjemnou situaci, kterou sudí Stanislav...

Jablonec - Slavia 3:2 po pen., lídr ligy končí ve čtvrtfinále poháru, nezvládl rozstřel

Hráči Jablonce slaví postup do semifinále poháru, po penaltách vyřadili Slavii.

Slávističtí fotbalisté potřetí v řadě končí ve čtvrtfinále domácího poháru. Proti Jablonci sice dokázali v nastavení základní hrací doby vyrovnat na 2:2, jenže pak nezvládli penaltový rozstřel (2:3),...

Ml. Boleslav - Sparta 1:0 po pen., další šok v poháru! Floder vychytal semifinále

Radost hráčů Mladé Boleslavi. Po penaltách porazili Spartu a zahrají si...

Čtyřikrát v řadě postoupili do finále domácího poháru. Popáté to nevyjde. Sparťanští fotbalisté končí stejně jako o pár hodin předtím jejich rival ze Slavie. Na penalty. Ve čtvrtfinále v Mladé...

Karviná - Plzeň 3:0, další senzace v poháru. Domácí poprvé v historii okusí semifinále

Karvinští fotbalisté se spolu s realizačním týmem radují před svou střídačkou z...

Po Spartě a Slavii končí v Českém poháru k velkému překvapení také Viktoria Plzeň. Ve čtvrtfinále byla nad síly Západočechů Karviná, jež na domácím hřišti zvítězila 3:0, a to navzdory pěti předchozím...

West Ham si zahraje čtvrtfinále FA Cupu, v rozstřelu proměnil penaltu také Souček

Fotbalisté West Hamu se radují z postupu v FA Cupu.

Fotbalisté West Hamu postoupili do čtvrtfinále Anglického poháru. V osmifinále vyřadili Brentford 5:3 na penalty, po prodloužení skončil zápas 2:2. Tomáš Souček odehrál za West Ham celý zápas a v...

9. března 2026  23:40

Olomouc v Konferenční lize 2025/26: program, soupeři, kde sledovat

Fotbalisté Olomouce slaví gól do sítě Slovácka.

Fotbalisté Olomouce v Konferenční lize postoupili do osmifinále. V play‑off vyřadili Lausanne: v prvním duelu doma remizovali 1:1 a v odvetě na hřišti soupeře zvítězili 2:1. Jejich dalším...

9. března 2026  22:40

Sparta v Konferenční lize 2025/26: soupeři, program, výsledky, kde sledovat

Sestava Sparty pro úvodní zápas 2. předkola Konferenční ligy v Aktobe.

Fotbalisté Sparty úspěšně zvládli ligovou fázi Konferenční ligy. Do osmifinále prošli ze čtvrtého místa a vyzvou nizozemský Alkmaar. Termíny zápasů, výsledky i další informace najdete v našem...

9. března 2026  22:37

Íránské fotbalistky zůstaly v Austrálii, mají víza a policejní ochranu. Pomohl i Trump

Íránské fotbalisty před úvodním zápasem Asijského poháru s Jižní Koreou.

Pět íránských fotbalistek kvůli obavám o svou bezpečnost neodcestovalo zpět do vlasti a získalo humanitární vízum v Austrálii, kde se v minulých dnech zúčastnily mistrovství Asie. Australský ministr...

9. března 2026  18:41,  aktualizováno  21:43

Fotbal na retrovlně, nelíbivá móda bolí. I v Česku padá nejvíc gólů ze standardek

Slávistický gólman Jakub Markovič během derby se Spartou, do kterého naskočil...

Dívat se na něj, to byla čirá radost. Sám se na hřišti taky bavil a nesnášel stereotyp. Teď, po šedesátce, ho fotbal coby diváka přestal těšit. „Rozhodl jsem se, že ho přestanu sledovat. Už si ho...

9. března 2026  18:15

Vítězíme často, což se někomu nelíbí. Rodri dostal za kritiku sudího milionovou pokutu

Španělský záložník Rodri z Manchesteru City v akci při utkání na Tottenhamu.

Fotbalista Rodri z Manchesteru City inkasoval pokutu ve výši 80 000 liber (2,26 milionu korun) za kritiku rozhodčích po utkání Premier League na hřišti Tottenhamu (2:2). Anglická Fotbalová asociace o...

9. března 2026  17:35

Nejmíň faulů, nejvíc žlutých karet. Změna při napomínání sparťanů přišla s jarem

Sudí Volek ukazuje žlutou kartu sparťanu Irvingovi v utkání v Plzni.

Šest zápasů v jarní části, celkem dvacet žlutých karet. Sparta je nejvíc napomínaným týmem fotbalové ligy, přitom po Mladé Boleslavi ji rozhodčí odpískali nejméně faulů. Jak je to možné? „Dlouhodobým...

9. března 2026  16:04

Vyloučení Mercada zrušeno správně, Chorý před gólem podle komise nefauloval

John Mercado (Sparta) po přezkoumání u videa nakonec dostává žlutou kartu....

Rozhodčí Stanislav Volek si ve dvou diskutovaných situacích nedělního fotbalového derby na Slavii při konečných verdiktech počínal správně. V případě původně chybně udělené červené karty sparťanu...

9. března 2026  15:17

Nebojím se říct, že je rozhodnuto. Vorlický se neobává o postup Brna, ale o koleno

Brněnský záložník Lukáš Vorlický se v dresu Zbrojovky poprvé prosadil, když...

Zbrojovka Brno udělala další krok k postupu. Nedělní šlágr s druhým Táborskem rozhodla akce Lukáše Vorlického a lídr druhé fotbalové ligy má nyní náskok jedenácti bodů. „Neslavíme postup, ale můžeme...

9. března 2026  14:35

Ve hře o nový stadion za Lužánkami zůstal jediný zájemce, konkurenti to vzdali

Vojtěch Kačena (v černém) na druholigovém zápase Zbrojovky Brno, po jeho levici...

Majitel fotbalové Zbrojovky a český miliardář Vojtěch Kačena se už nemusí bát možné konkurence, že by mu vyfoukla pozemky s ruinou někdejšího stadionu v Brně za Lužánkami. V řízení, do něhož se mohli...

9. března 2026  14:33

Mourinho si postěžoval, že ho kouč Porta nazval zrádcem. Očekává vysvětlení

Jose Mourinho povzbuzuje hráče Benfiky.

Trenér Benfiky Lisabon José Mourinho byl vyloučen v závěru nedělního šlágru portugalské ligy proti Portu, který skončil remízou 2:2. Třiašedesátiletý úspěšný kouč si po utkání postěžoval, že ho...

9. března 2026  14:18

Nechoď do Sigmy, říkali mu. Malý měl svoji hlavu, teď na něho Janotka plně spoléhá

Obránce Sigmy Matúš Malý oslavuje postup do osmifinále Konferenční ligy s...

Bez velké pompy, okázalých představovacích videí a také bez vrtulníků. Obránce fotbalové Olomouce Matúš Malý je ztělesněním pořekadla „za málo peněz hodně muziky“. V početných nákupech Sigmy se tak...

9. března 2026
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.