Jako první o tom ve čtvrtek v podvečer informoval fotbalový novinář Luděk Mádl. Samotná asociace pak na svém webu potvrdila: „Rezignaci jsme vzali na vědomí a tématem se bude zabývat výkonný výbor asociace na svém nejbližším zasedání.“
Sedmičlenný orgán částečně složený z bývalých reprezentantů a dalších expertů si podle zákulisních informací představoval, že bude mít na fotbalové dění mnohem výraznější vliv.
A to i přesto, že byla sportovní rada od samého počátku prezentována – minimálně veřejně – právě jako poradní orgán. Řekl to ostatně i sám Šmicer při jejím ustavení v březnu 2022.
„Doufám, že budeme výkonnému výboru a FAČR předkládat dobré informace, abychom mohli fotbal neustále posouvat k lepšímu. Můžeme spolupracovat i s dalšími komisemi na svazu. Máme dobré podmínky na to, abychom odvedli něco, na čem se dá stavět,“ věřil Šmicer.
Po necelých dvou letech fungování však on i jeho tým končí. Někteří členové sportovní rady se při projednávání některých důležitých témat cítili tak trochu zbyteční, scházely jim větší kompetence.
„Ohledně pravomocí Sportovní rady panoval v poslední době názorový rozpor, který zcela nevyřešilo ani listopadové jednání Sportovní rady s vedením FAČR, které přitom její obsazení před necelými dvěma lety iniciovalo, protože poradní orgán na sportovní témata ve strukturách asociace chyběl,“ reagovala asociace. „To však nemůže změnit skutečnost, že rozhodovací pravomoc a zodpovědnost nese pouze výkonný výbor, tak jako v jakékoliv jiné asociaci či ve FIFA a UEFA.“
Sportovní radě vadilo například, že s nimi předseda Fousek na jaře 2022 údajně nekonzultoval, jestli by měl prodloužit smlouvu s tehdejším reprezentačním trenérem Jaroslavem Šilhavým, který nepostoupil na mistrovství světa v Kataru...
„Sportovní rada by měla být silná a měla by mít důvěru. Aby se její doporučení brala na vědomí. Mám pocit, že nás vedení FAČR nebere úplně vážně,“ říkal Šmicer otevřeně loni v říjnu v podcastu Livesport Daily. Zároveň doplnil: „Buď váha sportovní rady a její možnosti zesílí, anebo, pokud nám předseda tolik nevěří, tak ať se v ní udělají změny.“
Nestalo se. I proto nyní Šmicer a spol. přišli s rázným krokem.
Přitom na jménu Ivana Haška, jenž byl ve čtvrtek oficiálně představen jako nový trenér fotbalové reprezentace, se rada i s výkonným výborem a předsedou Petrem Fouskem ještě shodla. V pozadí už nicméně zrála úvaha o blížícím se konci.
Fotbalová asociace hledá nového generálního sekretáře, Valtr rezignoval |
Ve sportovní radě kromě Šmicera byli i další bývalí reprezentanti Tomáš Rosický se Zdeňkem Grygerou, šéf Unie českých trenérů Verner Lička, uznávaný skaut Jan Říčka, bývalý reprezentační mluvčí a tvář iniciativy Fevoluce Ondřej Lípa a také Hana Výmolová, která se věnovala ženskému fotbalu.
Už dřív radu opustil mládežnický trenér Antonín Barák starší a také Zdeněk Psotka, jenž se na doporučení kolegů stal technickým ředitelem celé FAČR. Po roce ovšem ze Strahova odešel do Zbrojovky Brno a v klíčové roli jej nahradil Erich Brabec.
„Navzdory aktuálnímu rozhodnutí členů Sportovní rady přinesla vzájemná spolupráce řadu pozitiv. Vedení asociace i proto jejich rozhodnutí respektuje a za odvedenou práci jim děkuje,“ uvedl FAČR.
Mimochodem, na svou pozici generálního sekretáře asociace už ve čtvrtek odpoledne rezignoval Michal Valtr. Prý z osobních důvodů.