Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zdokonalte svůj projev: pozor na chyby těla

Máte pro svého nového obchodního partnera připravenu skvělou nabídku a chcete, aby byl i váš tělesný projev perfektní? Stačí, když se naučíte pár základních pravidel, kterými zamezíte, abyste při svém projevu vypadali nervózně či nedůvěryhodně. Jak poznáte zájem posluchače o váš projev?

Business, komunikace | foto: Profimedia.cz

Mnutí rukou, hraní si s tužkou, nebo třeba nohy křížem – to všechno jsou prvky, které o vás negativně vypovídají. Pokud se jich zbavíte, budete vypadat odvážněji a důvěryhodněji. Obě tyto vlastnosti jsou důležité jak při projevu člověka, který chce obhájit nabídku své firmy stejně tak jako pro toho, kdo chce třeba prezentovat na poradě výsledky své divize. Kterých negativních projevů se vyvarovat a jak na ně?

Dokreslete svá slova rukama

Právě ruka bývá jedním z prvních zásadních ukazatelů o novém člověku. Řeč je samozřejmě o podání ruky. O tom, jak správně podat ruku, si můžete přečíst ZDE. Ale nejde jen o samotné podání ruky. To, jak máte ruce položené na stole, zda si v průběhu diskuze hrajete s prsty, zda si ruce mnete, zda je máte sepjaté, klepete si rukou do stehna, nebo zda si rukou hrajete s tužkou, s vlasy apod., to vše o vás vypovídá. A výše zmíněné aktivity dokonce vypovídají všechny negativně. Dáváte totiž jimi najevo nejistotu, nervozitu, vaši nepřítomnost v diskuzi.

Jak tedy správně zacházet s rukama v průběhu diskuse? Sedíte-li a posloucháte projev někoho druhého, nechte ruce volně ležet na stole, dlaněmi směrem dolů nebo na hraně dlaní, prsty mírně pokrčené. Určitě si nehrajte s propiskou, s papíry na stole, nebo s jinými věcmi. Pokud nebudete sedět u stolu, ale na židli volně v prostoru místnosti, pak nechte ruce volně ležet na svých stehnech, nejlépe dlaněmi dolů nebo dolů hřbetem dlaní. Každou ruku samozřejmě zvlášť na jedné noze. Pokud vám taková poloha rukou přijde nepřirozená, maximálně spojte ruce dotykem konce prstů, případně prsty překřižte v posledních článcích prstů.

V případě, že stojíte, nechte ruce volně viset vedle těla, vyvarujte se všem tzv. zámkům v podobě zkřížení rukou na hrudi, sevření dlaní apod. Taková poloha napovídá určitou uzavřenosti vůči tomu, kdo k vám hovoří, vůči tématu jeho projevu.

Budete-li naopak vy mluvit k posluchači (nebo posluchačům), nenechávejte ruce jen tak volně ležet, ale je velmi dobré, pokud se je naučíte názorně využívat. Vaše ruce by měly představovat jakousi pohyblivou pomůcku, která dotvoří váš aktivní projev. Naznačujte pohyb, o kterém mluvíte, velikosti záležitostí, o kterých hovoříte, ukazujte na flipchart s grafy, které používáte při prezentaci apod. Budete-li se na „práci“ rukou při prezentaci nebo třeba diskuzi soustředit, brzy si na jejich pomoc zvyknete a budete je tímto způsobem využívat naprosto samozřejmě. 

Najděte si stabilní, ale dostatečně pohodlný postoj

Nejen ruce vás mohou při důležité diskuzi či prezentaci „zradit“. Také postavení vašich nohou a pohyby s nimi mohou vypovídat o vašem momentálním psychickém stavu. Pamatujte se, že by vám nohy měly být, ať už v sedě či vestoje, pevnou oporou.

Sedíte-li, měla by se vaše chodidla dotýkat podlahy celou svou plochou, kolena nechte přirozeně daleko od sebe (nenechte nohy příliš roztažené od sebe, ani se nesnažte je mít sevřené pevně u sebe), mezi stehnem a lýtkem každé nohy byste měli svírat přibližně pravý úhel. Jeho velikost se ovšem může odvíjet od výše sedačky, kterou často nemůžete ovlivnit.

Pokud při diskuzi či prezentaci stojíte, snažte se hned od začátku najít takovou polohu nohou, ve které se jednak budete cítit dostatečně stabilně, ale jednak také takovou polohu, která vám bude pohodlná. Pokud byste se měli soustředit na to, že vás například jedna z nohou díky postoji bolí, mohlo by se to projevit na vašem mluveném projevu, popřípadě na vašem výrazu obličeje. Stůjte oběma chodidly na podlaze, nohy nechte lehce propnuté, popřípadě jednu mírně pokrčenou. Nepřenášejte váhu z jedné nohy na druhou příliš často.

Ať už budete sedět, nebo stát, nechte své nohy rozhodně v klidu. Nekývejte s nimi do stran, netřeste s nimi, ani si nepodupávejte, nevrťte chodidlem po podlaze – to jsou v případě nohou asi nejčastější pohyby, kterých je třeba se vyvarovat. 

Trup raději pěkně v klidu

Pokud vás právě napadla otázka „ruce a nohy, to je hezké, ale jak je to s držením těla?“, ptáte se správně. Rovněž celým tělem můžete napáchat řadu chyb, které vás před obchodním partnerem či posluchači vaší prezentace shodí. O jaké chyby, že se to jedná? Řada lidí se ve vypjatých chvílích vrtí na židli, pohupuje tělem, nesedí na židli rovně, ale podsazeně, jsou ohnutí nad stůl. Posledními dvěma variantami se pak nejen špatně prezentují a odkrývají svou nejistotu a nestabilitu, ale navíc si také ničí páteř.

Podíváme-li se nejprve na vaši správnou polohu trupu v sedě, která by měla dát najevo vaši sebejistotu a vyrovnanost, měli byste sedět kolmo k podložce, tedy k sedáku židle. Záda mějte opřená celou plochou, kterou vám umožňuje opěradlo. O tom, jak byste měli mít v sedací poloze umístěné nohy, jsme si již řekli výše.

Řeč těla – odhalte postoj posluchače

V daný moment jsme si naznačili základní postavení nohou, rukou i trupu, které vás jako celek prezentuje jako vyrovnaného člověka bez známek nervozity. Nicméně tělo může pracovat i kladně tak, že vysílá posluchači směrem k diskuzi (konkrétně projevu toho druhého) pozitivní signály. Pojďme se podívat, co mohou některé z nich napovědět. Pomohou vám chápat druhé, ale také vám pomohou s nimi pracovat ve vašem případě směrem k druhým.

Pokud k někomu hovoříte a si hraje s hodinkami, se šperky, nebo se dívá jinam než na vás, můžete předpokládat jeho nezájem o vaše slova, o téma, které mu prezentujete. Stejně tak, když si třeba maluje na papír.

Naopak, jeho zájem lze jednoduše vytušit, pokud si mne bradu, máme podepřenou hlavu a ukazovákem si přitom míří k uchu. Také jeho nakloněná hala do strany vypovídá o jeho zaujetí pro vaše slova. Pokud si pak tře špičku nosu, nebo si ji škrábe, hovoří to o jeho zamyšlení se o tom, o čem hovoříte.

V případě, že má člověk, jemuž prezentujete informace, obě ruce v kapsách, napovídá to o jeho opovržení vámi, má-li hlavu lehce předkloněnou vpřed, očekávejte od něj útočnou odezvu. Také třeba přivřené oči charakterizují jeho nesouhlas a přípravu na útok. Samozřejmě podobných vysvětlení tělesných postojů – tzv. řeči těla je daleko více, ale naznačili jsme si alespoň ty nejmarkantnější.

Zkuste se někdy schválně zaměřit na tělesné projevy lidí, s nimiž přímo vy komunikujete, nebo které vidíte komunikovat třeba v televizi. Tím, že si budete všímat jejich chyb, ale také nonverbálních reakcí na vaše slova či chování, které jsme si výše naznačili, si budete uvědomovat chyby vlastní a bude se vám tak lépe pracovat na jejich odstranění.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

AURES Holdings a.s.
PRACOVNÍK PODPORY PRODEJE (A12500)

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...