Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Českým firmám chybějí zaměstnanci, hledají je za hranicemi

aktualizováno  11:07
O mnohá pracovní místa nemají naši lidé vůbec zájem. A tak si firmy jezdí vybírat pracovníky do zahraničí samy. I když se jim prodraží.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tipnete si, kdo vás vezl dnes ráno do práce? Maďar, Makedonec nebo Čech? V pražském dopravním podniku je každý pětadvacátý řidič ze zahraničí. Před deseti lety jich byla polovina. „Počet cizinců mezi řidiči v posledních letech vzrůstá. Zaměstnáváme řidiče zejména ze Slovenska, Ukrajiny, Polska, Ruska, Makedonie, Moldavska, Maďarska, Kazachstánu,“ vypočítává Aneta Řehková z Dopravního podniku hlavního města Prahy. Podobně jsou na tom i firmy z ostatních odvětví.

Tam, kde nechtějí nastoupit Češi, si vypomáhají náborem lidí ze zahraničí. Cizinci v Česku kopou kanály, uklízejí, staví domy, vyrábějí dětská hřiště i auta, pečují o děti i nemohoucí, učí, léčí nemocné a vymýšlejí online hry i roboty.

Podle odhadů, které zveřejnila Hospodářská komora ČR před několika dny, bude v příštím roce chybět českým podnikům až půl milionu zaměstnanců. Ten, kdo prázdná místa dokáže zaplnit třeba lidmi ze zahraničí, tak nebude muset brzdit našlápnutou výrobu kvůli tomu, že chybí pracovníci.

Mnozí čeští dělníci se tak v práci „nedobrovolně“ učí anglická či ruská slovíčka, aby se s kolegou domluvili. „Se Slováky nebo Ukrajinci nebyl problém, s Filipínci jsme se domluvili jakž takž, hlavně jsme ukazovali, ale s Mongoly to prostě nešlo. Zírali na nás, nechápali, tak jim šéf psal aspoň stručné anglické příkazy,“ vypráví o spolupráci se zahraničními kolegy Jiří, který pracuje v jednom z brněnských logistických center.

Nábory ve velkém i malém

Kvůli nedostatku lidí na trhu práce tak paradoxně vznikají další nová místa. Sami zaměstnavatelé, různé profesní asociace a sdružení podporující příliv investic či podnikání v Česku vysílají své lidi hledat potenciální zaměstnance-cizince přímo do jejich mateřské země. „Máme zkušenost, že v obou případech je velmi důležité umět představit Českou republiku jako dobré a bezpečné místo pro život, poskytnout co nejvíc praktických informací o životě tady, zapojit do tohoto procesu jejich krajany, kteří v Česku již pracují a tak dále,“ říká Alžběta Honsová, marketingová manažerka personálně poradenské společnosti Randstad.

Může se hodit

Čím méně mají firmy administrativních povinností a s tím spojených nákladů, tím více jsou ochotní cizince zaměstnávat. „To platí téměř absolutně v případě Evropské unie. V ostatních zemích naráží na nepružný a zdlouhavý proces udělování pracovních víz a povolení pro cizince,“ vysvětluje Honsová. Část této zátěže ale umějí personální agentury převzít. „Je nutné však počítat s tím, že například přivézt dělníka z Ukrajiny trvá minimálně čtyři měsíce v případě zaměstnání na krátkodobé pracovní povolení, takzvané schengenské vízum, zatímco vyřízení dlouhodobého pracovního povolení – zaměstnanecké karty – trvá minimálně sedm měsíců,“ zdůrazňuje Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment.

Také proto Hospodářská komora ČR jedná v těchto dnech s vládou, aby zdvojnásobila na 40 tisíc roční kvótu, která umožní zrychlené přijímání kvalifikované pracovní síly z Ukrajiny. Letos byly obdobné programy zahájeny i pro pracovníky z Mongolska a Filipín.

Bez ohledu na těžkosti přibývá zaměstnavatelů, kteří jsou ochotní tuto vyřizovací agendu podstoupit. „A to vše přináší další náklady. Nelze tedy tvrdit, že cizinci jsou levnější než čeští zaměstnanci. Firmy navíc ze zákona musejí za stejnou práci zaplatit stejnou mzdu bez ohledu na státní příslušnost zaměstnance, takže nemohou ušetřit na mzdě, jak si mnozí myslí,“ vysvětluje Součková.

To dokládá i loňská analýza vývoje příjmů domácností ministerstva práce a sociálních věcí, podle které mají vyšší průměrnou mzdu než Češi například Němci, Slováci, ale i pracovníci z Ruska či Rumunska. Nejméně pak byli odměňováni Ukrajinci, Vietnamci nebo Mongolové.

Průměrný plat podle občanství (zdroj: MPSV)
Němci 105 332 Kč
Slováci 37 609 Kč
Rusové 36 469 Kč
Rumuni 33 956 Kč
Češi 29 504 Kč
Vietnamci 23 834 Kč
Ukrajinci 23 733 Kč
Mongolové 22 969 Kč

Pokud jde pouze o manuální práce, nejhůře byli placeni občané Ruské federace (průměrná mzda 20 141 Kč), Ukrajiny (21 246 Kč) a Vietnamu (22 100 Kč).

Kdo dokáže přitáhnout rychle kvalitní pracovníky, vydělá. „Už za šest týdnů od objednání jsme schopni firmám přivézt ukrajinské zaměstnance vybavené českým pracovním vízem. Zvládneme zajistit i velké skupiny ukrajinských pracovníků,“ říká Tomáš Surka ze společnosti JobConnector, která zprostředkovává pro český pracovní trh pracovníky ze Srbska, Chorvatska a Ukrajiny.

Snaží se i sami zaměstnavatelé, třeba menší rodinné firmy. „Hledáme dva až tři zámečníky z Ukrajiny do strojírenské firmy v Přerově. Nabízíme přesčasy 50 hodin (může být víc) za 32 800 hrubého,“ nabízí jeden mezi stovkami podobných inzerátů na webu ukrajinci.cz.

Neumím česky. No a?

Nejvíce manuálně pracujících cizinců pochází ze Slovenska, Rumunska, Polska a Bulharska. Ze zemí, které nejsou členy Evropské unie, si české podniky vybírají nejčastěji Ukrajince. „Zkušenosti českých zaměstnavatelů s Ukrajinci bývají velmi dobré. Jsou pracovití, rychle se učí, zvládnou porozumět jazyku,“ vysvětluje Tomáš Surka.

Podle něj teď mají největší zájem o ukrajinské dělníky firmy působící v automobilovém průmyslu. Ale nejen ty. Pracovité lidi poptávají nemocnice, hotely i call centra. A přitom ani nevadí, že v mluveném slovu je jejich tvrdý ruský přízvuk hodně znát. „O ukrajinsky či rusky mluvící lidi je čím dál větší zájem, nemusím se kvůli tomu učit perfektní češtinu. Práci jsem našla bez problémů,“ říká dvaadvacetiletá Alina, která před čtyřmi lety přijela do Česka za rodiči ze Zakarpatské Ukrajiny. V Brně pracuje v call centru a uklízí v domácnostech.

  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

Nejlepší je pracovat u pražské firmy za pražské peníze z Ostravy, říká expert

Reálná mzda klesá, ta nominální ale roste. Ve 2. čtvrtletí 2023 vzrostla o 7,7 % a činila 43 193 Kč. Kde se mzdy...

Změna oboru nemusí být pohroma. Berte ji jako výzvu, radí odbornice

Několik dlouhých let se připravujete na budoucí povolání a pak stačí propouštění ve firmě nebo její krach a musíte si...

Zaměstnat někoho 55+? Zaměstnavatelé pomalu mění přístup

Společnost stárne, věk odchodu do důchodu se bude prodlužovat. Přesto jsou lidé ve věku 55+ na trhu práce stále často...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...