Zlínský kraj pomáhá se sháněním pracovníků, z ciziny je láká i s rodinami

  10:05aktualizováno  10:05
Zlínský kraj chce pomoci firmám, které marně hledají nové zaměstnance, a vzbudit zájem u zahraničních pracovníků. V konečné fázi by to mělo vypadat tak, aby mohli přijet nejen dospělí pracovníci, ale i děti, pro které by bylo místo v místních školách, případně by pro ně fungovaly firemní školky a zlepšila se nabídka bydlení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Muž našel v regionu práci ve stavební firmě jako kvalifikovaný dělník, jeho žena později zaplnila prázdné místo zdravotní sestry v Baťově nemocnici. A podobných příkladů ukrajinských párů by mohlo být ještě víc.

„Jsou už i firmy, které to dělají tak, že opraví rodinný dům a udělají v něm garsonky pro zahraniční mladé páry. Tím docílí toho, že pracovníci tady vydrží delší dobu a firmy nemusejí stále hledat náhradu a školit nové zaměstnance,“ vysvětlil náměstek hejtmana Josef Zicha.

Kraj začal spolupracovat s personální agenturou, která má kontakty přímo na Ukrajině a zaměřuje se na získávání kvalifikovanějších zaměstnanců. Takto už zprostředkovala práci desítkám pracovníků.

Její zástupci si také prohlédli firmy v regionu, které bojují s nedostatkem lidí. Jde například o strojírenskou firmu Tajmac-ZPS nebo ZPS slévárna.

„Získat slévaře je v současné době prakticky nemožné. Na pracovním trhu už nikdo volný není, slévárenství jako obor se nevyučuje, takže z učňovského školství nikoho nového získat nemůžeme. Pokud se díky aktivitě hejtmanství podaří přivést více zahraničních zaměstnanců, rozhodně to uvítáme,“ popsal ředitel slévárny Karel Mikulčák.

Zaměstnanci dlouhodobě scházejí i zlínské nemocnici, třeba desítky zdravotních sester na různých odděleních. Ve Vsetíně už pracují sestry i lékařka z Ukrajiny.

Zabírají výhody i pro zbytek rodiny

„Personál si je chválí, jsou slušné, pracovité. Od projektu si slibujeme, že v krátké době získáme další zdravotní sestry nebo sanitáře,“ věří ředitel Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Personální agentura, která má působnost po celé republice, s tím dokáže pomoct. Je schopná najít pracovníky na konkrétní pozice, zajistí zpracování žádosti a prověří zájemce tak, aby o jeho zkušenostech i kvalifikaci měla dostatek potvrzených informací.

Současně ale upozorňuje, že situace s pracovním povolením není v Česku příliš vstřícná a vyřizování administrativních záležitostí trvá i několik měsíců.

JobDNES.cz - pracovní portál s nabídkou volných míst a brigád

„V tomto směru jsme daleko za Polskem, Slovenskem i Maďarskem. Tady vzniká řada překážek, které odrazují zaměstnavatele i potenciální zaměstnance,“ upozornil Pavel Křetínský z firmy VP Partners Zlín, která se zabývá i hledáním zaměstnanců na Ukrajině.

O to více může při náboru lidí pomoci, když kraj nabídne kromě práce také další výhody, které se dotknou celé rodiny.

„Třeba místa ve školách pro děti nebo možnost získat výuční list pro studenty. Budeme podporovat i vznik a fungování firemních školek nebo stavbu startovacích bytů,“ naznačil Zicha.

„Efekt je jasný. Pokud přijde například z Ukrajiny zaměstnanec i s rodinou, je velký předpoklad, že zde zůstane delší dobu, protože tady bude mít zázemí a bude se svými blízkými,“ doplnil.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

Firmy i tisíce lidí v centru Zlína budou velkou část čtvrtka bez pitné vody

Voda v části Vysočiny v roce 2017 opět o něco podraží.

Velká část centra Zlína bude ve čtvrtek skoro celý den bez pitné vody. Dotkne se to několika tisíc lidí, firem a...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz