Ve Zlínském kraji je přes 11 tisíc volných míst, zaplňují je cizinci

  9:37aktualizováno  9:37
Firmy ve Zlínském kraji chtějí zaměstnat přes 300 ukrajinských dělníků. Žádostí je skoro nejvíc v České republice. Ministerstvo láká i lidi ze Srbska, Mongolska nebo Filipín.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Měly z nich být masérky nebo pomocnice do kuchyně a restaurace. Ženy z Ukrajiny, které ještě před rokem po internetu komunikovaly s lázeňským hotelem Ambra v Luhačovicích a měly zájem o volné místo, ale do práce nenastoupily.

„Trvalo to dlouho a některé si to nakonec rozmyslely, další se zamilovala. Takže z toho sešlo. O tento proces ale zájem máme pořád a zřejmě o pracovníky zase požádáme, protože nám stále chybějí,“ vysvětlila provozní hotelu Anna Návojová.

Firem, které mají zájem o zahraniční pracovníky, je ve Zlínském kraji čím dál více. Zvlášť v době, kdy domácí zaměstnance kvůli extrémně nízké nezaměstnanosti nemohou dlouhodobě sehnat. Proto oslovují agentury nebo využívají státní projekt Režim Ukrajina nebo nově Režim ostatní státy.

JobDNES.cz - pracovní portál s nabídkou volných míst a brigád

V obou případech jim ministerstvo průmyslu a obchodu pomáhá najít na určitou pozici konkrétního pracovníka z Ukrajiny, Mongolska, Filipín a nově i Srbska.

Od začátku letošního roku podali podnikatelé ve Zlínském kraji už 111 žádostí na 337 ukrajinských uchazečů. Za celý loňský rok to přitom bylo 79 žádostí na 316 Ukrajinců. Na ministerstvo přišla i jedna žádost z kraje o pět lidí z Mongolska.

„Zájem v tomto regionu je čím dál větší a počtem jde o druhé nebo třetí místo v rámci republiky,“ upozornila Bohdana Konečná ze zlínského Kontaktního centra pro východní trhy, které patří pod krajskou hospodářskou komoru.

Právě u ní se shromažďují žádosti na ukrajinské pracovníky. Ostatní země vyřizuje ministerstvo. Problém, na který firmy v těchto případech často narážejí, je čas. Na nové zaměstnance musejí kvůli administrativě a vyřízení všech náležitostí čekat několik měsíců.

Nezaměstnanost ve Zlínském kraji

červenec / srpen

  • Kroměřížsko 2296 / 2303
  • Uherskohradišťsko 2459 / 2397
  • Vsetínsko 3104 / 3099
  • Zlínsko 3126 / 3143
  • Zlínský kraj 10985 / 10942

Volných pracovních míst v regionu na konci srpna bylo 11693.

„Někteří si během dlouhé čekací doby najdou jiné zaměstnání. Na Ukrajině, případně v Polsku nebo Maďarsku, kde je proces rychlejší,“ naznačila Konečná.

I z toho důvodu volných pracovních míst ve Zlínském kraji stále přibývá. Na konci srpna jich bylo přesně 11693. To je historicky nejvíce za posledních deset let.

„Možná před zimou vypadnou sezonní letní práce, ale ani tak se číslo nijak zásadně nesníží. Navíc volná pracovní místa nám všechny podniky hlásit nemusejí, takže ve skutečnosti jich bude daleko více,“ potvrdila ředitelka krajského úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.

Na úřadě práce jsou často lidé těsně před důchodem

Nabídka firem dramaticky klesla po hospodářské krizi. Ještě v polovině roku 2008 zaměstnavatelé hlásili téměř 7 500 volných míst. O rok později už jich bylo jen 1 700, v létě 2010 dokonce necelých 1 400. Firmám se znovu začalo výrazně dařit v roce 2014, kdy meziročně stoupl počet míst o tři tisíce.

Teď je nabídka tak vysoká, že práci by měl najít každý člověk nahlášený na úřadě práce. Poptávka se ale nepotkává s nabídkou, protože na seznamu už jsou nejčastěji lidé se zdravotním omezením nebo těsně před důchodovým věkem.

Firmy přitom potřebují převážně montážní dělníky, řidiče, svářeče, zámečníky, zedníky nebo obsluhu strojů na výrobu a zpracování plastů. Některé už jsou v situaci, kdy kvůli nedostatku lidí musejí odmítat zakázky.

„To už nebude trvat dlouho. Například v automobilovém průmyslu je trh nasycený a to povede k poklesu tržeb, objednávek a tudíž i výroby. Během dvou tří let se totéž projeví i ve stavebnictví,“ tvrdí děkan Fakulty managementu a ekonomiky zlínské Univerzity Tomáše Bati David Tuček.

Autor:

Nejčtenější

Fenomén Zikmund. Cestovatel oslaví 100 let, připomene si ho celé Česko

Miroslav Zikmund s novou knihou Zikmund a Hanzelka - s Tatrou kolem světa.

Cestovatel Miroslav Zikmund oslaví 14. února sté narozeniny. Kulaté výročí si budou jeho obdivovatelé připomínat nejen...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Tátovu nepřítomnost jsem nebral jako újmu, říká Miroslav Zikmund mladší

Miroslav Zikmund mladší je synem cestovatel Miroslava Zikmunda a operní pěvkyně...

Po slavném otci zdědil vášeň k cestování. Na rozdíl od něj je ale Miroslav Zikmund mladší nejšťastnější, když krajinu a...

Hanzelka a Zikmund naštvali Brežněva, cestovatele sledovala tajná policie

Prezident Václav Havel při návštěvě Zlína 7. března 1990 v Divadle pracujících....

Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli miláčky národa, komunistický režim je však odepsal, když popsali...

Mladík na internetu vyhrožoval, že bude střílet do lidí jako Breivik

Ilustrační snímek

Jednadvacetiletý muž ze Zlínska na sociálních sítích vyhrožoval střelbou do lidí a následnou sebevraždou. Vyjadřoval...

Další z rubriky

Zikmund očima cestovatelů. Jeho preciznost je inspirativní, shodují se

Oslava stých narozenin cestovatele Miroslava Zikmunda se uskutečnila ve Zlíně.

Při příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda MF DNES oslovila jeho následovníky, přátele, spolupracovníky a...

Oslavence Miroslava Zikmunda přátelé překvapili novým vydáním jeho knihy

Nové vydání cestopisu ze Srí Lanky.

K dnešním stým narozeninám připravili pro cestovatele Miroslava Zikmunda jeho blízcí překvapení, je to nové,...

Budek po neshodách s členy ANO skončil, Otrokovice mají starostku

Starostka Otrokovic Hana Večerková.

Čtyři měsíce po komunálních volbách Otrokovice výrazně obměnily vedení města. Do jeho čela se postaví Hana Večerková z...

Najdete na iDNES.cz