V nemocnicích ve Zlínském kraji pracuje dvě stě cizinců, potřeba jsou další

  10:07aktualizováno  10:07
V nemocnicích ve Zlínském kraji pomáhají doplnit chybějící personál zahraniční lékaři a sestry. Ukrajinci přichází kvůli lepším podmínkám, Slováci zůstávají kvůli rodinám.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Viktoria Nevynna pochází z Ukrajiny a je jedním ze dvou set zahraničních pracovníků, se kterými se pacienti setkávají v některé z nemocnic ve Zlínském kraji. Trvalo téměř rok, než měla v ruce všechny potřebné dokumenty, pracovní vízum, zkoušky a nakonec diplom, díky kterému se stala právoplatnou českou lékařkou. Z domova ji vyhnala válka.

„Chtěli jsme s manželem pryč. Když jsme se dozvěděli, že v České republice hledají lékaře i ze zahraničí, zamířili jsme sem,“ vysvětlila lékařka, která je už dva roky součástí gynekologicko-porodnického týmu kroměřížské nemocnice.

Velkou většinu zahraničních pracovníků tvoří v krajských nemocnicích Slováci, těch je 181, dvanáct zaměstnanců je z Ukrajiny, dalších osm je z Ruska, Moldávie, Běloruska a Polska. Jsou mezi nimi lékaři, zdravotní sestry i dělníci. Zhruba dvacítka Slováků pracuje dlouhodobě i v soukromé nemocnici ve Valašském Meziříčí.

„Ochota českých lékařů zůstávat v menších nemocnicích na okrese není velká, takže bez zahraničního personálu bychom se neobešli. Obzvlášť lékaři a sestry ze Slovenska nám pomáhají hodně,“ prohlásil předseda představenstev Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček.

Ukrajinští lékaři potřebují uznat diplom

Zatímco slovenští zdravotníci nemají jazykovou bariéru ani problémy s uznáním lékařského diplomu, ukrajinští lékaři to měli v minulosti o poznání složitější. Administrativní i odborné záležitosti, které museli splnit, byly zdlouhavé a náročné. Především proto, že Ukrajina není součástí Evropské unie a Česká republika se chtěla o úrovni vzdělání přesvědčit sama.

„Mám za sebou ústní i praktické zkoušky v českém jazyce a diplom mi uznali jako platný na Univerzitě Karlově v Praze,“ popsala nutné podmínky Nevynna.

Podobné vyřizování má za sebou i lékař Mykhailo Havrysh, který pracuje ve Vsetínské nemocnici na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

„Čekání na pracovní vízum trvalo pět měsíců, rovněž aprobační zkouška byla náročná svým obsahem i koncentrací všech oborů do jednoho dne,“ upozornil.

Zvládl ji ale dobře, stejně jako jeho manželka. Hledali nemocnici co nejblíž k hranicím, aby to domů neměli daleko.

„Vsetín byla první volba, první nemocnice, ve které jsme si domluvili pohovor. A už jsme nikam dál s manželkou ani nejeli. Je nám to tu velmi blízké, příroda podobná jako u nás, příjemní kolegové, cítíme podporu od nich i od vedení nemocnice,“ konstatoval Havrysh.

Ukrajinských lékařů je v krajských nemocnicích pouze šest, dva jsou navíc jen stážisti a není jisté, jestli v regionu zůstanou. Nemocnice by jich přitom přijaly i víc.

„Je jasné, že bychom nepřijímali lékaře, u kterého bychom si jeho znalostmi nebyli jistí. Ale moc se jich nehlásí. Možná by byl větší zájem, kdyby administrativa netrvala tak dlouho a nabízela jistotu,“ upozornil Maráček.

Nemocnicím schází desítky lékařů a sester

V krajském zdravotnictví chybí desítky lékařů i sester. Baťova nemocnice například hledá lékaře na gerontologii, plicní oddělení, neurologii, ARO, onkologii i interní kliniku. Potřebuje i zdravotní sestry, laboranty nebo fyzioterapeuty.

V Kroměříži mají zájem o ortopedy, urology, chirurgy i diabetology.

Vhodné pozice i pro neatestované absolventy škol nabízí v Uherském Hradišti na oddělení mikrobiologie, ARO, dialýzy nebo klinické biochemie.

Podobné možnosti mají zájemci i ve Vsetíně.

„Oslovujeme i absolventy vysokých škol, účastníme se veletrhů, podporujeme zájem středoškoláků o studium medicíny a dalších zdravotnických oborů,“ doplnil mluvčí nemocnic Egon Havrlant.

Zlínský kraj také nabízí stipendia, díky kterým se podařilo během dvou let získat 18 budoucích lékařů a 16 zdravotnických pracovníků (viz též Stipendia nalákala budoucí lékaře a sestry, Zlínský kraj nabídne další).

I ukrajinská lékařka se hlásila na gynekologicko-porodnické oddělení v Kroměříži právě v době, kdy to bylo nejvíc potřeba.

„Měli jsme kritický nedostatek lékařů. Tři odešli a neměli jsme náhradu. Tato lékařka prodělala všechny potřebné procesy a pak bylo na rozhodnutí primáře a jeho týmu, jestli ji přijmou mezi sebe,“ dodala místopředsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Autor:

Nejčtenější

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, úspěch je to i v...

Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale...

Další z rubriky

Strážníci stárnou, nováčci nejsou. Zlepšit to může třeba zavedení výsluh

Ilustrační snímek.

Ve Zlínském kraji je málo strážníků, zlínské městské policii schází šestnáct lidí, vsetínské čtyři. Lidé nemají zájem o...

Spor měst s provozovatelem zlínských vodáren může skončit dohodou

Ilustrační snímek

Soudní spor kolem zlínských vodáren, které provozuje Moravská vodárenská, může skončit dohodou. Zástupci koncernu a...

Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, úspěch je to i v...

Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz