Výpověď od zaměstnavatele nemusí být důvodem k panice

aktualizováno 
Ekonomové předpovídají v tomto roce nárůst nezaměstnanosti. Vyvarujte se chyb, kterých se v panice a strachu ze ztráty místa můžete dopustit. Pokud patříte mezi schopné zaměstnance, firma nebude mít důvod se vás zbavovat.
Obavy ze ztráty zaměstnání dnes pociťují mnozí z nás.

Obavy ze ztráty zaměstnání dnes pociťují mnozí z nás. | foto: Profimedia.cz

Některé podniky už pod stromeček nadělily výpovědi a podle odborníků se letos bude situace zhoršovat. To, že zavládly obavy ze ztráty zaměstnání, potvrzuje i Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální agentury Manpower. "V poslední době jsme zaznamenali velký útlum fluktuace zaměstnanců. Mají strach, že pokud dojde k propouštění, stanou se kvůli zkušební době těmi, kdo opustí firmu jako první." Ne všichni však reagují rozumně.

Ptejte se, co bude

Paniku často vyvolá i zaměstnavatel, který o svých plánech neinformuje.

"Zaměstnanci by měli mít vždy dostatek informací o situaci i chystaných změnách. Pokud zaměstnavatel mlží, stává se, že ze strachu odcházejí i zaměstnanci, kteří byli důležití a o jejichž propuštění se neuvažovalo," říká Klára Valentová, specialistka na pracovní právo advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

K tomu Jiří Halbrštát dodává: "Většinou firmu opouštějí ti nejschopnější, protože jinou práci snadno najdou."

Tipy a dotazy

Pokud máte problém v zaměstnání napište na dagmar.langova@mfdnes.cz

Není to však jediný problém: mezi neinformovanými zaměstnanci dochází k intrikám, pomluvám, podrazům a poklesu morálky.

Marek Sebastian Coutierre, lektor manažerského vzdělávání CMC Graduate School of Business Čelákovice, proto radí: "Doporučuji jít za nadřízeným, promluvit si s ním otevřeně o svém pocitu ve smyslu ‚šíří se tu zákulisní informace o výpovědích; jsem tu, protože mi na mé práci záleží, nevím, jestli se bude týkat i mě‘."

Nedělejte chyby

"Je hodně individuální, jak kdo pod stresem zareaguje. Někdo začne pracovat s větším nasazením, ale najdou se i lidé, kteří mají pocit, že si zaslouží, aby jim firma za situaci, do které se dostali, ‚zaplatila‘ a v extrémních případech jsou schopni i krást," dodává Tamara Čermáková, konzultantka personálně poradenské společnosti Synergie.

Podle psycholožky Zdenky Židkové také rádi volíme útěk do nemoci. Nicméně tím, že si necháte vystavit neschopenku a dalšího půl roku strávíte na nemocenské, nic nevyřešíte. Problém jen oddálíte. Navíc při hledání dalšího místa ztratíte body.

"Ti, kdo reagují na výpověď pracovní neschopností, jsou obvykle lidé, kteří nejsou k firmě loajální, nejsou schopní pro svou práci něco obětovat, odcházejí už pět minut před koncem pracovní doby," mluví o svých zkušenostech inženýr Halbrštát. Tito lidé se vystavují i riziku, že jim zaměstnavatel například v budoucnu nenabídne jinou práci nebo nebude chtít poskytnout kladné reference pro hledání nového místa.

Spoléhejte sami na sebe

Velkou chybou bývá i "falešná kolegialita". Tedy vyhledávání výhodných známostí s tím, že vás ochrání a díky jejich pomoci si místo udržíte. Hrozí, že ten silnější vás při sebemenším problému potopí.

"Člověk se hlavně nesmí bát. Taková nepříjemná zkušenost může vést k tomu, že se váš život zlepší. Naučíte se spoléhat sami na sebe, začnete dělat něco jiného, co vás bude ještě více bavit," radí psycholožka Židková.

Rovněž lektor Coutierre považuje zákulisní intriky za krátkozraké. "Jediné, čeho tímto krokem dosáhnete, je nanejvýš krátké oddálení nevyhnutelného. Navíc vás tyto kroky mohou v budoucnu poškodit při hledání místa nového. Na řešení odchodu, či neodchodu z firmy ve chvíli, kdy se rozdávají výpovědi, bývá většinou pozdě," dodává.

Jeho radou je prevence: stát si pevně za svou prací, umět si obhájit svůj přínos společnosti a podílet se na jejím dění. A to vše nejen v době, kdy po firmě chodí strašák propouštění.

Neplatí, že v první vlně jsou propouštěni služebně mladší. Nejdříve většinou odcházejí najatí cizinci. Pak se firmy především loučí s těmi, kteří podávají menší výkon než ostatní.

Podle Jiřího Halbrštáta se firmy pro ty, kteří se osvědčili, snaží dočasně najít uplatnění v rámci podniku, třeba na nižších pozicích. "Všichni vědí, že finanční krize bude trvat jen nějakou dobu a že třeba za rok budou ty lidi potřebovat zpátky," vysvětluje.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sepsat závěť není těžké. A může to být i zadarmo

Závěť se stává čím dál tím víc „trendy“. Rok od roku jich notáři sepisují víc, letos už jich je skoro tolik jako za...

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

V jakých šatech do práce? Stylistka radí, jak vybírat a mít styl

Zdravotníci, policisté nebo průvodčí ve vlaku to mají jednodušší, v práci nosí uniformy. My ostatní se musíme každé...

Najdete na iDNES.cz