Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

Vánoce si ve firmách vzít nenechají. Někde je však pojmou jinak

Bujaré vánoční večírky, k tomu navíc nějaký ten benefit, pro děti třeba mikulášská. Tak obvykle vypadá předvánoční čas ve firmách. Letos však již druhý rok za sebou situaci komplikuje pandemie koronaviru. A zaměstnavatelé se tomu přizpůsobují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V této nelehké době se firmy snaží vytvářet pro své zaměstnance stabilní zázemí a zajistit příjemné pracovní prostředí. Rády by jim také, stejně jako tomu bylo v minulých letech před Vánocemi, poděkovaly za jejich práci a odměnily je. V mnoha firmách ale přemýšlejí nad tím, jak konkrétně. Co je totiž možné dnes, za pár dní může být neuskutečnitelné. 

Hledáte zaměstnání s benefity? Najděte si dobrého zaměstnavatele na portálu jobDNES.cz.

„Rádi se s našimi zaměstnanci potkáváme i mimo práci, tak pevně doufám, že si budeme moc popřát hezké Vánoce a klidný konec roku společně tak, jak jsme zvyklí,“ říká Martina Bedřichová, HR Team Leader ve společnosti MultiSport. Dodává, že společné akce jsou součástí jejich firemní kultury a vlastně také trochu zaměstnaneckým benefitem. 

Rovněž v IT společnosti Algotech věří, že i přes různá omezení a opatření se jim předvánoční setkání podaří uskutečnit. Na něm kromě poděkování všem za dobrou práci a zhodnocení uplynulého roku také se zaměstnanci sdílejí příběhy a zkušenosti v týmu, které za uplynulý rok získali. Když ale nebude zbytí, obě firmy najdou jiný způsob, jak lidem poděkovat.

Někteří z obav, aby vládní opatření večírek na poslední chvíli nezhatila, zvolili odlišnou strategii. „Letos jsme zorganizovali ‚Vánoční večírek‘ dříve, už na konci října. Slavili jsme v místním pivovaru Chomout formou rautu a jako zábavní program jsme měli stand up comedy show herců Moravského divadla Olomouc s názvem Děláme to ve třech,“ popisuje Lucie Stehlíková, HR manažerka Grizly.cz. „Mám pocit, že se akce velmi povedla a namotivovala zaměstnance na vánoční sezonu, která je u nás velmi výživná.“

Čím vánoční akce kompenzovat

Mnohé firmy pak plánované vánoční večírky či jiné předvánoční akce začaly kvůli zhoršující se epidemiologické situaci už rušit. „Přemýšlí ale o kompenzaci a chtějí lidem nabídnout něco jiného,“ říká Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. A jdou na to opět různě.

Tak například společnost Ness Czech v minulosti organizovala setkání s Mikulášem pro všechny děti zaměstnanců firmy. Letos setkání raději zrušili, dětem však pošlou mikulášskou nadílku.

U České podnikatelské pojišťovny (ČPP) je oblíbeným „benefitem“ v předvánočním čase tradiční pořádání vánočních trhů, kde si mimo jiné lze zakoupit originální vánoční výrobky chráněných dílen a podpořit tak jejich činnost. Ještě minulý týden doufali, že se uskuteční i letos, začátkem tohoto týdne však od pořádání ustoupili. „Přemýšleli jsme ale, jak alespoň částečně akci zachovat a dobročinné organizace, s nimiž spolupracujeme, podpořit,“ říká Renata Čapková, tisková mluvčí ČPP. A řešení se našlo. Pro zaměstnance připraví hromadný e-mail, v němž jim nabídnou možnost si výrobky zakoupit prostřednictvím e-shopů organizací.

Co naopak stále ve velké míře běží, je firemní dobrovolnický program, v rámci kterého zaměstnanci ČPP pomáhají neziskovkám nejen v průběhu roku, ale také v období předvánočním. Někteří tak například chodí do neziskovek pomáhat slepovat cukroví. Pro představu, k polovině listopadu pojišťovna evidovala 280 zaměstnanců zapojených do programu a 2 124 odpracovaných hodin.

Vánoční dárky a poděkování

Více než v předchozích letech také firmy nabízejí svým lidem různé dárky nebo poukazy, případně dovolenou navíc. Například ve společnosti Grizly.cz mají pro zaměstnance připravené kvalitní láhve na pití s logem Grizly a sloganem: „S Grizly mě to baví“. „Naši zaměstnanci se mohou těšit na ‚hravý‘ vánoční dárek, který jistě potěší celou rodinu,“ potvrzuje také Martina Bedřichová.

Drobný vánoční dárek připravují pro své zaměstnance i ve firmách Mondi Štětí, MOL Česko, Geis či ČPP. Na centrále pojišťovny je obvykle roznáší generální ředitel Jaroslav Besperát, aby současně každému osobně poděkoval za celoroční práci. Pokud to bude možné, učiní tak i letos. Pokud ne, proběhne poděkování jak pro lidi z centrály, tak z regionů prostřednictvím online videa, stejně jako už loni.

„Drobný vánoční dárek už realizujeme. Obsah má být ovšem překvapením, takže ho nebudu prozrazovat,“ uvedl Ruslan Skopal, zástupce české značky spodního prádla Styx.

Ve společnosti Sodexo Benefity si pracovníci mohou dárek vybrat sami hned z několika zajímavých možností. „K Vánocům také přispíváme body do Cafeterie, aby si naši zaměstnanci i jejich rodina mohli pořídit cokoliv od knih, přes wellness, až po zážitky a cestování,“ říká Martina Machová, personální ředitelka Sodexo Benefity. Příspěvek do Cafeterie a navíc ještě voucher na nákup zboží dostanou rovněž lidé v BNP Paribas Cardif.

Pod stromeček někde dostanou i prémie

Část zaměstnavatelů odmění své zaměstnance i letos také finančně. Na vánoční odměny se tak mohou těšit například ve firmě Geis.

Polovinu 13. mzdy pak bude před Vánoci vyplácet zaměstnancům společnost Mondi Štětí. „Je možné si ji nechat vyplatit ve mzdě nebo převést do kafeterie,“ doplnila Hana Velíšková, personální ředitelka Mondi Štětí. 

A odměn se nejspíš dočkají rovněž v Algotech. Tady je jejich systém vázaný na výsledky firmy. A podle personálního ředitele Josefa Pavlise to vypadá slibně.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Spočítejte si na unikátní kalkulačce, jakou cenu má váš rodinný dům

Česká asociace pojišťoven připravila unikátní kalkulačku. Majitelé rodinných domů si na ní mohou sami propočítat, jaká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nejlepší je pracovat u pražské firmy za pražské peníze z Ostravy, říká expert

Reálná mzda klesá, ta nominální ale roste. Ve 2. čtvrtletí 2023 vzrostla o 7,7 % a činila 43 193 Kč. Kde se mzdy...

Některé školy se chovají jako dobří rodiče. Na „děti“ dohlížejí i po studiu

Nejen firmy jdou aktivně do boje o své budoucí zaměstnance. Také jednotlivé vysoké školy mají zájem, aby se jejich...

Vysokoškoláky bereme, hlásí firmy. Také absolventi jdou na dračku

Máte v ruce čerstvý diplom z vysoké školy, prázdniny jsou pryč, a vy stále marně sháníte zaměstnání? Něco musí být...

Bílé límečky dávají přednost home office. Co na to zaměstnavatelé?

Flexibilita práce, především v podobě práce z domova, stále obsazuje čelní příčky žebříčků populárních benefitů. Řada...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...