Personalista Tomáš Surka

Personalista Tomáš Surka | foto: Quanta

KOMENTÁŘ: Trh práce v roce 2021? Nejistota. Ale vznikají i nové plány

  • 1
Koronavirus zatřásl ekonomikou, se stabilitou některých firem a také s trhem práce. Personalisté mají za sebou rok, jaký nezažili. Prošel tento obor zemětřesením, nebo jen lehkým otřesem? A jaký bude další vývoj na trhu práce? Nad tím se v komentáři zamýšlí personalista Tomáš Surka ze společnosti Quanta.

Mnozí personalisté kvůli koronaviru očekávali zemětřesení, plošně se ale nakonec nekonalo. Nejlepším důkazem je, že došlo jen k mírnému nárůstu nezaměstnanosti. Jedním z důvodů malého zvýšení nezaměstnanosti je skutečnost, že se nyní do Česka dostane mnohem méně pracovníků z ciziny. Bez nich by se přitom české firmy před nástupem koronaviru neobešly.

Rozhodněte o své budoucí kariéře včas. Vyberte si z více jak 40 tisíc aktuálních nabídek práce na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Chybějící zahraniční pracovníky nahradili lidé z oborů, kterým covid vystavil stopku, díru po cizincích však úplně nezacelili. A proto je paradoxně v některých oborech větší nedostatek pracovních sil než před příchodem pandemie. Zemětřesení na trhu práce se zatím nekonalo, končící rok však byl rokem obrovské nejistoty. Ta i nadále přetrvává a výrazně komplikuje plánování ve všech oblastech, personalistiku nevyjímaje.

Velké zemětřesení však zažily cestovní ruch a gastronomie. Pracovníci z těchto oborů se dostali do velkých potíží. Rovněž celá řada kancelářských firem škrtala, kde se dalo. Firmy jsou i nadále opatrné, nevědí, jak se situace bude dál vyvíjet. Mnozí pracovníci zajišťující administrativní podporu v kancelářích však rychle našli uplatnění v oborech, kterým naopak koronavirus přihrál nové zákazníky. Jedná se o logistiku a svět internetových obchodů.

Tomáš Surka

  • V oblasti lidských zdrojů působí od roku 2011.
  • Je ředitelem personálně-poradenské společnosti Quanta.

Ještě jinak ovlivnil koronavirus personalistiku ve výrobě, kde v Česku hraje prim automobilový průmysl. První vlna epidemie tehdy firmy na týdny zcela zastavila a přinesla strmý pád odbytu. Ale ve druhém kvartálu naopak začaly automobilky a jejich dodavatelé ve velkém zaměstnance nabírat.

Od loňského září máme zvýšenou poptávku napříč výrobními firmami a zájem o nové lidi i nadále pokračuje. Velké množství výrobních společností už nyní poptává pracovníky na první i druhý kvartál roku 2021.

Samostatnou kapitolou a jedním ze symbolů epidemie se stal hromadný přesun pracovníků do režimu home office. Některé firmy nechaly zaměstnance doma prakticky celý rok, mnohé v tom budou pokračovat i v tomto roce. Mluví se o tom, že v některých firmách se bude jednat o změnu trvalou i o tom, že se bude zmenšovat plocha kanceláří.

Jiné společnosti ale přicházejí na úskalí práce z domova, která například přináší zhoršenou komunikaci ve firmách. Pro mnohé zaměstnance kromě toho představuje společná práce v kanceláři daleko kreativnější prostředí než home office.

Covid přímo ovlivnil i práci personalistů. Namísto osobních setkávání se zájemci o práci přišly na řadu online schůzky a pracovní pohovory na dálku. Ty sice šetří čas, ale především u vyšších a odbornějších pozic je vhodnější osobní setkání. Přímý kontakt s klientem napoví personalistům lépe než telefonát nebo rozhovor po internetu.

Nový rok 2021 se podle mého názoru ponese ve znamení pokračující nejistoty. Naši klienti jsou však spíše optimističtí a plánují nábory nových pracovníků, někteří dokonce velmi rozsáhlé. A to je pozitivní zpráva.