Pokud ke zrušení karenční doby dojde, kompenzací pro zaměstnavatele bude snížení sazby sociálního pojištění. Jaké novinky přinese příští rok u sociálního pojištění?
Čtěte také |
Zaměstnavatelé nyní platí za zaměstnance na sociálním pojištění 25 % z hrubé mzdy. Projdou-li zákonné změny související s nárokem zaměstnance na finanční plnění od zaměstnavatele již od prvního dne nemoci úspěšně celým legislativním procesem, sníží se od července povinné sociální pojištění placené zaměstnavatelem na 24,8 %.
„Za celý kalendářní rok 2019 by následně zaměstnanci zaplatili méně i na dani z příjmu, neboť ta se počítá ze superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy zvýšené o sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Daňová úspora však nebude velká,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Při nadstandardních příjmech vyšší odvody
Sociální pojištění se platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu. U zaměstnanců se sociální pojištění placené zaměstnancem i zaměstnavatelem naposledy zaplatí za měsíc, kdy je stropu dosaženo. U OSVČ se sociální pojištění za kalendářní rok v přehledu o příjmech a výdajích vypočítává rovněž nejvýše z maximálního vyměřovacího základu. K příjmům nad strop se tedy pro výpočet sociálního pojištění nepřihlíží.
Pro rok 2019 se však maximální vyměřovací základ zvyšuje z 1 438 992 korun na 1 569 552 korun. Lidé s velmi vysokými příjmy tudíž příští rok zaplatí na sociálním pojištění více než za rok 2018. „Například podnikatel se ziskem čtyři miliony korun zaplatí za rok 2018 na sociálním pojištění 420 186 korun a za rok 2019 potom 458 310 korun,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Pozor na podstatné změny u OSVČ
Všech osob samostatně výdělečně činných, které platí zálohy na sociální pojištění, se dotýká další výrazná novinka, a to změna splatnosti záloh. V roce 2019 se budou měsíční zálohy nově platit v aktuálním měsíci, a nikoliv do 20. kalendářního dne následujícího měsíce, jako tomu bylo v roce 2018. Měsíční zálohu za leden 2019 bude tedy nutné uhradit právě ještě během ledna 2019.
Nepříjemnou novinkou pro osoby samostatně výdělečně činné s nízkými příjmy je i zvýšení minimální měsíční zálohy na 2 388 korun. Příznivou zprávou je naopak zvýšení limitu pro neplacení sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti z původních 71 950 korun na 78 476 korun. „Částka 78 476 korun se však bude snižovat za každý měsíc, kdy vedlejší samostatná výdělečná činnost nebude vykonávána, a to o 6 540 korun,“ doplňuje Gabriela Ivanco.
Odvody u práce na dohodu až u odměny tři tisíce
Pro účely nemocenských dávek a státních důchodů se hodnotí pouze příjmy, z nichž je zaplaceno sociální pojištění. Z práce na dohodu o pracovní činnosti se bude v roce 2019 platit sociální pojištění pouze tehdy, bude-li hrubá měsíční odměna 3 000 korun a více. Z nižší hrubé odměny se sociální pojištění platit nebude, což přináší nižší zdanění, ale současně se taková práce nehodnotí pro důchod ani pro nárok na nemocenskou.
„Zvýšení limitu pro osvobození od platby sociálního pojištění o 500 korun je tak příznivé zejména pro ty, kteří odvádějí sociální pojištění ze souběžného pracovního poměru nebo podnikání a na dohodu o pracovní činnosti si pouze přivydělávají,“ upřesňuje daňová poradkyně Gabriela Ivanco.