Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později výrobní sortiment rozšířil o hliníkové konstrukce a plastová okna. Na trhu Jiří Kraus funguje už 27 let a uspěl i v zahraničí.

Jiří Kraus | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vaše firma funguje už 27 let, jste na to pyšný?
Když přemýšlím o začátcích mého podnikání, občas si říkám, jak jsem se do takového oboru vůbec mohl pustit. Naštěstí už se stalo a jsem rád, že firma funguje a doufám, že fungovat bude. Stále se snažím být při zemi, protože jak se říká, pýcha předchází pád.

Společnost jste založil v roce 1994, jak to začalo?
V roce 1994 přišel jeden můj kamarád na myšlenku založit firmu, která by se zabývala projekcí, dodávkou a montáží výtahů. Myšlenka to nebyla špatná, i když je pravda, že už v té době u nás existovala konkurence, nejen malé české firmy, ale i nadnárodní společnosti, které hledaly cestu k místnímu trhu.

Váhal jste, zda do toho jít? Nebál jste se konkurence nebo toho, že neuspějete?
Jelikož jsem předtím pracoval v německé firmě a měl jsem hodně kontaktů doma i v cizině, tak jsem do toho šel, přestože jsem s podnikáním neměl vůbec žádné zkušenosti.

Samozřejmě, že začátky nebyly jednoduché. Nejprve se naše firma živila hlavně projekcí, se kterou jsem jako technik měl nejvíce zkušeností. Ale už za pár měsíců jsme začali prodávat některé výtahové komponenty a postupně jsme získávali novou klientelu. Tehdy jsme měli čtyři zaměstnance.

Už o rok později jste začal s vlastní výrobou. Co vše tomu předcházelo? A co bylo nejtěžší?
Vlastní výrobní program jsme zahájili v pronajatém výrobním prostoru. Bylo to období plné nových nápadů, nakoupili jsme výrobní stroje. Bohužel toto období bylo i hodně bolestivé na financování v rámci úvěrů, úroky dosahovaly i hodnoty okolo 20 %.

Ve stejném roce jsme se se společníkem rozešli a od roku 1996 je MSV Liberec firma ryze výtahářská. Zakázek ale přibývalo, a už o dva roky později jsme se stěhovali do nových prostor.

Jak se za dobu vašeho působení na trhu proměnila tato oblast, ať už co se týká nároků na bezpečnost nebo nároků klientů?
Zákazníci jsou čím dál tím více náročnější, protože dnes již mohou porovnat a vybrat si výtahy od různých firem, jak národních, tak nadnárodních. Naší výhodou je, že máme vlastní výrobu, a tím se můžeme zákazníkům přizpůsobit v jejich rozměrových a designových požadavcích.

Během působení naší firmy se bezpečnostní normy změnily několikrát a naší povinností je nejen tyto normy dodržovat, ale i upozorňovat naše zákazníky na případné nedostatky jejich výtahů. V servisu udržujeme okolo tří tisíc výtahů a nemůžeme si dovolit mít s nimi žádné problémy.

Uměl byste spočítat, kolik výtahů už jste vyrobili?
Troufám si odhadnout, že naše firma vyrobila okolo pěti tisíc výtahů či jejich částí. Neznamená to pouze celky výtahů, ale také jenom komponentů, protože si od nás objednávají výrobu i menší servisní firmy, které nemají vlastní výrobu.

Jiří Kraus (59 let)

 • Vystudoval SPŠSE Liberec.
 • Po škole nastoupil do Montážních závodů v Liberci, kde pracoval jako konstruktér výtahů.
 • Byl technikem a vedoucím střediska Drážďany – Liberec ve firmě Technolift.
 • V roce 1994 se svým společníkem založil firmu MSV Liberec.
 • Od roku 1996 je jediným majitelem firmy.
 • Je ženatý, má 3 děti (dva syny, jednu dceru) a tři vnoučata.
 • Byl vrcholovým sportovcem, v roce 1981 získal titul mistra Evropy na dvousedadlových saních.
 • Po ukončení sportovní kariéry nějaký čas pouze pracoval, a jak sám říká, to nebylo dobré. Proto se opět vrátil ke sportu, cvičí, jezdí na kole, v zimě preferuje sjezdové lyžování a běžky.
 • Jeho velkým koníčkem je filatelie. Zabývá se hlavně polární tématikou z oblasti Antarktidy, která je mu jako bývalému zimnímu sportovci nejbližší.
 • Je členem Prestige Philately Clube Prague a Svazu českých filatelistů.
 • Spolupořádá Evropskou výstavu známek a Polar Salon Liberec 2022, která se uskuteční letos v říjnu v Liberci.

Uspěli jste i za hranicemi, pamatujete si ještě na svou první zahraniční zakázku? Kde nejdál vaše výtahy najdeme?
První výtahy, které jsme dodávali do zahraničí, byly pro naše konzulární zastoupení v Bernu, Tbilisi a v Bukurešti. Tyto dodávky byly většinou přes tuzemské stavební firmy, které byly pověřeny kompletní dodávkou na klíč.

Přelom ve vlastních dodávkách výtahů do zahraničí začal asi před sedmi lety a vlastně to byla náhoda. Potkal jsem se s bývalým kolegou, který v té době pracoval v Londýně a nabídl nám spolupráci na dodávkách výtahů do Anglie. Jelikož tyto firmy expandují i mimo Evropu, dodávali jsme výtahy například do Kataru či Austrálie.

Jsou zahraniční dodávky odlišné?
Zpravidla nejde o typové a sériově vyráběné výtahy, ale spíše o různé speciality podle požadavků zákazníka. Nejen co se týká designu, ale třeba i nosnosti. Například tzv. auto výtahy uvezou i více než 5 tun.

V případě zahraniční zakázky je také zcela rozdílný způsob dopravy. Nejen, že je potřeba vyřešit celní deklarace, ale zároveň s tím souvisí i speciální zabalení zboží, např. dřevěné palety musí být ošetřeny proti veškerým škůdcům apod. Na vše musíte přiložit certifikáty. Pokud tyto papírové záležitosti máte vyřízeny, můžete nakládat, ale jen do kontejnerů určených pro dopravu na moři.

Dnes zaměstnáváte 90 lidí. Na webu hledáte nové pracovníky, jak se vám daří obsazovat volné pozice? Koho je nejtěžší sehnat?
V dnešní době je složité najít jakéhokoliv kvalitního zaměstnance. Pro náš obor jsou to hlavně servisní technici a montéři. Samozřejmě, že i jiné obory naší činnosti jsou nedostatkové (např. konstruktéři, svářeči apod.), ale s tím si zatím umíme poradit.

Jaké máte plány do budoucna?
Co se týká mých plánů do budoucna, chtěl bych ještě dokončit nějaké své myšlenky v rámci výroby a skladování v našem objektu. Poté bych chtěl v rámci důchodu více času věnovat svým koníčkům a dalším volnočasovým aktivitám. Záleží jenom na dětech, jak uchopí výzvu k převzetí firmy.

Co vám podnikání dalo? Nebo vzalo?
Naučil jsem se, že v podnikání musí člověk občas umět rychle zareagovat a také umět naslouchat druhým, i když konečné rozhodnutí je stejně na něm. Měl jsem možnost potkat se s mnoha zajímavými lidmi z různých oborů v tuzemsku i v zahraničí. Byla to pro mě i motivace zdokonalit se v angličtině, kterou dnes využívám i v rámci svého hobby.

Také hledáte zaměstnance? Vyberte si je ze 120 tisícové databáze uchazečů na portálu jobDNES.cz.

Bohužel v úvodu podnikání jsem byl nucen často práci upřednostnit před rodinou, což si dnes někdy vyčítám.

Na začátku rozhovoru jste mi říkal, jak jsem se do takového oboru vůbec mohl pustit. Pustil byste se do něj znovu?
To je docela zajímavá otázka. Kdybych byl ve věku, kdy jsem začínal, tak asi ano. Myslím, že zkušenosti spojené s podnikáním a s vrcholovým sportem jsou dobrou devízou pro život.

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

Inflace dopadá i na české milionáře. Jak řeší, aby nezchudli?

Inflace zrychluje, meziročně stoupla na 6,6 % a podle ekonomů bude zdražován pokračovat. Z růstu cen mají obavy i čeští...

Spoříte na důchod v penzijku? Jak vytěžit maximum a vyhnout se zdanění

Penzijní spoření je u nás velmi oblíbené, nabízí totiž hned několik výhod a benefitů od státu. Na co se zaměřit, pokud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za energie lze ušetřit, s pomocí dotací opravdu výrazně. Na co a jak čerpat

Premium Ceny energií letí raketově vzhůru. Řada lidí proto přemýšlí, jak spotřebu snížit. Ovšem nikoliv na úkor komfortu...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

Poradna: co dělat, když zaměstnanec odmítá testování či očkování

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo firmám 23. listopadu 2021, až na některé výjimky, povinné pravidelné testování...

Pět typů toxických vůdců, kteří umí zničit i dobrou firmu

Manažeři, stejně jako ostatní zaměstnanci, se dělí do dvou skupin. Na dobré a špatné. V případě manažerů je však tento...

Výlet na safari i do Vesmíru. Netradiční podnikání nabízí příběh i dobré skutky

Tomáš Pokorný a Matyáš Dřevo začali s podnikáním už na vysoké škole. Předplatné na psí pamlsky byl tak trochu risk, ale...

Navzdory překážkám podnikání nevzdala. Do firmy už zapojila i rodinu

Před téměř deseti lety prodala Ivana Holubová pár nepotřebných věcí v bazaru, aby přilepšila rodinnému rozpočtu. Začalo...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...