Koučovat může nejen personální manažer, ale také psycholog, konzultant nebo člověk z byznysu. Služeb kouče nejvíc využije zájemce, který zná cíl, ale neví, jak k němu dojít. Kouč může pomoci i člověku, který chce změnu a potřebuje odborníka, jenž mu poradí s možnostmi na pracovním trhu.
Kde chcete být za pár let?
Může se hoditNastartujte svoji kariéru s jobDNES.cz. Vyberte si z aktuálních volných pracovních pozic. |
Práce kouče začíná na úvodní schůzce, kdy se ptá klienta na důvody, které ho za ním přivádějí, i na jeho představy o další kariéře. Spolu mohou stanovit kariérní cíl i dílčí mety, přes které cesta povede. Může to být hledání nové práce, povýšení, změna pozice či oboru, požádání o vyšší plat na současné pozici nebo možnosti zahraničního uplatnění.
Kariérní kouč však pomáhá také s řešením nestandardních situací v zaměstnání. Třeba pokud má klient pracovní problém s podřízeným či nadřízeným či vázne komunikace v týmu. Služby kouče také velmi často využívají manažeři na top pozicích. Zpravidla jsou na svém místě osamocení a nemají kolegu, se kterým by řešili složitou situaci, poradili se anebo rozebrali vzniklý problém. Nebo partnera ve firmě mají, ale nechtějí s ním problémy sdílet.
Kouč může pomoci v hledání práce
Příkladem může být muž, který se pohyboval celou svou profesní kariéru v automobilovém odvětví. Závod, kde pracoval, se přesunul na východ a on se ocitl téměř ze dne na den bez práce, zcela nepřipravený na zákonitosti trhu.
Profesní organizace koučů
|
Nevěděl, kde a jak začít s hledáním nové práce, jaké jsou jeho možnosti ani jaká je jeho cena na trhu práce. Neuměl si představit, co všechno ho čeká, pokud změní lokalitu a půjde za pracovní nabídkou hodně vzdálenou od domova, ani jaké jsou jeho možnosti, pokud úplně změní obor.
Na schůzce s kariérním koučem si nejprve srovnal priority. Ujasnil si, že chce zůstat dále ve výrobním sektoru, ale zároveň netrvá na automobilovém průmyslu ani na lokalitě. Nechal si poradit, jak napsat životopis a jaké personální agentury a headhuntery oslovit, rozhodil sítě mezi své známé.
I když to trvalo tři měsíce, než našel nové uplatnění, měl pocit, že má situaci ve svých rukou. I v novém zaměstnání mu byl kouč užitečný. Pomohl mu zvládnout sžití s novým kolektivem i adaptaci na nové prostředí.
Pětistovka, ale i pět tisíc za hodinu
Kouč a klient se scházejí pravidelně, diskutují o dosažených pokrocích a konzultují další postupy. Vzniká mezi nimi důvěrný vztah, kdy klient ví, že co s koučem řeší, zůstane jen mezi nimi. Schůzky trvají hodinu až hodinu a půl, k vyřešení problému je potřeba čtyři až deset setkání.
Cenové rozpětí koučů je velmi široké. Může se pohybovat okolo 500 Kč za hodinu, když jde o méně zkušené kouče. Průměrný kouč je honorován zhruba mezi 1 000 a 3 000 Kč za hodinu, hodně zkušený a renomovaný kouč, zvláště s firemní klientelou, se pohybuje v hodinové sazbě okolo 5 000 korun. Většina koučů nabízí dvě ceny: pro soukromé osoby nižší a pro firmy vyšší.
Při výběru kouče jsou důležité zejména tři faktory: profesní vzdělání kouče a jeho praxe. Ptejte se, kolik hodin už odkoučoval, zda může předložit nějaké reference, dejte i na první dojem. Pokud máte na některého z koučů dobré reference od přátel či známých, oslovte ho. Samozřejmě existuje také možnost vyhledat kouče na profesních sociálních sítích či v jednom z registrů koučů (www.koucove.cz).