Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Podnikání vynášelo, teď se jeho žena bojí krachu. Jak ochránit rodinu?

Řada firem, živnostníků a drobných podnikatelů začíná řešit existenční potíže. Podnikání v době pandemie zatěžuje rodinné rozpočty a přináší do domácností napětí a ekonomické nejistoty. Příkladem je paní Dana, která se obává o rodinný majetek, protože firma jejího manžela je kvůli pandemii v útlumu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„S manželem jsme spolu přes deset let, společné jmění manželů upravené nemáme. Ve vztahu byl vždy on ten zajištěnější, podniká v oblasti pohostinství a dobře se mu dařilo. Nikdy jsme se jako rodina neměli špatně, manžel tvrdě roky pracoval, ale kvůli koronakrizi je jeho podnikání už delší dobu v útlumu. Nevím, zda třeba už nemá nějaké dluhy. Bojím se, že nám z majetku nic, ani pro děti, nezůstane. Jak mám postupovat, abychom majetek zachovali v rodině i v horších časech?“ ptá se paní Dana.

V podobné situaci se nyní ocitá stále víc rodin. Na konkrétní dotaz čtenářky iDNES.cz odpovídají Bořivoj Líbal a Anežka Večeřová z advokátní kanceláře Noerr.

„U ochrany majetku ve společném jmění manželů více platí, že když se objeví první problémy, často je na efektivní řešení už pozdě,“ osvětluje Bořivoj Líbal. Do společného jmění manželů, pokud si jej manželé neupraví smluvně jinak, totiž podle Líbala spadají ze zákona kromě aktiv také závazky, a to nejen společné, ale i závazky převzaté jen jedním z manželů. 

„Manželé jsou ze závazků vzniklých za trvání manželství až na výjimky zavázáni společně a nerozdílně. I pokud je například pod úvěrovou smlouvou na podporu podnikání podepsán pouze jeden z manželů, mohou věřitelé při vymáhání takové pohledávky dosáhnout na majetek z celého společného jmění,“ dodává advokát.

Pokud ale při uzavírání závazků jeden z manželů jedná mimo rámec běžných rodinných záležitostí bez souhlasu druhého, typicky si zapůjčí vysokou finanční částku, jde takový dluh k tíži tohoto manžela a společné jmění může být věřitelem postihnuto jen do výše jeho potenciálního vypořádacího podílu. Opomenutý manžel však musí vůči věřiteli aktivně projevit svůj nesouhlas, což ale v praxi není jednoduché a neobejde se bez právní pomoci.

Nejlepší ochranou je prevence

Rozdělení závazků se však dá ošetřit ve smlouvě o manželském majetkovém režimu. Dá se uzavřít u notáře, a to nejen před vstupem do manželství, ale i za trvání manželství. Smlouva je ochranou, jak upravit závazky tak, aby jimi nebyl druhý z manželů případně dotčen.

Proč má smysl uzavřít manželskou či předmanželskou smlouvu

ilustrační snímek

„Kolem smluv o manželském majetku panuje ve společnosti stále mnoho zbytečných předsudků. Manželé se nejčastěji obávají vzájemné nedůvěry nebo toho, že ekonomicky silnější z partnerů získá ve vztahu ještě větší převahu a druhý manžel zůstane v případě rozvodu bez prostředků,“  přibližuje Anežka Večeřová.

Majetkové smlouvy přitom nabízí mnoho možností, jak společné jmění manželů upravit tak, aby byly nastaveny na míru majetkové situaci každé rodiny a zároveň dostatečně zajišťovaly jejich rizika. 

„Manželé nemusí majetek oddělovat úplně a společné jmění rušit a vypořádávat. Často stačí sjednat, že se závazky nestávají součástí společného jmění a odpovídá za ně každý z manželů sám. Pokud mezi manželi panuje na úpravě shoda, sepis smlouvy není nijak složitý ani nákladný,“ dodává Večeřová.

Anežka Večeřová

  • V advokátní kanceláři Noerr se zaměřuje na korporátní právo a privátní klientelu.
  • Vystudovala práva na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově.

Anežka Večeřová

 Smlouvu lze nechat zapsat do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Výhodou je, že existenci takové smlouvy nemusí žádný z manželů dokládat třetí straně – ta je povinna si případnou existenci smlouvy v seznamu sama ověřit. I po uzavření a zveřejnění takové smlouvy mají však věřitelé manželů přesto právo uspokojit se z původního rozsahu majetku ve společném jmění, pokud jejich pohledávka vznikla nejdéle šest měsíců před uzavřením smlouvy.

Převod na děti nemusí být řešením

Pokud jsou manželé v ekonomických problémech, často se podle advokátů stává, že se majetek snaží před věřiteli uchránit tím, že se ho „zbaví“ účelovým převodem. Nejčastěji darováním příbuzným a výjimkou nejsou ani darovací smlouvy na nezletilé děti manželů. Darováním majetku dětem tak manželé mají klid, že jejich potomci zůstanou pro vstup do dospělého života zajištění. 

„Obliba převodu majetku na děti je dána především v souvislosti s rozvody. Pokud totiž manželé na vypořádání společného majetku nedokážou nalézt shodu, převod typicky společné nemovitosti na děti je praktickým a snáze přijatelným kompromisem,“ uvádí Večeřová.

Převod majetku na nezletilé děti však musí schválit opatrovnický soud, což může celou operaci až o několik měsíců prodloužit. V žádném případě se tedy nejedná o rychlé řešení. Ani převod majetku na blízké osoby není jistou ochranou před věřiteli. Pokud by totiž věřitelé byli takovým převodem kráceni na uspokojení svých pohledávek, mají podle Večeřové právo namítat před soudem neúčinnost takového převodu.

Obliba svěřenských fondů stoupá

Pro zajištění rodinného majetku podnikatelů před problémy stoupá nyní obliba svěřenských fondů. S rostoucím počtem nově zakládaných rodinných svěřenských fondů má v posledních letech zkušenost i Bořivoj Líbal. „Zatímco v prvních letech byly svěřenské fondy velkou neznámou a o založení stály spíše korporace, nyní už je možné svěřenský fond označit za tradiční nástroj správy a ochrany rodinného majetku,“ vysvětluje advokát.

Bořivoj Líbal

  • Je spoluvedoucím advokátní kanceláře Noerr v Praze.
  • Poskytuje poradenství domácím a zahraničním klientů, rodinným podnikům a soukromým klientům v oblasti práva obchodních společností a následnictví v průběhu života a smrti.
  • Vystudoval práva na právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a na univerzitě v Lisabonu.
Bořivoj Líbal

Rodinný svěřenský fond se vytváří vyčleněním z majetku zakladatele za soukromým účelem. Pokud je majetek vkládaný do svěřenského fondu ve společném jmění manželů, potřebují manželé k jeho vložení do fondu souhlas druhého partnera, protože se nejedná o běžnou správu společného jmění. 

Účelem fondu může být správa rodinného majetku a jeho zachování dalším generacím, tedy například nemovitostí, obchodních společností, ale i akcií nebo finančních prostředků. Kromě zakladatele musí mít svěřenský fond také svého správce. Zakladatel a správce nicméně mohou být jedna osoba. Obmyšleným z fondu může být právě druhý manžel, děti nebo ostatní členové rodiny. 

Líbal ale upozorňuje i na jejich úskalí: „Svěřenské fondy přesto nejsou řešením pro každého. Účelem vložení rodinného majetku do fondu je jeho dlouhodobá stabilizace a ochrana. Majetek ve svěřenském fondu přestává být majetkem manžela-zakladatele a stává se majetkem samostatným. Proto je i další nakládání s takto vyčleněným majetkem poměrně neflexibilní, a to vždy s ohledem na účel konkrétního svěřenského fondu,“ uzavírá.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Jako první letí židle. Někteří zaměstnavatelé přispívají na domácí kanceláře

Premium Lidé si vybavují domácí pracovní kouty. A zrovna nešetří. Když pracovní stůl, tak takový, jaký měli v práci. Když...

Rádce: Jak se určuje srovnávací období při žádosti o kompenzační bonus

Někteří živnostníci a podnikatelé, kteří žádají o podporu z nového kompenzačního bonusu ministerstva financí, tápají v...

Kdo z OSVČ čerpá kompenzační bonus, nemůže čerpat ošetřovné

Ošetřovné na dítě pro živnostníky se neslučuje s čerpáním nového kompenzačního bonusu. Důvod je zvýšení denní podpory...

Krize ho připravila o klienty. Probudil se s nápadem a už vydělává

Opatření proti šíření pandemie zkomplikovala život řadě drobným podnikatelům, obchodníkům, restauratérům, hoteliérům....

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...