Diskuse k článku

Kvůli předsudkům personalistů je pro mnoho lidí těžké sehnat práci

O vaší kariéře i zaměstnání rozhodují často stereotypní představy druhých lidí, i když to není správné. Jste žena kolem třiceti let a všichni zaměstnavatelé vás odmítají. Protože řada žen ve vašem věku plánuje nebo má rodinu, bojí se, že brzy odejdete na mateřskou, i když to nahlas neřeknou. Je vám po padesátce a práci nemůžete sehnat? V očích budoucích šéfů totiž budete více nemocný a pomalejší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Bez šance

Po čtyřiceti letech v jedné firmě jsem jako personalista - náborář poznal trh práce z druhé strany, protože jsem se sám ucházel o práci. Bohužel v 55 letech. Za svou kariéru jsem vedl mnoho výběrových řízení na různé pozice ve firmě (odhadem asi 200), všechny uchazeče jsem poznal osobně a nevadilo mi kolik je jim let. Často byl vybrán starší uchazeč a mohu potvrdit, že do jednoho pracují ve firmě kvalitně a dodnes.

Dnes rozumím jejim vyjádřením, že jsme oáza v poušti. Za tři měsíce jsem reagoval na 45 inzerátů, kde jsem s přehledem splňoval požadavky. Z toho se mi vrátilo pouze 12 reakcí a z nich ani jedna firma mě nepozvala ani na pohovor. Stačilo do dotazníku k výběrovému řízení napsat datum narození a už máte přidělené francouzké hole. Takže nejčastější odpovědí bylo:,,Váš profil nevyhovuje pro hledanou pozici".

Situaci jsem řešil samostatným podnikáním a teď mám teprve nabídky od firem, pro které pracuji na fakturu. Pro jistotu ale nereaguji nyní já.

0/0
19.11.2009 21:13

NikolaLam

Bez problémů

Je mi 30 let a jsem bezdětná, před třemi měsíci jsem hledala práci a bez problémů. I přes můj věk mě vzali na několika místech, dost nabídek jsem odmítla (měla jsem finanční rezervu) a vyplatilo se to, teď dělám ve firmě, kde je skvělý plat i kolektiv, dělám kolem jedenácti hodin denně, protože mě to tam moc baví. A tak kolem 80 % jsou tam bezdětné holky kolem třicítky. Jsem ráda, že všechny firmy nejsou stejné :-)

Na mateřskou jít nechci a kdyby k tomu došlo, buď se chci vrátit co nejdřív alespoň na částečný úvazek, a nebo pracovat z domova, moje náplň práce mi to umožňuje.

0/0
17.11.2009 15:52

Luque1

teď si říká, že diskutující zde jsou vlastně optimisté

Záleží na hodně na kvalitě personální agentury a jejího produktu. Myslím, že většina větších společností si většinou nevybere úplný šmejd, ale může se to stát. Některé takové agentury - repsp. podvodníci, řečeno přiměřeněji, naber pár studentů jakéhokoli oboru, stačí, že dotyčný vypadá celkem sympaticky, vezme si košilku s kravatou nebo sukýnku a nasadí charismatickou brejli, a de se na to. Toto skutečně existuje, ostatně jstel-li někdo student (to je nejvýhodnější, protože si vás dle potřeby vždy zavolají, a škola je často stejně jen ztráta času) můžete to zkusit, poptejte se v dalších agenturách, oni o sobě vědí. Dosanete seznam otázek, a ať to vybadá hodnotnějc, necháte uchazeče nakreslit strom. Pokud bych si mohl typnout (usoudit), nikoli překvapivě, takhle si přividelávají nejvíce studenti(tky) z právniké fakulty, nikoli překvapivě;-D přínos pro zadavatele nulový, samozřejmě.

0/0
12.11.2009 20:43

Host

životopisy rádobygrafiků

Tady někdo napsal, že se i díky předsudkům o personalistech také někteří zájemci o práci přistupují k přikreslování životopisů, aby se přes ty "žáby na prameni" dostali dál. Taky jsem se s tím setkal a to napřímo: někteří rádobygrafici jsou schopni uvést do CV širokou škálu znalostí, v portfoliu se pak chlubí cizím peřím a jsou většinou strašně sebevědomí v požadovaném platu. Jenomže nakonec je vše jinak. Tohle ale přece není předsudek vůči HR, když se lhář uchází o práci? Všechno má svůj rub i líc...

0/0
12.11.2009 14:12

Host

Re: životopisy rádobygrafiků

Zkušený personalista, který rozumí své práci a oboru, do kterého hledá zájemce, odhalí lháře během 15 minut...

0/0
12.11.2009 14:15

Host

Re: životopisy rádobygrafiků

Jako ironie je to, co jste napsal, i docela vtipný ;-D Jinak se vámi absolutně nesouhlasím! U nás musí grafici procházet cca 3hodinovým testem a jedině ten dokáže, jak na tom opravdu jsou... To byste se divili, kolik joudů si říká "grafik"... Takže zase jen člověk z oboru dokáže odhalit lháře, ne nějaký HR příživník ;-D

0/0
12.11.2009 14:28

Host

Re: životopisy rádobygrafiků

Před reakcí na něčí příspěvek je vhodné si jej přečíst. Psal jsem o zkušeném personalistovi, tzn. člověku, který má poměrně slušné znalosti z oboru, do kterého hledá lidi. Ale souhlas, že mnozí personalisté jsou lamičky, hlavně ti, kteří umisťují neodborné nebo nižší pozice.

0/0
13.11.2009 9:59

Host

hm

mladí a mladší  ročníky - 30 letí plejbojové a dámy s MBA a angličtinou, studiem v kdejaké nesmyslné cizině s obory, které u nás nikdo neuživí - mnozí je již  nazvali - "střelci od boku" - bez zkušeností, bez odborných znalostí, bez rozlišování co je dobré, co je vhodné, co je rizikové, bez odpovědnosti a loajality - však to nějak dopadne, vyhledávající jen platy od 100 a výše. Tak takové doopravdy naše společnost nepotřebuje.

raději střední věk 40-50+ - neboť mám takřka 100%ní jistotu, že ten člověk má mnoholetou praxi v různých oblastech, bude vesměs loajální, má  zkušenosti a dovednosti, umí si poradit bez vedoucího, je rozvážný, umí hodnotit situace, je většinou na svém pracovišti, umí vás prostě zastoupit !

tak a teď se snažte kritikové

0/0
12.11.2009 13:24

smajlik :)

Re: hm

A kde se mám hlásit? :-)

0/0
12.11.2009 15:05

bini

Re: hm

Tak to Vaše podmínky splňuju stoprocentně, tak mi tedy řekněte, proč mě skoro všude vyfakovali?

0/0
12.11.2009 15:15

smajlik :)

Re: hm

Protože takhle uvažují jen na velmi málo místech...

0/0
12.11.2009 15:21

honzinulanek2

Re: hm

"že ten člověk má mnoholetou praxi v různých oblastech, bude vesměs loajální,"

To se vylučuje...

0/0
13.11.2009 10:56

TrueRobos

Re: hm

Ve 40ti už ne.

0/0
16.11.2009 17:18

Host

Mladičké personalistky???

V diskusi se několikrát opakuje, že v pers. agenturách pracují mladé čerstvě vystudované holčiny, které jedou podle manuálu a vůbec nevědí, která bije... Pro některé profese a na nějaké úrovni asi ano. Neplatí to ale paušálně.

Já jsem se při hledání zaměstnání setkal jen s velmi zkušenými personality 40+ let, cca půlka z nich měla dlouhodobou zkušenost z oboru, který zastřešoval (přešel z firmy do personálky), všichni se do detailu vyznali v oboru a náplni práce, o které jsme se bavili. Zajímaly je mé dosavadní výsledky, reference, praktické zkušenosti, hmatatelné přínosy mé práce pro minulé firmy. Otázky typu "Proč právě vás" pochopitelně nepadly ani jednou.

Jen jednou přišla mlaďoučká holčina, která nevěděla nic, kromě stručných vět o pracovní pozici, co měla na papíře. Poprosil jsem ji, jestli může zavolat někoho, kdo bude vědět, o čem mluví - zavolala šéfku a ta už byla v pohodě.

0/0
12.11.2009 13:04

Host

Je přece normální, vybrat si podle toho, jaký

dojem dotyčný udělá. Přece nejde, vybrat si např. do prodejny sportu paní 55 let, při těle, která evidentně sportu nerozumí. To radši vezmu dvacítku, na kterou se každý rád podívá, i když je možná horší prodavačka. Není to jednoduché. Sám jsem to zažil.

0/0
12.11.2009 11:24

Host

Re: Je přece normální, vybrat si podle toho, jaký

Tak to se pletes. Kdyz prijdu do prodejny hledam nejstarsiho prodavace, protoze mlade pipky jsou obcas pohledne, ale jejich jedina odpoved je NEVIM, NEZNAM. Ja potrebuji prodavace aby mi pomohl s koupi a ne tupou manekynu.  

0/0
17.11.2009 10:37

qwenda

200 otázek

Já minulý týden vyplňoval dotazník s 200 otázkami... Asi mi nepřijmou, protože jsem je vyplnil opravdu po pravdě. Předpokládám, že můj výsledek bude nějakej latentní, xenofobní vypatlanec se sklonem trhat mouchám nožičky, protože jsem ve čtvrté třídě zlobil a musel jsem stát na hanbě vedle dívčího WC. A při tom jsem orientován na zákazníka a flexibilní, jsem týmový hráč a mám ochotu učit se novým věcem.

0/0
12.11.2009 0:20

Host

Re: 200 otázek

tohle ale napise kazdej :)

0/0
19.12.2009 19:01

Host

200 otázek

Já minulý týden vyplňoval dotazník s 200 otázkami... Asi mi nepřijmou, protože jsem je vyplnil opravdu po pravdě. Předpokládám, že můj výsledek bude nějakej latentní, xenofobní vypatlanec se sklonem trhat mouchám nožičky, protože jsem ve čtvrté třídě zlobil a musel jsem stát na hanbě vedle dívčího WC. A při tom jsem orientován na zákazníka a flexibilní, jsem týmový hráč a mám ochotu učit se novým věcem.

0/0
11.11.2009 23:49

Host

Re: 200 otázek

vidíš to, já jsem jim trhal i křidýlka. Samozřejmě jsem jim nejdřív vypích očíčka, aby se na to nemusely koukat....

0/0
11.11.2009 23:52

bini

Re: 200 otázek

R^;-DR^;-D8-o

0/0
11.11.2009 23:54

Host

Re: 200 otázek

No jo, ale přiznal bys to rafinovaného datazníku ???? Co když by na tom závisel Tvůj profesní život?  Ty jo, to je dobrá, fatální otázka.

0/0
12.11.2009 0:26

qwenda

Re: 200 otázek

No jo, ale přiznal bys to rafinovaného datazníku ???? Co když by na tom závisel Tvůj profesní život?  Ty jo, to je dobrá, fatální otázka.

0/0
12.11.2009 8:03

Host

Je to smutne tema

To je sranda, clanek o stereotypech v personalistice, a mluvi o nich clovek, ktery jim taky podlehl. Pan Benak uvadi priklad o vysokych lidech na ridicich pozicich a zastituje se "vedeckym" dokazovanim. Nedoslo mu, ze prosty vyzkum musel dopadnout tak, jak dopadl, a to prave diky tomu, ze stereotyp o vyssich schopnostech vyssich lidi je jednim z nejcastejsich.

Je to smutne tema. Sam jsem narazil pri svem nedavnem pohovoru na HR reditelku vyznamne ceske pojistovny, a zjistil jsem, ze je to asi 28-leta MBA pitschka s titulem z vyznamne univerzity na skotske vrchovine a z mnohymi zivotnimi zkusenostmi. Kladla mi ty uplne nejcastejsi a nestupidnejsi otazky a nejhorsi bylo, ze se u toho tvarila vazne, ackoliv byla dost spatne zmalovana, koukal ji podolek ze sukne a puncochy se svem mela natazene nakrivo. Sama sebe by si asi zaskatulkovala jako stetku z Perlovky. Ani bych tam nechtel pracovat, pokud tohle stvoreni je HR Director.  

0/0
11.11.2009 23:26

Host

Re: Je to smutne tema

Je to vytržené z kontextu, ten výzkum je uvedený v knížce Mžik, která mimo jiné o neuvědomovaných si stereotypech v myšlení pojednává a jako jeden z příkladů uvádí tento výzkum. Nepochybuju, že pan Benák ji četl, trošku povinná četba v těchto kruzích....spíš to dokazuje, jak se lepí novinové články z jednotlivých prohlášení bez kontextu. A já si vždycky říkám, proč NIKDY, ale opravdu NIKDY noviny nepřinesou nic nového....že se divím.

0/0
11.11.2009 23:43

Host

FUTURAMA

Tam to měli vymakane, DELIVERY BOY, chip a vymalovano :-)

0/0
11.11.2009 22:26

Host

Personalisti/ky

Nejvíc pitomá mi přijde věta "Řekněte mi, proč bychom měli vzít právě vás."

0/0
11.11.2009 22:16

Host

Re: Personalisti/ky

Protože mám v ruce baseballovou pálku.

0/0
11.11.2009 22:22

serz I.

Re: Personalisti/ky

S tím se bohužel musíš smířit, že se tě v životě často bude někdo ptát na věci, které se ti zdají pitomé:-P

0/0
11.11.2009 22:24

bastianka

Re: Personalisti/ky

Odpověď : Protože když tady zaměstnávají Vás, tak stopro berou každého;-D

0/0
12.11.2009 8:07

andykli

Re: Personalisti/ky

Pitomá ta otázka je.... ale ledacos o uchazeči vypovídá. Někdy jsou odpovědi zajímavé. Většinou se na nejpitomější otázky dozvím nejzajmavější odpovědi. Které na uchazeče prozradí dobré i špatné. (nejsem personalistka, pouze pomáhám vybírat podřízené)

0/0
12.11.2009 9:53

Host

Re: Personalisti/ky

Na takovou otázku se tě přemýšlející člověk nezeptá. A pokud ano, pak je na místě se té otázce zasmát, obrátit ji ve vtip a dál se s ní nezabývat.

Podobná ptákovina z doby x let zpátky jsou otázky na dobré a špatné vlastnosti... Všechno to jsou nesmysly, na které má každý naučenou odpověď, ať už podle skutečnosti, podle svých zbožných přáních nebo něco jakoby ffftipného...

Za člověka má mluvit jeho dosavadní práce, reference od býv. zaměstnavatelů, od zákazníků..., dosažené výsledky.

0/0
12.11.2009 12:47

Host

Když jsem chodil po pohovorech,

tak jsem všude potkával naivní mladé děvčátka, čerstvé držitelky titulu bakalář, které absolutně netušily co se děje a snažili se jet podle příručky. Jak může člověk, který vůbec nemá zkušenost z pracovního prostředí rozhodovat, jestli je uchazeč vhodný, nebo ne mi zůstává záhadou. ...

0/0
11.11.2009 22:08

Host

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

No vzdyt ano. Tak proc jsi toho nevyuzil? To ja ano ;-DR^

0/0
11.11.2009 22:29

bini

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

Já mám s tím takovou zkušenost, že je jedno, koho vemou. Ono se to během zkušebky ukáže a když to nevyjde, tak se udělá nový konkurz.  Ostatně co by tyto dívky dělaly po zbytek roku?

   Ale abych jim nekřivdil, že nemají zkušenosti - v mém minulém zaměstnání dělalo na personálním asi pět starých krav a to i dvanáct let a přesto při redukci výroby vyházely lidi s maturitou a dvanáctiletou praxí a nahradily je pakáží z východu - to je pak nářez - co?

0/0
11.11.2009 22:32

Host

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

Jde o to, prezit zkusebku. Pak uz je to v pohode.;-)

0/0
11.11.2009 22:35

serz I.

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

Tady je názorně vidět, že víš kulový o procesech ve firmě. Stejně jako 90 % lidí tady. Plácáte si játra o tom, jak jsou personalisti blbí a ani netušíte, co je náplní jejich práce, kdo o čem ve firmě rozhoduje ...

0/0
11.11.2009 22:40

Host

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

jasně, všichni tady děláme v nějakých firmách, každej jsme jich prošli několik a přitom nevíme nic o procesech ve firmě. U nás jsme všechny personalisty vyházeli (asi 10) a na chodu firmy se to nijak neprojevilo. Pohovory(pokud jsou třeba) vedou specialisti z oboru - to samý se dělo i předtím. Jedinej rozdíl je v tom, že jsme ušetřili spoustu peněz..;-D

0/0
11.11.2009 22:45

bini

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

tam bych chtěl taky dělatR^

0/0
11.11.2009 22:51

serz I.

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

To, že někdo prošel 10 firem neznamená, že pochopil, jak to v nich chodí. Naopak to svědčí o jistém sklonu ke fluktuaci:-P  Jinak musím souhlasit, že zaměstnávat 10 personalistů je poněkud luxus, nejedná-li se o firmu velikosti Škodovky nebo tak něco. A možná jen mluvíš o personálních referentkách, což není totéž jako personalista a ty mzdový úspory nebyly tak velký, a nebo prostě jenom kecáš, abys byl uvnitř;-)

0/0
11.11.2009 23:03

Host

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

Narozdíl od tebe nepotřebuju kecat, 1500 lidí není malá firma...

0/0
11.11.2009 23:08

serz I.

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

O velikosti tvého zaměstnavatele jsem opravdu nepochyboval. Ale možná jsem to pro tebe napsal příliš složitě.

0/0
11.11.2009 23:15

bini

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

Doufám, že pan serz I. není personalista - to by byla hrůza.Už jen ten názor, že někdo vystřídá 10 firem musí být nutně fluktuant !? Ono třeba v Anglii na vás koukají divně, když děláte deset let stejnou práci ( kvůli syndromu " vyhoření" ) , ale v našich podmínkách je to snad normální jev zapříčinělý buď kariérním růstem, nebo krachem firem

0/0
11.11.2009 23:32

serz I.

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

10 let v jedné firmě se nemusí rovnat 10ti letům stejné práce. To, že někdo jeví sklony k fluktuaci <> fluktuant. A to, že nekdo umí přečíst text neznamená, že ho taky pochopil.

0/0
11.11.2009 23:42

bini

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

No, těch 10 u jedné firmy a vystřídat tam několik pozic by šlo jedině tak, že byste tam začal jako ředitel a sestupoval každý rok níže, až byste se stal vrátným, protože opačně to nejde;-D

0/0
11.11.2009 23:52

serz I.

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

UTFG heslo "job rotation"

0/0
12.11.2009 0:07

Host

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

zřejmě je to člověk, kterej si nějak potřebuje omluvit svou zbytečnost, jinak by se takhle nechoval...

0/0
11.11.2009 23:54

serz I.

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

jj I tím, že jednou za dva roky člověk změní firmu se dá zastírat neschopnost.

0/0
12.11.2009 0:10

bini

Re: Když jsem chodil po pohovorech,

Tak kluci, já mám staženo a jdu spát. Děkuji za zajímavou diskuzi, doufám, že jsme se tu jeden od druhého něco naučili a že se nám to hodí při získávání lépe placených pozic. Dobrou.....

0/0
12.11.2009 0:12

Host

Odchod na mateřskou

A jak to řešili soudruzi, když byla porodnost 140-180 tis. ?

0/0
11.11.2009 22:06

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz