I za mořem trpí přezíravostí

aktualizováno 
Pracovní kolektiv vancouverské cateringové firmy, kde v rámci studentského pracovního programu rozvážím občerstvení firemním klientům, je zajímavě různorodý.

Australský kuchař Mike objíždí svět na kole, jamajský umývač nádobí Luis živí z kanadského platu rodinu doma, maďarská číšnice Krisztina pracuje na kratší úvazky v dalších třech zaměstnáních. Novozélandská sekretářka Nikki má za sebou roční pobyt v Německu a těší se, jak se po vypršení kanadských víz vhrne do poznávání Japonska. Všichni mluví jedním jazykem, a přesto je někdy těžké jim porozumět. A tak, když se po každé druhé větě svého australského kolegy Joela ptám, co vlastně říkal, připadám si, jako bych se učil anglicky teprve od včerejška.

Na střet kultur není čas
I když se ve firmě sešli lidé z celého světa, žádné střetávání kultur se nekoná. Na střety totiž není čas ani prostor. Kdo se nepřizpůsobí pracovnímu rytmu a nastaveným pravidlům, brzo odevzdá firemní tričko. Kdo by si ale představoval, že vše pozorně sleduje krvežíznivý majitel, který se v tvrdém kapitalismu snaží sedřít ze zaměstnanců kůži, asi by se podivil. Šéfům je jasné, že noví řidiči nemohou podávat skvělé výkony hned od začátku, a tak dávají čas na aklimatizaci a bližší seznámení s chodem firmy. Pokud šéf tuší, že najít místo dodávky bude těžší, vlastnoručně nakreslí mapičku. Mnohem více než zkušenosti se cení postoj k práci.

A jak se na své kolegy z ciziny dívají kanadští zaměstnanci firmy?
S těmi, pro něž je angličtina rodným jazykem, si přece jen rozumějí lépe a netrpí při styku s nimi tolika předsudky. U těch ostatních si často nejsou jistí, co mohou očekávat. Mnoho kolegů si mi s nadsázkou stěžovalo, že mezi obyvateli Spojených států převažuje představa Kanaďanů žijících v iglú.

Sami Kanaďané však často trpí podobnou přezíravostí, která je tím větší, čím omezenější jsou jejich obzory. A tak už mě ani nepřekvapilo, když při hovoru s osmnáctiletou dcerou jednoho z majitelů, se slečna vyjádřila, že mohu být rád, že tuto práci mám a nemusím někde umývat nádobí.

Kanada–Česko: 0:1
Nepříjemnou zkušenost s lidskou hloupostí jsem však prožil nedávno. Kolegové v kuchyni nestihli včas připravit jídlo a hrozilo, že klient objednávku nedostane včas. Ve firmě jsem se tedy zdržel a šéfovi jsem situaci po pravdě vysvětlil. To jsem však neměl dělat. Kuchaři moji „zradu“ potrestali tím, že si začali dělat legraci z mé řeči, která v dětství přestala být plynulá.

Až když jsem dotyčného upozornil, aby se podobných vtípků vyvaroval, omluvil se. Nejspíš si totiž uvědomil, že v Kanadě a USA zaměstnavatelé proti tomu, kdo má narážky na něčí handicap, podniknou rázná opatření. Mně tahle zkušenost pomohla si uvědomit, že z Česka už na podobné posměšky dávno zvyklý nejsem. A tak, řečeno sportovní terminologií: Kanada–Česko 0:1.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz