Z průzkumu společnosti LMC, do kterého se zapojilo celkem 241 zaměstnavatelů, vyplynulo, že člověka se záznamem nezaměstná 55 procent firem. Proč? Buď to odporuje jejich vnitřním pravidlům, nebo mají špatné předchozí zkušenosti.
Častým důvodem jsou také nedostatečné pracovní návyky, krátká či zastaralá praxe uchazeče a v neposlední řadě i případná exekuce a problémy s bydlením.
Dostal se z drogového kolotoče a získal práci
Šestatřicetiletý Pavel se narodil a vyrůstal v Praze. V prvním ročníku učiliště se dostal do party, která experimentovala s drogami. Pavel zkusil pervitin. Školu se mu podařilo dokončit, ale po vyučení přešel na heroin.
Na drogy potřeboval peníze. Začal krást v práci, do které nastoupil. Zaměstnavatel k němu byl po odhalení shovívavý, nepodal na něj trestní oznámení. Pavel pak začal krást peníze i doma rodičům. Ti na jeho závislost přišli a odvezli ho do pražských Bohnic na odvykací léčbu.
Po dvou měsících mohl Pavel na vycházku, při které se setkal se svými kamarády a znovu si „píchl“. Z léčby byl vyloučen. Vrátil se domů, nastoupil do zaměstnání, ze kterého po roce odešel sám. Následoval další neúspěšný pokus o léčbu závislosti.
Čísla
|
Mladý muž začal krást v supermarketech, dostal podmínku. A další za vykrádání aut. Pak už šel do vězení. Po třech a půl letech byl předčasně propuštěn. Peníze, které si ve vězení vydělal, hned utratil za pervitin, heroin a rohypnol, zbytek prohrál na automatech. Netrvalo dlouho a za mříže se vrátil na dva roky.
Po návratu se Pavel obrátil na centrum RUBIKON, které se už více než dvacet let snaží pomáhat bývalým vězňům s opětovným začleněním do normálního života. Scházel se s pracovní poradkyní, chodil na pohovory. Po nesčetných odmítnutích práci získal. Uklízel nejprve odpadky v parku, nyní se stará o celý park, o prořezávání rostlin, sázení květin a další činnosti.
Práce ve vězení
Jak si odsouzený může udržet na trhu práce tak důležité pracovní návyky? Podle dat, která má k dispozici Vězeňská služba České republiky, v loňském roce soudci poslali do vězení téměř třináct tisíc práceschopných osob, šedesát procent z nich ve vězení „nastoupilo“ do práce.
Průměrná výše mzdy, jež si odsouzení vydělali, činila 3 725 korun. Plat si vězni vyslouží za praní prádla ve věznici, za vaření či úklid, ale také za kompletaci letáků nebo nejrůznějších technických součástek motorů a strojů. Z vězení je možnost platit alespoň částečně dluhy nebo výživné (na majetek odsouzeného tedy nemusí být vypsána exekuce).
Přinést výpis není povinnost
„Více než dvě třetiny firem po uchazečích během náboru vyžaduje výpis z rejstříku trestů,“ prezentuje další výsledky průzkumu Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC. „Jedenáct procent tak činí již v textu pracovního inzerátu, bezmála 68 procent společností výpis vyžaduje až před podpisem případné pracovní smlouvy.“
Odborníci ovšem poukazují na to, že chtít výpis z rejstříku trestů je akorát hluboce zakořeněný stereotyp, pro nějž není legitimní opodstatnění. „Požadavek je v rozporu s ochranou osobních údajů, jde o nadbytečný údaj,“ upozorňuje Tomáš Ervín Dombrovský.
Jeho slova doplňuje Anita Homrová z RUBIKON Centra: „Stále více zaměstnavatelů požaduje trestní bezúhonnost i pro ty nejobyčejnější manuální pozice. Podle právních expertů je takový požadavek oprávněný v případě, kdy jej ukládá zákon. Tak je tomu například u pedagogických, sociálních, zdravotních pracovníků nebo u některých funkcí ve státní službě,“ říká Anita Homrová.
Požadavek trestní bezúhonnosti může být oprávněný i v případě, že má přímou souvislost s charakterem pracovní činnosti. Například na pozici pokladníka nebo osobního bankéře nebude přijata osoba odsouzená za páchání majetkové trestné činnosti. „Pokud ovšem povaha trestného činu nesouvisí s charakterem pracovní činnosti, neměl by zaměstnavatel uchazeče odmítnout jen na základě záznamu v rejstříku trestů, což se ale velmi často děje,“ doplňuje Anita Homrová.
Hledáte novou práci?Vyberte si z aktuálních volných pracovních nabídek na jobDNES.cz. |
Důvodem takové praxe je často špatná zkušenost firem, obavy či stereotypní uvažování předpokládající, že osoby s trestní minulostí nemohou být kvalitními zaměstnanci. „Aktivně jsem oslovil 180 firem, z toho v 80 případech jsem se dostal do druhého kola. Potřebnou kvalifikaci jsem měl, ale narazil jsem jen kvůli tomu, že jsem byl odsouzen. Více než rok jsem nezavadil o jinou práci než o příležitostné brigády,“ říká další z klientů RUBIKON Centra Martin.
Začarovaný kruh
Propuštění z vězení, nezdar při hledání práce, rozpad rodiny a dalších vztahů, nedostatek financí na nájem a jídlo, další trestná činnosti, návrat za mříže. Tak by se dala shrnout poměrně typická situace propuštěných. „Je to začarovaný kruh,“ říká Kateřina Plháková, která provozuje blízko pražského Florence kavárnu Dismas a zaměstnává v ní hlavně lidi se záznamem v rejstříku.
„Máme tu mladé kluky, kteří nemají nikoho, nemají se na koho obrátit. Čím déle byli ve vězení, tím je návrat horší. Pokud ale mají partnera či rodinu, která je podpoří, je návrat do běžného života snazší. Neřeší jen práci, potřebují i bydlení. Ale bez práce ho nezaplatí. U nás v kavárně se snažíme zaměstnancům pomáhat i s mimopracovními záležitostmi, když mají osobní problémy, mluvíme s nimi o tom,“ říká Kateřina Plháková.
Výhoda? Vděk a loajalita
Pokud už firma člověka se záznamem zaměstná, v průzkumu to uvedla necelá pětina dotazovaných firem, ve většině případů jde o obsazení řadových pozic. Největší šanci mají uchazeči se záznamem o manuální práce. Zaměstnavatelé si u těchto pracovníků cení nejvíce vděku a z toho plynoucí loajality.
„Osoby s trestní minulostí jsou motivovaní pracovat, práce si váží. Abychom zmírnili riziko a obavy zaměstnavatelů, kteří se zaměstnáváním osob se záznamem v rejstříku zatím nemají zkušenost, klademe důraz na prověřování kandidáta, reference, mapování rizik a zaměstnavatelům poskytujeme transparentní informace o kandidátovi,“ podotýká Anita Homrová.
Centrum RUBIKON spolupracuje s asi 230 zaměstnavateli, minulý rok pomáhalo s hledáním zaměstnání více než sedmi stovkám klientů. U každého třetího se to povedlo, přes 77 procent lidí pak v zaměstnání pokračuje i po zkušební době.