Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž s „aha“ zážitky. U pohovorů, na nichž odsouzení hledali práci

Ještě před dvěma lety průzkumy poukazovaly na to, že více než polovina firem nechce zaměstnávat lidi s trestní minulostí. Situace se ale mění. Nezaměstnanost klesla na minimum a na trhu práce nejsou téměř žádní uchazeči. A tak firmy hledají budoucí kolegy i mezi vězni. Jak takový pohovor, byť jen nanečisto, vypadá?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Aktuálně hledáme pracovníky na volné místo cukrářky, pokojské a recepční,“ říká mi Hana Urbanová z personálního oddělení hotelu Hilton Prague. Zrovna vítá paní Tamaru, se kterou má domluvený pohovor. Bude to zatím jen takové oťukávání, protože Tamara, i kdyby uspěla, nastoupit nemůže. Odpykává si totiž trest ve věznici ve Světlé nad Sázavou. Co udělala, zatím nevíme. „Ale zeptáme se na to,“ říká mi personalistka.

Do Hiltonu přišlo kromě Tamary ještě dalších dvanáct kandidátů, všichni bývalí či současní vězni. Zúčastnili se tu Pohovorů nanečisto, které pořádá již osmým rokem nezisková organizace Rubikon Centrum. Jde o akci, která jim má pomoci s návratem do běžného života. Zároveň se pohovorů účastní i zástupci několika zaměstnavatelů napříč obory.

„Pohovory pomáhají uchazečům i zaměstnavatelům. Uchazeči mají možnost vyzkoušet si, jak takový pracovní pohovor probíhá v praxi, naučí se, jak komunikovat, jak prodat svůj životopis a jak jasněji mluvit o své trestní minulosti. Zaměstnavatelé naopak zkušenost popisují jako takzvaný „aha“ zážitek, který jim otevírá oči. Při kontaktu tváří v tvář zjistí, že i uchazeč s trestní minulostí je normální člověk, který je motivovaný pracovat. Často si pak poopraví své mnohdy netušené předsudky,“ popisuje Lenka Ouředníčková, vedoucí služeb Rubikon Centra.

Kandidáti se představí několika personalistům, kteří pak zhodnotí jejich výkon a případně některým z nich nabídnou rovnou práci.

Kradla jsem, ale chci se polepšit

„Dobrý den, Tamaro. My jsme si tady prostudovali váš životopis a několikrát se v něm objevuje slovo cukrářka. Tak nám o tom něco řekněte,“ začíná pohovor Hana Urbanová, která sedí u stolku s dalšími svými kolegyněmi.

Čtěte také

Tamara vypráví, jak od malička s maminkou pekla, že pak pracovala jako cukrářka u několika zaměstnavatelů a nakonec si otevřela vlastní výrobnu perníků. Zaměstnávala devět lidí a firmě se dařilo. Jenže pak se něco stalo.

„Chcete nějak zmínit tu vaší životní cestu, to uklouznutí,“ ptá se dál personalistka. „Začala jsem brát drogy a kvůli tomu jsem kradla a ocitla se na ulici. Byla jsem odsouzena na 27 měsíců. Chtěla bych se napravit a vrátit se do normálního života. Mám devatenáctiměsíční dcerku a chci se k ní vrátit, dostat práci a žít s ní. Bude to ale ještě nějakou dobu trvat než připravím zázemí, nyní je u pěstounů,“ svěřuje se Tamara.

Po nějaké chvíli je vidět, že se mladá žena personalistkám líbí. „Pokud bychom vám místo nabídli, za jak dlouho byste byla schopná nastoupit?“ ptají se. Tamara má před sebou ještě 14 měsíců ve věznici, ale chce požádat o zkrácení trestu. „Kdyby to vyšlo, mohla bych nastoupit za sedm měsíců. A byla bych šťastná, kdybych tady mohla pracovat,“ dodává s vyplašeným úsměvem žena, která už nyní, jako vězeňkyně, pracuje v dílně vyrábějící dřevěné násady a rukojeti.

A po večerech si pro zábavu prý ještě vyrábí loutky. „Je rozhodně lepší na 12 hodin vypadnout z věznice, pracovat a pak se vrátit utahaná a jít spát, než celý den pobývat ve věznici,“ vysvětluje Tamara.

Právě to, že je v pracovním procesu, personalistky ocenily. „Zaujala nás, opravdu. Hezky komunikuje, je milá, má vizi. Počkali bychom na ni.“ Možná to opravdu dopadne, prý se po uplynutí trestu navzájem propojí právě přes Rubikon.

Požádal jsem o vymazání trestu, vše jsem splatil

Na pohovory přišel také pan Jaroslav. Ten se z vězení vrátil už před několika lety, ale shání aktuálně novou práci. „Zkusím to přes tuhle akci. Protože jinak se celkem často setkávám s odmítnutím. Já svou minulost na konkurzech netajím, myslím, že je to fér. A oni mi pak řeknou, že se mi ozvou a už se tak nestane,“ stěžuje si Jarda.

Sedá si ke Kristýně Labohé z Probační a mediační služby. „Vítám vás, pane Jaroslave. Tak o jakou pracovní pozici byste měl zájem,“ ptá se žena. „Já bych měl zájem o místo řidiče nebo skladníka. Momentálně pracuji v kuchyňském studiu jako koordinátor objednávek, ale protože zaměstnavatel chce, abych šel pracovat na živnostenský list, hodlám odejít. Hledám zaměstnanecké místo,“ říká Jaroslav a ještě podotýká, že s řízením má zkušenost, že dříve jezdil jako řidič pro velkoobchod s nápoji.

Paní z probační služby si vše poznamenává na papírek a pokračuje dál: „Víme, že jste v minulosti prošel výkonem trestu, můžete mi k tomu něco říci?“ Dozvídá se, že Jaroslav byl odsouzen na 14 měsíců k odnětí svobody za neplacení výživného. „Už je to několik let, co jsem se z vězení vrátil. Vše jsem dávno uhradil, dluhy žádné nemám, dceru sice nevídám, ale řádně na ni platím,“ svěřuje se Jaroslav, který požádal o vymazání trestu z rejstříku trestů. Logicky proto, aby nebyl při hledání práce za svou minulost diskriminován.

Při pohovoru přijde i otázka na peníze. Jardova představa je 24 tisíc korun čistého. A nastoupit by prý mohl do měsíce, až ve firmě dodělá rozdělanou práci. Na Jaroslavovi je vidět nervozita. Představil se čtyřem personalistům a všichni si jeho vystupování celkem pochvalovali. „Jardo, působíte velmi přirozeně, dobře, mluvíte otevřeně, nevím v tuto chvíli, co bych vám vytkla. Přeji vám hodně štěstí a věřím, že budete v hledání práce úspěšný,“ uzavřela zhruba desetiminutové setkání Kristýna Labohá.

Letos měla akce rekordní účast firem napříč obory, a to právě kvůli nedostatku volných kandidátů na trhu práce. A jak to dopadlo? Čtyřem účastníkům byla práce nabídnuta. Pohovory nanečisto jsou jednou z mnoha aktivit, díky kterých se Rubikonu daří zapojit lidi s trestní minulostí do běžného života. Úspěšný je zhruba každý třetí účastník pracovního programu.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou

Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a Lukáš Medek je vystudovaný právník. Dnes jsou všichni tři společníky firmy Šufan, která vyrábí ořechová...

14. září 2024

Psycholog radí, co dělat, abyste na druhé působili přesvědčivěji

Když chceme někoho přesvědčit, snažíme se většinou uvést co nejvíce důvodů, které podporují náš názor. Tento postup ale není příliš úspěšný. Důvody, které považujeme zpravidla za pádné, totiž na...

9. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro předčasný důchod startuje další zpřísnění. Jak využít předdůchod

Podmínky pro odchod do předčasného důchodu se v Česku dál zpřísňují. Od 1. října 2024 se zvyšuje požadovaná doba pojištění z 35 na 40 let. Kdo zvolí předčasnou penzi, dostanete výrazně méně peněz,...

13. září 2024

Důchodcům už stát nepřispívá na spoření. Jak úspory dál zhodnocovat a co nedělat

Na 750 tisíc důchodců přestalo od července dostávat státní příspěvky ke spoření na penzi, které byly jedním z hlavních taháků tohoto produktu. Obrovské množství lidí nyní řeší, jak se samotným...

10. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teambuildingy jsou opět „in“. Jejich náplň se ale mění

Dříve se slovo teambuilding skloňovalo snad ve všech pádech. S covidem vše ustalo, postupně se k nim ale firmy zase vrátily. Cíle přitom sledují různé, odpovídají tomu i programy, které na tyto...

12. září 2024

Léčba nakupováním: proč a jak funguje „maloobchodní terapie“

Za maloobchodní terapii označuje psychologie nakupování, jehož hlavním cílem není koupit si něco, co potřebujeme, ale koupit si něco, abychom se cítili lépe. Tato terapie skutečně funguje. Její...

16. září 2024

KVÍZ: Vyznáte se v placení virtuálními kartami?

Počet virtuálních platebních karet v České republice razantně narůstá. Zatímco v roce 2019 si jich lidé pořídili jen něco málo přes 42 tisíc, o tři roky později jich bylo vydáno skoro 346 tisíc....

15. září 2024

Povodeň není záplava. Poradíme, jak se vyznat v pojišťovácké mluvě

Premium

Povodeň není záplava, dům není domácnost, kouř není požár a krádež není loupež. Ačkoliv v běžné mluvě tyto pojmy dost často zaměňujeme, při komunikaci s pojišťovnou bychom si měli dát pozor. Pro ni...

31. srpna 2020,  aktualizováno  14.9 17:21

Metoda pokus omyl vyšla. Hanácká firma slaví 10 let na trhu a tržby rostou

Marek Dyntera má zkušenosti ze strojírenského managementu, Matěj Zavoral s vedením restaurace a Lukáš Medek je vystudovaný právník. Dnes jsou všichni tři společníky firmy Šufan, která vyrábí ořechová...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...