Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Restart ekonomiky bude rychlý, míní ekonom Petr Borkovec

aktualizováno 
Jako Česko jsme z krize, kterou přinesla pandemie, vyšli dobře. Bylo skvělé, že jsme si dokázali sami pomoci, myslí si ekonom a spolumajitel finanční skupiny Partners Petr Borkovec. „Společnost se semkla, umíme být solidární, dokážeme najít způsob, jak překonat problémy,“ říká.

Petr Borkovec | foto: zdroj: Partners

Jak vy osobně vidíte restart ekonomiky? Bude rychlý, pomalý?
Nikdo nic nemůže vědět jistě. Já jsem ale spíše na té pozitivní straně. I z toho důvodu, co vidím, jak se chovají lidé, jak se chovají zákazníci. Že neztratili ten konzumní sentiment. Takže si myslím, že restart ekonomiky bude rychlý. A to i kvůli tomu, že všechny ekonomiky v Evropě i ve světě jedou na finančním dopingu ze strany svých vlád. Ty jim píchly hodně adrenalinu v podobě nejrůznějších státních podpor. A tak si myslím, že i trh práce projde krizí relativně v pořádku. Poptávka po lidech tu stále je, takže se jen na chvíli možná zastaví růst mezd. A samozřejmě některé sektory zaznamenají pokles, ale podle mého názoru ani ten nebude nějak extrémně zásadní.

Zmínil jste konzumní sentiment, ale myslíte, že spolu se státním dopingem bude stačit k oživení ekonomiky?
Nemám křišťálovou kouli. Avšak podle mého názoru je dnes závislost na růstu velice zásadní. Růst se všem líbí, což platí jak pro firmy, tak domácnosti, politiky a vládu, takže všichni udělají všechno pro to, aby růst pokračoval. Aby se věci vrátily do starých kolejí. Co se týče České republiky, nakonec i naše vláda začala nějak fungovat. Zrychlila uvolňování a uvolnila peníze na podporu ekonomiky.

Ukázala covidová krize, že lze řešit i finance výhradně online?
Přes 60 procent našeho byznysu je servis stávajícím klientům. Jen 35 procent naší práce přijde od nových klientů, všechno ostatní je správa těch klientů, které už známe. To znamená, že hodně věcí lze řešit na dálku. Typicky je to třeba pojištění aut, majetku. To děláme velice běžně a máme na to mechanismy. Na dálku jsme mohli dělat i servisní analýzy a úpravu finančního plánu a také analýzu finančních potřeb u nových klientů. I na to máme mechanismy. Avšak spoléhat jenom na technologie nelze.

Proč?
Fungování v nouzovém stavu nám ukázalo, že je super mít technologie, aby zvýšily komfort a efektivitu. Mnoho poradců dokáže poskytovat služby online, tedy na dálku. Ale to není totéž jako poskytovat online službu bez poradce. Aby se lidé, ve financích orientovali, potřebují především poradenství a koučink. Stroje dokážou posoudit a srovnat produkty, a nikoliv zjistit a posoudit individuální potřeby klientů. Stejně jako se různí lidé, stejně tak se různí i jejich finance a potřeby. A zde je potřeba osobní poradenství a čas, který poradce věnuje klientovi.

Petr Borkovec (1977)

  • Je zakladatel společnosti Partners a předseda jejího představenstva.
  • Ve skupině Partners mezi jeho kompetence patří vedení obchodní a pobočkové sítě, vzdělávání a strategický rozvoj společnosti.
  • Vystudoval Provozně-ekonomickou fakultu MZLU, manažersko-ekonomický obor.

Petr Borkovec

Jak reagovali vaši klienti na nouzový stav, na výjimečnou situaci? 
Primárně byla reakce taková, že se nic neděje. Mnozí byli rádi, že jsou doma, mnozí z nich ani nyní do práce úplně nespěchají. Málokdo si uvědomoval, co se děje. Vidět byl jen zdravotní dopad koronaviru, ale už ne ten ekonomický a hrozby z toho vyplývající. Na druhou stranu je to možná dobře, protože lidé nepřišli o náladu, důvěru, ochotu utrácet, která je pro restart ekonomiky klíčová.

S čím se na vás vaši klienti nejvíce obraceli?
Velkým tématem byly investice, kde došlo k prudkému propadu. To byla miliarda dotazů na to, jak mám zainvestovat do fondů a využít tuto příležitost. Poptávka řešit investice byla obrovská. Avšak skvělé na tom bylo, že lidé chtěli propadů trhů hlavně využít k dalším nákupům. Hodně jsme proto pracovali na realokacích portfolií, aby po propadu dynamické složky měla stále stejnou váhu v portfoliích. Bylo také hodně dotazů na nemovitosti a financování bydlení.

Setkávali jste se během krize s problémy při řešení věcí po internetu?
Bariéra byla v hlavách některých poradců, kteří si neuměli online komunikaci představit a viděli bloky, kde nejsou. Na druhou stranu musím říci, že samotní klienti technické bariéry měli minimálně. Naopak to mnohým vyhovovalo. Online spojení jim nedělalo problém. Myslím, že to bylo i tím, že mnohé ze škol vyučovaly online, takže se domácnosti rychle adaptovaly. Určitý problém byl pak u poradkyň, kterých máme hodně. Ty se totiž musely starat o děti a domácnost, takže ta práce pro ně nebyla úplně nejjednodušší.

Zaznamenali jste i klienty, které krize dostala do finančních problémů?
Nijak masově. Ale samozřejmě, že jsme řešili klienty i z těch nejpostiženějších oborů. To byli zejména majitelé menších firem a podniků včetně OSVČ, třeba majitelé eventových agentur, kteří byli rázem na nule. Nebo lidé z cestovního ruchu či stravování a pohostinství. Oproti většině šlo ale o malý segment lidí.

A většina, jak ta fungovala?
Většina nechodila do práce a dostávala peníze, případně dostávala méně peněz. Kdo dostal výpověď, dostal odstupné, i když se tedy zatím mnoho nepropouštělo. Tedy většina lidí krizi zatím překonala bez újmy.

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

Jak reagovali na nastalou situaci lidé, kteří se kvůli ní přece jen dostali do finančních problémů?
Máme například klienta, který je kuchař. Ten si v nedávné době žádal o hypotéku. A narazil na problémy. Bistro, kde vaří, bylo uzavřené, nemohl vařit. Část jeho příjmů pochází z vaření pro různé jednorázové akce, to vše skončilo. Má hodně dětí. Tento náš klient se tedy musel řádně otáčet, aby hypotéku dostal a situaci ustál. To znamená, že šel na překážky, odložil splátky a okamžitě si našel brigádu. Kdyby seděl doma, měl by velké problémy, ale protože neseděl, tak situaci ustál.

Zmínil jste firmy a OSVČ, jak hodnotíte podpůrné programy, které jim nabídla vláda?
Podpora pro ně přicházela a stále ještě přichází v mnoha případech pozdě a chaoticky. Tedy ta reakce státu byla podle mě pomalá. A nejistota obrovská. Také bylo hodně slibů, které se ale prozatím nepotkaly s realitou. Na druhou stranu si nemyslím, že by se tu děla nějaká vyloženě katastrofa. Zejména OSVČ mohou být spokojeni.

Prověřila podle vás krize rozpočty domácností?
Můj názor je, že je zatím nijak neprověřila. Neviděl jsem žádné tragédie. Domácnosti si navíc mohly a stále mohou odložit splátky úvěrů.

O odložení splátek požádalo přes 340 tisíc lidí, doporučujete to vy osobně? Je to podle vás výhodné?
Ne, když to není nutné. I my jsme jako firma mohli využít úlevy, třeba odklad plateb na sociálním pojištění, ale neudělali jsme to, protože to není nutné. A nepřišlo by mi to ani etické, když to nepotřebujeme.

Dobře, ale co u domácností?
Odklad splátek bych doporučil tam, kde hrozí riziko finančních problémů. Pokud rodinu živí odborník na IT, zůstal bych v klidu a nic bych neodkládal. Pokud ji ale živí třeba kuchař či někdo závislý na cestovním ruchu, zvážil bych odklad splátek.

Jak jste zvládl krizi covid-19 vy osobně?
Mně se jako introvertovi líbilo, že jsem nemusel chodit mezi lidi. Mnoho extrovertů s tím mělo problém. Bylo také skvělé být s rodinou, vidět děti, být s nimi a učit se s nimi. A také se mi líbilo, jak se společnost semkla. To bylo vidět třeba na rouškách. Bylo skvělé, že jsme si dokázali sami pomoci. A jsem rád, že i politici přestali být v jeden moment jenom populisté, dali na odborníky a nechali si poradit. To znamená, že mi Česko z krize covid-19 vyšlo velice pozitivně.

Co vás v tomto ohledu nejvíce příjemně překvapilo?
Že si stále dokážeme pomoci, umíme být solidární, dokážeme najít způsob, jak překonat problémy. A také se mi líbila iniciativa COVID-19 CZ. Ukázaly se nové silné osobnosti, které na sebe dokázaly vzít odpovědnost a zabrat. Bez nároku na odměnu a s velkým osobním rizikem. Pro naši vlast a pro lidi. Jim patří obrovské díky. Ostatně i my v Partners, když jsme viděli, že se nás krize covid-19 citelně nedotkne, jsme začali hledat způsob, jak pomoci ostatním. A to bylo hezké.

Autor:
  • Nejčtenější

Zmapovali jsme nejlepší běžné účty. Žebříček se výrazně proměnil

Žebříček nejlepších běžných bankovních účtů, které si mohou pořídit občané, doznal po několika měsících výrazné změny....

Koupily starou hospodu. Netočí v ní pivo, ale vymýšlejí originální kousky

Dřív se Kateřina Dvořáková věnovala keramice, ale když otěhotněla a objevily se kožní problémy, práci s hlínou musela...

Ať se dědicové o majetek poperou, stálo v závěti

Premium Kuriózní příběhy z notářské praxe i seriózní rady, jak sepsat poslední vůli, přibližuje v rozhovoru prezident Notářské...

Proč i chytří lidé občas dělají hloupá rozhodnutí a co je k tomu vede

Hloupá rozhodnutí dělá řada lidí. Proč se však k nim uchylují i chytří a velmi inteligentní jedinci? Často je to tím,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Zájem o hypotéky roste. Jak je ovlivnilo zrušení daně a covid?

Hypoteční trh stále táhne. A to už od začátku roku, i navzdory prognózám. „Očekávám další snížení úrokových sazeb i...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Zvládněte dovolenou i návrat. Co udělat, abyste se nestresovali

Dovolená je od toho, abychom si co nejvíc odpočinuli od práce. Když ale budete během dní volna pořád kontrolovat...

Riskantní změna přinesla úspěch. Místo učení opravují starý nábytek

Barbora a Anna jsou sestry. Obě vystudovaly učitelství, ale jak šel čas, osud jim poslal do cesty úplně jinou profesi....

Co pomůže uspět u pracovního pohovoru a k čemu se moc nepřihlíží

Máte po škole, praxe jste moc nenasbírali a teď dumáte, čím zaujmout personalisty při hledání práce? A nebo se...

Přehřátému pracovnímu trhu covid prospěl. Firmy si mohou více vybírat

S ekonomikou a pracovním trhem koronavirus poměrně dost zamával. V tom druhém případě ale paradoxně v pozitivním slova...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...