Tašku s doklady nebo kabelku si hlídejte, pojistit se proti krádeži dá jen těžko

aktualizováno 
Pojištění dámských kabelek nebo tašek s doklady, které bývají častým terčem zlodějů, v nabídkách českých pojišťoven jako samostatný produkt nenajdete. Přesto je možné následky odcizení dokladů či peněz zmírnit pomocí pojištění domácnosti nebo autopojištění. Obě varianty ale mají určitá omezení.
Pojistit si kabelku proti krádeži je u nás problém.

Pojistit si kabelku proti krádeži je u nás problém. | foto: Profimedia.cz

Loupeži na ulici lze zpravidla krýt pojištěním domácnosti, které se vztahuje nejen na věci v bytě, ale kdekoli v České republice.

"Osoba musí mít kabelku při sobě, rozumí se tím bezprostředně u sebe, ať už ji přímo drží, má přes rameno nebo ji má položenou vedle sebe u stolu v restauraci," popisuje podmínky situace Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny.

Klíčové je v tomto případě ovšem slovo loupež. Situaci tedy musí být provázet násilí nebo pohrůžka. Pojištění se tedy nevztahuje na krádež v restauraci, kdy se na chvilku otočíte a taška je pryč.

Kabelka je pojištěna zdarma. Platíte tedy jen pojištění domácnosti, které ukazuje pro představu třeba náš modelový příklad.

Musíte zavolat policii. Pojišťovna totiž bude potřebovat protokol o vzniklé škodě. Škodu je možné také prokázat účtenkou o pořízení věci. Hotovost obsažená v kabelce se dokládá čestným prohlášením.

Modelový příklad na pojištění domácnosti

Byt v osobním vlastnictví, o velikosti 50 metrů čtverečních (2+1), je zařízen standardně (nábytek, sedací souprava apod.), včetně jedné televize, počítače s tiskárnou, hi-fi věže, DVD přehrávače, běžných domácích spotřebičů (lednice s mrazničkou, pračka, mikrovlnná trouba), žádné významné cennosti (šperky, starožitnosti, obrazy apod.). V bytě nejsou žádná drahá kola ani lyže.

Byt je zabezpečen dvěma bezpečnostními zámky (jeden je součástí závory). Jedná se o pojistnou částku 500 000 korun a byt je v Praze. Majitelka nemá zájem o pojištění odpovědnosti za škodu.

Pojištění domácností se tedy už z definice nevztahuje na případy, kdy žena nemá kabelku u sebe, ale například ji nechá v autě. Takové případy řeší zpravidla havarijní pojištění.

Cena pojištění domácnosti podle modelového příkladu
Pojišťovna Název produktu Cena ročního pojistného Spoluúčast
Česká podnikatelská pojišťovna Domex Plus 833 korun 1 000 korun
Česká pojišťovna Kostka 2 088 korun 2 000 korun
Kooperativa Prima 2 755 korun 1 000 korun
Uniqa Domácnost Standard* 1 480 korun 1 000 korun
Zdroj: Pojišťovny, Pozn. V tabulce jsou uvedeny pouze pojišťovny, které pojištění kabelek mají zahrnuty v poj. domácnosti; * nelze sjednat bez odpovědnosti za škodu

Kabelku v autě zajistí autopojištění

Tašku s doklady nebo kabelku chrání automaticky například havarijní pojištění u České pojišťovny nebo Kooperativy. Pojištění zavazadel se však v tomto případě nevztahuje na peníze, cennosti a osobní doklady, ale pouze na kabelku samotnou. Vyplatí se proto hlavně u luxusních kabelek.

Kabelka navíc musí být odcizena z uzamčeného zavazadlového prostoru auta. Pokud kabelku necháte ležet na sedadle, nebo auto nezamknete, máte smůlu.

Na krádež kabelky z auta by se sice mohlo vztahovat i pojištění domácnosti, ale pouze v případě, že by řidička čelila bezprostřednímu násilí, například ohrožení pistolí.

Nově svou nabídku o pojištění kabelek v autě rozšířila Direct Pojišťovna. "Pojištění kabelky je automaticky zahrnuto v povinném ručení či havarijním pojištění a kryje situace, které se přihodí v době, kdy je žena v automobilu. Například při čekání na semaforech nebo během dopravní nehody," přibližuje nové připojištění Tomáš Zavoral, mluvčí Direct Pojišťovny.

Pojištění se v tomto případě sjednává s limitem pět tisíc korun a spoluúčast je 10 procent, minimálně však 500 korun. Náhradu za peníze v hotovosti však u Directu dostanete maximálně do dvou tisíc korun, zbylé tři tisíce se vztahují například k mp3 přehrávači, fotoaparátu, flash disku a podobně.

Pojištění kabelek je v podstatě i pro muže. "Produkt je primárně určený ženám, sjednat si ho však může i muž. Pojištěná kabelka však musí být majetkem řidiče nebo řidičky," doplňuje Zavoral.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Léta si platil pojištění, když ovšem onemocněl, nedostal nic

Ilustrační foto.

Dvacet let si platil životní pojištění. Když ho pak zdravotní problémy vyřadily na delší dobu z pracovního procesu,...

Kdy a jak upravit pojistnou smlouvu na dům či byt, abyste netratili

Ilustrační snímek

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho...

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

ilustrační snímek

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem
Kuchař/ka

Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem
Ústecký kraj
nabízený plat: 19 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz